Co zrobić z wodą deszczową, jak wykorzystać wodę deszczową?

67/110
Krople deszczu na szybie

Osoby, które mają dom i szukają sposobów na to, by zaoszczędzić na wodzie, powinny pomyśleć o zagospodarowaniu deszczówki. Prawnie jest ona ściekiem, za odprowadzanie jej do kanalizacji należy zapłacić. Dlaczego więc deszczu nie wykorzystać? Jak można zbierać wodę deszczową i w jaki sposób ją zagospodarować?

Jak zbierać deszczówkę?

Wodę deszczową można zbierać na różne sposoby. Niektórzy stawiają w ogrodzie zwykłe pojemniki, do których pada deszcz. Nie jest to jednak metoda efektywna. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zbieranie deszczówki z dachu. Pomocne w tym są specjalne zbiorniki, które podłączone są np. do rynien. Woda deszczowa przechowywana w zbiornikach (można je nabyć na ekodren.pl) naziemnych może być wykorzystywana do podlewania roślin lub w toalecie. Większe zastosowanie mają pojemniki podziemne, które wyposażone są w specjalne filtry oczyszczające wodę z piasku czy liści. A co można zrobić z pozyskaną deszczówką?

Deszczówka do podlewania ogrodu

To powszechne zagospodarowanie wody deszczowej. Mając własny ogródek należy liczyć się z tym, że rośliny trzeba regularnie podlewać, aby rosły. Można w tym celu wykorzystać deszczówkę, która dobrze jest przyswajana przez rośliny. Dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić, o ile nazbieraliśmy dużo wody do zbiornika, a te mogą mieć pojemność nawet kilku tysięcy litrów.

Woda deszczowa do prania

Woda deszczowa z powodzeniem wykorzystywana jest również do prania. To nie tylko oszczędność w postaci zużytej wody. Deszczówka jest miękka, nie ma w sobie pierwiastków jak wapń czy magnez. Dzięki temu wszelkie proszki do prania łatwiej rozpuszczają się w takiej wodzie, co z kolei zmniejsza ich zużycie.

Deszczówka do mycia

Już dawno nasze babcie twierdziły, że warto myć włosy deszczówką. Dlaczego? Ponieważ woda ta ma wiele cennych dla włosów właściwości. Po umyciu deszczówką włosy stają się miękkie i gładkie. Łatwiej je modelować i błyszczą. W tym samym celu warto deszczówkę wykorzystać do mycia np. psa, którego sierść będzie pięknie lśniła.

Wodą deszczową można myć nie tylko włosy. Mydło szybciej się pieni w deszczówce, można więc wykorzystywać ją do mycia rąk lub nawet zrobić w ogrodzie ekologiczny prysznic ze zbiornikiem, który wystawiony będzie na działanie promieni słonecznych.

Woda deszczowa do mycia samochodu

Mycie samochodu zawsze pochłania wiele litrów wody. Czemu więc nie wykorzystać tej naturalnie pobranej? Nie ma sensu wykorzystywać do mycia i spłukiwania auta wody wodociągowej. Deszczówka ma lepsze właściwości i mniej zużywa się przy niej detergentów.

Deszczówka do mycia naczyń

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wodą deszczową zmywać też naczynia. Mało tego, deszczówka nie zostawia na naczyniach smug i w dodatku je nabłyszcza. Warto więc zrezygnować ze zmywania ręcznego lub zmywarki na rzecz właśnie pozyskanej wody deszczowej.

Woda deszczowa do spłukiwania toalety

Powszechnym wykorzystaniem deszczówki jest również spłukiwanie toalety. Jednorazowe skorzystanie z toalety może pobierać nawet kilka litrów wody. Warto więc pomyśleć o tym, żeby deszczówkę stosować także do tego. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić na wodzie wodociągowej, która przecież tania nie jest.

napisz komentarz...

Name

Email