Jak wybrać biurko dla dziecka? Jak zaaranżować pokój dla ucznia?

40/110
Biurko dziecka

Aranżacja pokoju ucznia nie jest prostym zadaniem – nie tylko trzeba pamiętać o tym, aby pomieszczenie podzielić na trzy strefy (zabawy, odpoczynku i nauki), ale także sprawić, żeby każda z nich sprzyjała rozwojowi. My dziś skupimy się na strefie nauki, tak ważnej w przypadku dzieci chodzących do szkoły.

Biurko dla dziecka – jak wybrać, ustawić?

W przypadku mebli dla ucznia najważniejsza jest ergonomia oraz komfort korzystania z nich. Dlatego pierwszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, są wymiary mebla. W zależności od potrzeb malucha i możliwości przestrzennych zaleca się zakup biurka o wymiarach blatu:

  • 80-90 cm głębokości;
  • 120-160 cm szerokości;
  • ok. 75 cm wysokości.

I jeśli chodzi o wysokość, to tutaj musimy się na chwilę zatrzymać, ponieważ tę należy dopasować do wzrostu malucha. Odległość pomiędzy blatem a siedziskiem krzesła powinna wynosić ok. 25 cm. Jednocześnie, o czym zaraz będziemy pisać, dziecko siedząc na krześle, musi zachować odpowiednią postawę, dlatego od razu można zapomnieć o jego nadmiernym zniżaniu/podwyższaniu, celem dopasowania się do biurka. Co zalecamy? Zakup mebla z możliwością regulacji wysokości, które „rośnie” razem z dzieckiem. To nie tylko ergonomiczny, ale korzystny z finansowego punktu widzenia zakup.

zobacz także:  Fotel ergonomiczny czy zwykły do domowego biura?

Kolejną kwestią jest to, gdzie biurko się znajdzie. Jak ustawić biurko wskazuje serwis biurka.com.pl, w którym są wskazówki dotyczące m.in. prawidłowego kąta padania światła podczas pracy przy biurku. Zapoznaj się z nimi, aby wiedzieć, jak zaaranżować pokój dla ucznia. Na koniec pozostaje jeszcze kwestia dodatkowych półek i szuflad. I tutaj radzimy, aby było ich możliwie jak najwięcej. Wtedy przechowywanie podręczników, zeszytów nie będzie trudne. Alternatywą są kontenerki i dostawki na biurko, to rozwiązanie sprawdzi się w szczególności w małych pokojach.

Krzesło do biurka dla dzieci

Fotel obrotowy, krzesło do biurka dla dzieci musi zapewniać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa. Co to w praktyce oznacza? Przede wszystkim powinien posiadać szerokie możliwości regulacji, zarówno pod względem wysokości, jak i głębokości siedziska. Optymalna głębokość to taka, która umożliwia położenie całych ud na siedzisku.

Dziecko siedząc, powinno mieć nogi zgięte w kolanach pod kątem prostym, a stopy swobodnie oparte o podłogę. Warto też od razu kupić krzesło z podłokietnikami, które zmniejszają napięcie mięśni w ramionach. Zaleca się także, aby fotel obrotowy posiadał samo-hamowane kółka, które zwiększają bezpieczeństwo, zapobiegają przesuwaniu się krzesła, np. podczas siadania.

zobacz także:  Jak wybrać biurko, gdy nie masz miejsca?

Akcesoria, pozostałe meble w pokoju ucznia

Wróćmy jeszcze na chwilę do biurka, które trzeba w odpowiedni sposób wyposażyć. Podstawą jest lampka, najlepiej z regulowanym ramieniem, którą można dopasowywać do swoich potrzeb. Tak jak w przypadku biurka, ważne jest jej ustawienie i tu zasada jest (stosunkowo) prosta. Jeśli maluch jest leworęczny, lampka powinna stać po jego prawej strony. Gdy dziecko jest praworęczne, lampkę umieść po lewej stronie biurka. Dlaczego? W ten sposób zapobiegniesz sytuacji, w której dłoń kilkulatka rzuca cień na czytany/pisany tekst.

Inne akcesoria, przydatne w pokoju ucznia, to wszelkiego typu organizery na przybory szkolne, długopisy, notatniki. Jeśli jest taka możliwość, nad biurkiem zawieś tablicę korkową lub magnetyczną, na którą można przywiesić plan lekcji oraz inne, ważne informacje. A jeśli biurko posiada niewystarczającą ilość półek i szuflad, warto zadbać o dodatkowy regał czy komodę na wyposażenie ucznia.

  1. maj 31, 2022 12:20 pm

    Czasami mam wrażenie, że wiele osób podchodzi do tego tematu po macoszemu. Biorą pierwsze lepsze krzesło z Ikei. A to błąd. Dziecko spędza wiele czasu przy biurku i musi siedzieć poprawnie.

napisz komentarz...

Name

Email