Rodzaje foteli antycznych – jakie wyróżniają specjaliści od antyków?

56/109
antyczne fotele

Stare meble mają swój niezaprzeczalny urok. Jakie są rodzaje antycznych foteli? Czym się one charakteryzują? Jak dbać o antyczny fotel?

Antyczne fotele – dlaczego są popularne?

Fotel to coś więcej niż zwykłe krzesło. Wyróżnia się nie tylko niżej osadzonym siedziskiem, znajdującym się zwykle na wysokości około 40 cm. Jest też szerszy, ma podłokietniki, a dodatkowo cały jest tapicerowany. To wszystko sprawia, że fotele zapewniają o wiele większą wygodę niż krzesła.

Nie powinno to dziwić – choć przodkami foteli są średniowieczne trony, w przypadku których bardziej myślano o funkcji reprezentacyjnej niż o wygodzie, w epoce renesansu zaczęto wytwarzać fotele, w których wygoda była na pierwszym miejscu. W baroku osiągnęło to już poziom sztuki, a meble stawały się coraz bardziej finezyjne i bogaciej zdobione. W XIX wieku zaczęto stosować tapicerkę sprężynową, która pomogła uczynić fotele jeszcze wygodniejszymi.

Jeszcze dziś antyczne fotele cieszą się dużym zainteresowaniem. Choć nie są to tanie meble, robią wrażenie swoim wyjątkowym stylem. Jeśli szukasz sposobu na nadanie swojemu mieszkaniu elegancji, przejrzyj fotele antyczne na antiquebeauty.eu, a także na specjalnych aukcjach i targach.

Jakie są rodzaje foteli antycznych?

Warto wymienić kilka rodzajów antycznych foteli. Jednym z nich jest berżera, fotel, który pojawił się we Francji około 1735 roku, by następnie zostać rozpowszechniony w pozostałych krajach europejskich. Ten typ głębokiego fotela rokokowego szczególną popularnością cieszył się w okresie panowania Ludwika XV i Ludwika XVI. Charakteryzuje się niskim siedziskiem z luźno narzuconą poduszką, pełnym, zaokrąglonym i nieco cofniętym oparciem i lekko rozchylonymi ramionami. Szerokie i głębokie siedzenie, a także kształt ramion dostosowane były do ówczesnej mody na krynoliny. Ponadto to fotel miękko tapicerowany, który pierwotnie obijany był tkaninami ze scenami pasterskimi i stąd właśnie wzięła się jego nazwa (od francuskiego „bergère ”, co oznacza „pasterkę”).

Markiza to przypominający berżerę fotel podwójny. Natomiast coiffeuse to mały fotel z niskim oparciem, który pojawił się we Francji w pierwszej połowie XVIII wieku. Zazwyczaj był wyplatany lub kryty skórą, a służył damom podczas zabiegów kosmetycznych, takich jak pudrowanie czy układanie fryzury.

Szezlong to mebel będący czymś pośrednim między fotelem a kanapą. Jest wydłużony i ma charakterystyczne wezgłowie. Takie oparcie wraz z przedłużonym siedziskiem umożliwia wygodne przybranie półleżącej pozycji. Pierwsze szezlongi, o zdobionej tapicerce i nóżkach, pojawiły się już w XVII wieku, ale prawdziwą popularność tego typu fotela przyniosły XVIII i XIX wiek.

Jak przeprowadzić renowację antycznego fotela?

Jeśli jest jakaś wada mebli antycznych, poza wysokimi cenami, to jest to fakt, że ich zaawansowany wiek sprawia, że mogą być już zużyte i sfatygowane. Można jednak taki mebel doprowadzić do porządku. By przeprowadzić generalną renowację, dokonuje się demontażu fotela, usuwając zniszczone materiały i elementy tapicerskie, pozostawiając drewniany stelaż mebla, który następnie poddaje się polerowaniu, ponownemu lakierowaniu i pokryciu politurą.

W kolejnym etapie nakłada się na stelaż pasy tapicerskie i mocuje się sprężyny, które następnie wiąże się sznurkiem konopnym, aby nadać im odpowiednią i równą wysokość. Później pozostaje przygotować siedzisko i otapicerować je skórą naturalną.

napisz komentarz...

Name

Email