Jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami w salonie?

2/104
stary obraz na drewnianej skrzynce w pokoju

Zaglądając do współczesnych domów i mieszkań, można zauważyć, że są one znacznie ciekawiej i bardziej stylowo urządzone, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wystarczy przejrzeć zdjęcia udostępniane przez użytkowników mediów społecznościowych, aby przekonać się, że większości z nas zależy na tym, aby żyć w atrakcyjnych i funkcjonalnych wnętrzach. Ciekawym elementem urozmaicającym nasze otoczenie może być dobrze zachowany lub odrestaurowany mebel z duszą. Pozostaje zatem pytanie, jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami?

Gdzie kupować antyki?

Zacznijmy od tego, gdzie szukać mebli określanych mianem antyków. Przede wszystkim warto zajrzeć do zakątków swoich własnych nieruchomości, takich jak strychy, garaże, czy piwnice, w których bardzo często stoją zapomniane, pokryte kurzem prawdziwe meblarskie perełki. Można też popytać wśród rodziny i znajomych, czy nie mają starych sprzętów, których chcieliby się pozbyć. Wiele osób wyrzuca naprawdę wartościowe meble, nie mając pomysłu na ich wykorzystanie lub nie zdając sobie sprawy z ich wieku i wartości. Stare meble można też znaleźć w internecie, antyki kupisz w serwisach ogłoszeniowych jak www.sprzedajemy.pl. Kolejną możliwością jest odwiedzanie antykwariatów, sklepów z antykami oraz pchlich targów.

Jak połączyć antyki z nowoczesnymi meblami w salonie?

Podstawową zasadą jest ta mówiąca o zachowaniu odpowiednich proporcji. Jeśli chcemy, by nasz salon prezentował się stylowo i z klasą, nowoczesne meble i antyki powinny być w nim wykorzystane w stosunku 80:20, gdzie 80% stanowią nowoczesne sprzęty, a 20% antyki. W przeciwnym wypadku możemy sprawić, że wnętrze tego pomieszczenia będzie sprawiało wrażenie zagraconego, przytłoczonego i nieprzemyślanego.

Dużo też zależy od rozmiarów naszego salonu. Oczywiste jest, że do małego pokoju nie wstawimy wielkiego zabytkowego kredensu lub szafy. Nie oznacza to wcale, że musimy rezygnować z takiego akcentu. Wręcz przeciwnie, warto w takiej sytuacji postawić na coś subtelnego, jak np. mały sekretarzyk, praktyczna konsola lub antyczna lampa. Ciekawym akcentem może się okazać także zabytkowe lustro, obraz, bądź sama rama. Takie dodatki na pewno przykują wzrok i sprawią, że wnętrze nabierze intrygującego charakteru.

Czy antyki pasują do nowoczesnych wnętrz?

Wiele osób ma wątpliwości co do tego, czy w ich mieszkaniach antyki będą się odpowiednio prezentować. Wciąż pokutuje w nas przekonanie, że aranżacja wnętrza powinna być utrzymana w jednym stylu, a każde odstępstwo od tej zasady może być uznane za bezguście. Tymczasem eklektyczne wnętrza są jak najbardziej w modzie, a umiejętne połączenie współczesnych mebli z antykami to prawdziwa sztuka.

Stare meble świetnie urozmaicają wnętrza w stylu skandynawskim, industrialnym, loftowym, vintage, retro, czy rustykalnym. Meble antyczne mogą znaleźć miejsce nie tylko w salonie, ale też w kuchni, w przedpokoju, jadalni lub w sypialni. Pod uwagę warto wziąć np. wstawienie starych krzeseł do kuchni lub zabytkowej pufy do przedpokoju.

napisz komentarz...

Name

Email