Niewiele osób wie o tym, że dzięki specjalnym podstawkom pod kolumny i głośniki może zapewnić sobie jeszcze lepszą jakość dźwięku. A co wybrać? Czym różnią się między sobą podstawki do domowego sprzętu grającego? Wyjaśniamy.
- Podstawki pod kolumny i głośniki – zalety
- Materiały i konstrukcja podstawek do sprzętu grającego
- Korzyści ze stosowania podstawek z granitu
Podstawki pod kolumny i głośniki – zalety
Po co stosować podstawki pod kolumny i głośniki? Aby uzyskać o wiele lepszą jakość dźwięku. Nie każdy wie o tym, że kupując standy za 100-200 zł może uzyskać efektowne brzmienie dźwięków, niż decydując się na kosztowne wzmacniacze. Dzięki nim można m.in. podkreślić basy oraz dynamikę dźwięku – staje się on bardziej wyrazisty, co dla niejednego melomana ma ogromne znaczenie.
Co istotne, na rynku istnieje wiele standów do sprzętu grającego, które różnią się między sobą jakością. Dlatego należy kupować podstawki pod kolumny i głośniki w sprawdzonych sklepach, takich jak artigiano.pl/15-podstawki-pod-kolumny-glosniki, by maksymalnie wydobyć potencjał kolumn. Z tego względu należy wiedzieć, z jakich materiałów podstawki mogą być wykonane i jakie konstrukcje są najczęściej stosowane.
Materiały i konstrukcja podstawek do sprzętu grającego
Podstawki do sprzętu grającego mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej stosuje się jednak kamień, aluminium, stal oraz… zwykłe płyty MDF. Ze względu na właściwości konstrukcyjne kamień uważa się za najlepszy wybór, dlatego zostanie on szerzej omówiony. W następnej kolejności zaleca się aluminium oraz niedrogie płyty MDF. Najczęściej można spotkać się ze stalowymi standami, które jednocześnie dają najgorszy efekt – są jednak niedrogie, stąd ich popularność.
Z różnych testów wynika, że najlepiej sprawdzają się podstawki wykonane z ciężkich materiałów – powinny ważyć ok. 10 kg. Dobrym wyborem nie będą natomiast cienkie, lekkie standy, m.in. ażurowe. Nie powinny posiadać z przodu pełnej ścianki, która wpływa na sposób emisji dźwięku. Należy również zwrócić uwagę na ich sposób łączenia – muszą być zwarte, stabilne. Wymagania te spełniają podstawki kamienne, a w szczególności granitowe. Jakie są korzyści z ich stosowania?
Korzyści ze stosowania podstawek z granitu
Jak zostało to wcześniej wspomniane, podstawki pod kolumny i głośniki powinny być wykonane z ciężkich, solidnych i wytrzymałych materiałów o zwartej konstrukcji. Wszystkie te cechy spełniają cieszące się coraz większą popularnością standy z granitu. Sprawiają, że bas nabiera głębszej, bardziej intensywnej barwy oraz zmniejszają jednocześnie ryzyko występowania niepożądanych drgań sprzętu.
Granit jest niezwykle gęstą skałą, co wpływa na jego wytrzymałość – utrzyma nawet bardzo ciężkie kolumny, a do tego ustabilizuje je.
Dla wielu osób nie bez znaczenia jest też ich naturalny, lecz jednocześnie unikatowy wygląd. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Podstawki powinny posiadać silikonowe nóżki, które zapobiegają zarysowaniu podłogi. Trzeba też ich grubość oraz rozmiar dopasować do posiadanego przez Ciebie sprzętu. Najlepiej zamawiać je w specjalistycznych sklepach, w których możesz uzyskać pomoc od sprzedającego – bez względu na to, czy kupujesz je stacjonarnie, czy przez internet.
Pamiętaj też, że nawet nieduża podstawa pod kolumnę głośnikową, np. o wymiarach 32x25x5cm, może ważyć… aż 14 kg!
Zakup jednej, dobrej jakościowo podstawki, dzięki której znacząco poprawisz jakość dźwięku emitowanego przez Twój sprzęt to koszt ok. 100-200 zł. Dlatego nie wahaj się dłużej przed ich zakupem i ciesz się ulubioną muzyką w zaciszu domowym.
lut 22, 2019 9:42 pm
Wow. Nie miałam zielonego pojęcia, że kamienne podstawki mogą tyle zdziałać. Tylko kto mi wniesie na czwarte piętro 14 kg podstawki?