Mężczyzna ucieka przed budzikiem

Budziki, które budzą i cieszą oko!

Aż trudno uwierzyć, że budzik może cieszyć. Jedni śpiewali „jak dobrze wstać skoro świt..”, inni natomiast zapowiadali „budzikom śmierć”. To jak w końcu jest z tym budzeniem i wstawaniem rano i czy zegar z alarmem może się podobać?

Historia budzika

Już starożytni używali budzików, a ich pierwowzorem był zegar wodny skonstruowany przez Platona. W średniowieczu budził dźwięk dzwonów kościelnych, który wzywał do modlitwy, natomiast Chińczycy mieli swoje zegary ogniowe z budzikiem (przepalanie nici sprawiało, że ciężarki upadały na tacę). Levi Hutchens w XVIII wieku skonstruował pierwszą mechaniczną wersję budzika dzwoniącego tylko o jednej porze – godzina czwarta rano była dedykowana pracującym mężczyznom. Dopiero za sprawą Setha E. Thomasa budzik można było nastawiać na różne godziny, a w latach 40 XX wieku budził już nawet budzik z radiem.

A jak jest dzisiaj? Z pewnością poranek jest o wiele przyjemniejszy kiedy melodię wygrywa ładny zegar z alarmem. A tych naprawdę nie brakuje na rynku, ponieważ producenci mają ciekawe pomysły, co widać kiedy przegląda się propozycje budzików na fabrykaform.pl/budziki-i-zegary-stolowe. Ważne, aby nastawiać go zawsze na tę samą porę – wtedy doskonale zgra się z zegarem biologicznym!

zobacz także:  Podwójne łóżko w wersji XXL, rozmiary i rozwiązania

Jaki budzik wybrać?

Przede wszystkim ładny. Ale dla każdego oznacza to co innego czyli osoba nowoczesna wybierze prawdopodobnie budzik w stylu skandynawskim, a nieco staroświecka w stylu retro. Każdy dobrze pamięta zegar z alarmem z sypialni dziadków lub pradziadków – okrągły z dzwonkami u góry. Wygląd budzika należy dobrać nie tylko do swojego gustu, ale także dopasować go do urządzenia pokoju. Zegary z alarmem o oryginalnym designie sprawdzą się w pomieszczeniach nowoczesnych, natomiast vintage lub klasyczne najlepiej kupić kiedy wnętrze jest tradycyjne lub nawet lekko glamour.

Kolaż z budzikami

Jakie funkcje i parametry powinien mieć budzik?

Budzik jest zegarem z alarmem, więc pierwszym, na co należy zwrócić uwagę jest widoczność godziny. Tu do wyboru są budziki ze wskazówkami i elektroniczne, ale w jednym i drugim wypadku najlepiej, by zegar posiadał duże znaki. Bardzo popularnymi budzikami są te z wbudowanym radiem, bo, trzeba to przyznać, o wiele przyjemniej jest rano wstać kiedy się słucha ulubionej audycji. A jeśli jeszcze wybierzemy zegar z alarmem z funkcją zapamiętywania ulubionych stacji, to na pewno poranek będzie się miło kojarzył.

zobacz także:  Jakie dekoracje do kuchni? Praktyczne pomysły na ładną kuchnię!

Na tym jednak nie koniec – budzik musi mieć łatwy program ustawiania, najlepiej z głośnym alarmem. Niektórzy preferują również dodatkowe efekty świetlne, dzięki którym godzina wyświetla się na suficie lub ścianie. Dla dziecka-śpiocha warto kupić budzik z kamerą i wbudowanym dyktafonem. Natomiast jeśli to my mamy problem z pobudką, możemy pokusić się o uciekający budzik – wtedy i tak będziemy zmuszeni wstać. Ma się rozumieć, że po to, by „dorwać” dzwoniący budzik.

Muzyka z budzika

Warto zadbać nie tylko o odpowiedni design budzika, ale jeszcze o melodię, która ma stawiać rankiem na nogi. Możliwości jest tu wiele – od dźwięku świergotu ptaków, fal rozbijających się o klify, po ulubione przeboje. Są jednak osoby, które, aby się dobudzić potrzebują solidnej dawki emocji – najlepiej, by był to głośny przemarsz wojsk lub solidny jazzowy kawałek (oczywiście z maksymalnym udziałem instrumentów dętych). Tak czy siak, wstawać rano trzeba, więc pozostaje tylko życzyć udanej pobudki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *