Ile trzeba zapłacić za dekoratora wnętrza?

32/104
Kobieta pracująca z tabletem

Przy urządzaniu wnętrz od podstaw wiele osób korzysta z pomocy dekoratorów. Dzięki poradom specjalistów umiejętnie można wykorzystać każdą przestrzeń, w dodatku uzyskując przy tym określony styl aranżacyjny. Usługi takich fachowców są jednak kosztowne. Ile trzeba zapłacić za dekoratora wnętrz i czy warto korzystać z takiej pomocy?

Dekorator wnętrz – czym się zajmuje?

Wbrew pozorom osoby, które projektują wnętrza, mają wiele usług w swojej ofercie. Jest to nie tylko samo projektowanie przestrzeni, ale nawet sporządzanie listy zakupów czy negocjowanie cen. Projektanci mogą mieć też zlecone nadzorowanie prac ekip wykonawczych, które będą wdrażać ich pomysły. Poza tym dekoratorzy wybierają meble, oświetlenie, wyszukują różnego rodzaju bibeloty i dodatki, które będą odpowiednie dla danego stylu. Koordynują wszystko aż do momentu, kiedy pomieszczenie, mieszkanie czy dom będą wyglądały tak, jak ustalili to w przygotowanym projekcie.

Dekorator wnętrz – ile kosztuje?

Ceny projektantów wnętrz uzależnione są od kilku czynników. Wpływ na koszty może mieć renoma dekoratora, jego doświadczenie, oczekiwania klienta, lokalizacja, ale też wielkość aranżowanej przestrzeni. Stawki często podawane są za metr kwadratowy. Niższe są oczywiście w przypadku domów, gdzie ta powierzchnia jest większa. W przypadku aranżowania kawalerki należy liczyć się z kosztami ok. 40 – 50 zł za m2. Większe mieszkania o powierzchni np. 70 m2 obniżają stawkę do ok. 30 – 40 zł za m2. Podobne koszty mają miejsce w przypadku domów. Im są one większe, tym niższe są stawki samego projektu. Wiele zależy też od stopnia trudności aranżacji. Niektóre projekty z wizualizacjami mogą kosztować nawet powyżej 100 zł za m2. Na tym jednak prace dekoratora się nie kończą. Trzeba doliczyć do nich usługi, o których wspomnieliśmy powyżej. Do tego dochodzi jeszcze zakup wybranych mebli, oświetlenia, dekoracji itp.

Jak znaleźć dobrego projektanta wnętrz?

Znalezienie odpowiedniego projektanta wnętrz może stanowić nie lada wyzwanie. Chcąc wybrać utalentowaną osobę, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jej doświadczenie. Na stronach dekoratorów wnętrz często można zobaczyć zrealizowane już projekty. Dzięki temu łatwiej sprawdzić, czy dana osoba jest dobra w tym co robi, czy odpowiada nam jej wyczucie smaku, czy ma ciekawe pomysły. Nie bez znaczenia jest również renoma architekta czy biura architektonicznego. Niektórzy mogą pochwalić się wieloma nagrodami, realizacjami znanych budynków itp. Istotne są również opinie innych. Te bez problemu można znaleźć w sieci lub nawet na stronach dekoratorów wnętrz.

Projektant z internetu – czy warto?

Niektórzy decydują się na zamówienie projektu przez internet, bo ten z reguły jest tańszy. Często oznacza to, że dany dekorator nawet nie widzi fizycznie pomieszczenia, a projektuje je na podstawie planu czy zdjęć. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Nie zawsze taki projekt będzie faktycznie odpowiadał warunkom architektonicznym, ale i potrzebom mieszkańców. Do tego dochodzi jeszcze ewentualny brak doświadczenia takich osób. Dużo lepiej spotkać się z projektantem face to face i omówić zlecenie.

  1. kw. 6, 2022 8:31 am

    Długo się zastanawiałam nad tematem dekoratora wnętrz i myślę, że w końcu się zdecyduję… niby kurczę mama mówiła mi zawsze, że mam zmysł estetyczny, ale jednak zaprojektowanie aranżacji całego domu mnie przerasta… a może trafię na kogoś fajnego;))

napisz komentarz...

Name

Email