Jaki rozmiar stołu do jadalni wybrać?

29/102
Stół do jadalni

Stół do jadalni powinien być na tyle duży, aby osoby, które przy nim siedzą miały zapewniony komfort ruchów. Zobacz, jakie wymiary powinien mieć stół do jadalni, ile wynosi minimalna przestrzeń dla jednej osoby i właściwa odległość krawędzi stołu od ścian i mebli.

Jaki stół do jadalni wybrać?

Wybór odpowiedniego modelu w głównej mierze zależy od tego, jak dużą przestrzenią dysponujesz. Jednak bez względu na to, czy posiadasz wielką i przestronną jadalnię, czy malutki aneks kuchenny, musisz wybrać taki stół, który zapewni komfort podczas spożywania posiłków. W sprzedaży stoły do jadalni są w różnych wielkościach, zobacz je na meblobranie.pl/stoly-do-jadalni-salonu, różnią się od siebie również kształtem blatu czy designem. Okrągłe modele świetnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, jednak aby pozwolić sobie na taki stół, musisz dysponować dość dużą przestrzenią. Z kolei prostokątne czy kwadratowe modele, nadadzą się do klasycznych, nawet tych niewielkich, jadalni. W małym pomieszczeniu sprawdzą się również stoły składane, wysuwane (np. z szuflady), a także te zrobione z blatu kuchennego. A jakie wymiary powinien mieć stół do jadalni? I od czego to zależy?

Wymiary stołów do jadalni

Zacznijmy od wysokości. Przyjmuje się, że stoły do jadalni powinny mieć od 72 do 80 cm wysokości, jednak w dużej mierze zależy to od krzeseł, na jakie się zdecydujesz, a także wzrostu domowników. Dlatego wybierając stół do jadalni, powinieneś kierować się głównie minimalną przestrzenią dla jednej osoby, która wynosi 60 cm szerokości i 40 cm głębokości blatu. Taka przestrzeń pozwoli na swobodne zjedzenie posiłku. Z kolei jeśli lubisz mieć pod ręką koszyczek z pieczywem czy dodatkowe szklanki, wybierz stół o 5-10 cm większy z każdej strony.

Warto pamiętać, że idealne wymiary stołu do jadalni zależą również od jego ułożenia. Jeśli domownicy mają siedzieć naprzeciwko siebie, szerokość stołu powinna wynosić przynajmniej 100 cm. Dzięki temu każdy będzie miał około 40 cm na swój talerz i szklankę, a pomiędzy zostanie wolna przestrzeń na zastawę stołową czy dekoracje. Z kolei długość tego mebla zależy od liczby osób, które będą przy nim zasiadać, a także od wielkości jadalni. Dla przykładu, jeśli postawisz stół o długości 150 cm w przestronnej jadalni, to będzie on wyglądał nieproporcjonalnie, z kolei ten ogromny może przytłoczyć wnętrze.

Odległość stołu od ściany

Istotna jest również przestrzeń, jaką zostawisz między stołem a innymi meblami czy ścianą. Przyjmuje się, że odległość, która pozwoli na bezproblemowe odsunięcie krzesła to minimum 70-80 cm. Z kolei jeśli chcesz się jeszcze w miarę swobodnie poruszać za krzesłem, zachowaj co najmniej 100-120 cm odstępu od ściany. Pamiętaj też, że wybór odpowiedniego mebla zależy od liczby osób, które będą przy nim zasiadać, a także ich indywidualnych preferencji. Niektórzy po prostu potrzebują nieco więcej miejsca podczas jedzenia.

  1. mar 30, 2022 1:46 pm

    Im większy stół, tym lepszy. Takie moje zdanie. Dlaczego? To właśnie on jest symbolem domowego ogniska. Przy stole spotykamy się po całym dniu. To przy nim podejmowane są najważniejsze decyzje.

napisz komentarz...

Name

Email