Wygodne, zdrowe łóżko – jak wybrać?

35/110
Łóżko w sypialni

Spanie na niewygodnym łóżku ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie w ciągu dnia, a w dłużej perspektywie pogarsza nie tylko nastrój, ale również zdrowie. Dlatego, zanim kupisz łóżko do sypialni, poświęć mu chwilę, zastanów się, jak wybrać wygodny i zdrowy model.

Wygodne i zdrowe łóżko do sypialni, czyli jakie?

Łóżko sypialniane musi być przede wszystkim wygodne, w tym celu należy dobrać je odpowiednio do swojego wzrostu i wagi. Przyjmuje się, że minimalna długość takiego mebla do sypialni powinna być większa od wzrostu użytkownika o co najmniej 25 cm. Nie bez znaczenia pozostaje również jego wysokość, minimum 30 cm od podłogi, dzięki temu nie tylko będziesz mógł wygodnie z niego wstawać, ale również zapewni to odpowiednią cyrkulację powietrza.

W sklepach znajdziesz modele o różnych wymiarach i kolorach, wyposażone w dodatkowe udogodnienia, takie jak tapicerowany panel czy pojemnik do przechowywania pościeli. Dostępnych modeli jest naprawdę dużo, dlatego łóżka lepiej wybierać, uprzednio porównując je w internecie, szeroką ofertę posiada np. sklep Meblobranie. Jednak na wygodę, a co za tym idzie zdrowy sen, najbardziej wpływają takie elementy łóżka jak stelaż oraz materac. Dlatego warto wiedzieć, jak je wybrać.

zobacz także:  Jaki materac kupić? Rozmiar, tworzywo, twardość...

Stelaż w łóżku sypialnianym

To właśnie dobrze dobrany stelaż łóżka wpływa na jakość snu oraz ułożenie kręgosłupa, zapewnia również odpowiednią cyrkulację powietrza oraz eliminuje wilgoć, dbając tym samym o nasze zdrowie podczas snu. Wybierając stelaż do łóżka sypialnianego, trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na jakość drewna, z jakiego został wykonany, powinno być ono solidne, a przy tym zapewniać sprężystość, dopasowując się do nacisków materaca. Dobrym wyborem będzie na przykład stelaż z brzozowymi lub bukowymi listewkami. Bardzo ważna jest również ich liczba – im więcej listewek posiada taki stelaż, tym wygodniejszy sen gwarantuje.

Jaki wygodny materac do łóżka?

Jeśli już wiesz, jak wybrać wygodny i zdrowy stelaż do łóżka sypialnianego, możemy skupić się na ostatnim istotnym elemencie, czyli materacu. Ten powinien być dopasowany nie tylko do wzrostu i wagi, ale również indywidualnych preferencji użytkownika – w końcu nie każdy lubi spać na twardym materacu. Warto jednak pamiętać, aby nie był on zbyt miękki, ponieważ wtedy nie zapewni odpowiedniego podparcia plecom. Jak zatem wybrać idealny model? Przed zakupem materaca warto się na nim położyć, można kierować się również specjalną tabelką, która sugeruje jaka twardość materaca nadaje się dla poszczególnej wagi. Na przykład osoby ważące od 61 do 80 kilogramów, powinny wybrać materac oznaczony jako H2.

zobacz także:  Jaki materac dla dziecka? Jak dobrze wybrać materac dla dzieci w różnym wieku

Oparcie w łóżku sypialnianym

Ostatni element, na który warto zwrócić uwagę, szukając wygodnego i zdrowego łóżka, to wezgłowie, czyli tapicerowany panel, o który możemy się oprzeć, czytając książkę czy oglądając film przed snem. W takie oparcie wyposażone będzie na pewno wygodne łóżko kontynentalne, wezgłowie można również wykonać samemu – montując je do ściany.

  1. sty 31, 2022 12:42 pm

    Ja jednak wolę drewniane wezgłowia. Obawiam się, że te tapicerowane to siedlisko kurzu i roztoczy… Może wygląda to ładnie, ale na pewno nie jest zdrowe.

napisz komentarz...

Name

Email