Jak pomalować pokój dziecka? Jakie farby, kolory wybrać do pokoju dziecięcego?

98/110
Różowy pokój dziewczynki

Czy każdy pokój dla chłopczyka musi być niebieski, a różowy dla dziewczynki? Co w sytuacji, gdy w jednym pokoju zamieszkuje rodzeństwo o odmiennych zainteresowaniach? Podpowiadamy, jakie kolory wybrać do pokoju dziecięcego oraz jakie farby do malowania ścian są bezpieczne.

Znaczenie barw, psychologia kolorów

Tworząc aranżację pokoju dziecięcego należy w pierwszej kolejności mieć na uwadze psychologię kolorów, która mówi o tym, jakie barwy mają działanie pobudzające, a jakie uspokajające.

Czerwień, o czym nie trzeba nikogo przekonywać, jest mocnym, intensywnym kolorem, który zwraca na siebie uwagę. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz tego stymuluje do podejmowania natychmiastowych, czasami nieprzemyślanych decyzji. Może podkreślać zarówno radość, jak i gniew, to kolor skrajnych emocji.

Za to barwy zielone mają działanie odprężające, wywołują poczucie bezpieczeństwa. Jednoznacznie kojarzą się z naturą. Natomiast uspokajające są wszystkie kolory niebieskie. Tak jak zieleń, dają poczucie bezpieczeństwa, lecz ponadto symbolizują wiedzę.

Żółć przywołuje radosne skojarzenia i co może wydawać się zaskakujące – ułatwia zapamiętywanie oraz tzw. „zebranie myśl”. Za to pomarańczowy… pobudza apetyt! Fioletowy jest „kolorem marzeń”, tajemniczości, ale też powagi. Natomiast beże i brązy to barwy dające poczucie bezpieczeństwa.

zobacz także:  Jak wykorzystać farbę tablicową? Gdzie sprawdzi się farba tablicowa?

Wybór kolorów do pokoju dziecięcego

Ściany w pokoju dziecięcym powinny być pomalowane na kolor, który zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Przypomnijmy, że są to barwy zielone, niebieskie oraz brązowe. Natomiast intensywne, nasycone kolory, które pobudzają, powinny być zastosowane jedynie w dodatkach – w innym wypadku będą zbyt przytłaczające.

Nowoczesny pokój dziecięcy

W pokoju niejadka można postawić na pomarańczowe akcenty, a dla bujającej w obłokach kilkulatki idealnym wyborem będzie fioletowy.

Należy jednak cały czas pamiętać o tym, żeby wybrać maksymalnie trzy dominujące barwy – dzięki mnogości książek i zabawek pokój dziecięcy i tak będzie kolorowy oraz radosny, dlatego nie można przesadzić podczas jego aranżacji.

Warto też pytać o zdanie małych lokatorów – niech zadecydują, jaki kolor chcieliby mieć w swoim pokoju. Oczywiście trzeba mieć też na uwadze zdrowy rozsądek i na tyle umiejętnie pokierować dzieckiem, aby zamiast czerwieni na ścianach wybrało zieleń.

Kolory w pokoju niemowlaka

Nieco innymi zasadami trzeba kierować się urządzając pokój dla niemowlaka. Istnieje tendencja do wybierania słodkich, pastelowych odcieni, a tak naprawdę najlepiej sprawdzą się… kontrastowe barwy. Choć może wydawać się to zaskakujące, dobrym połączeniem jest czerń i biel, które najlepiej stymulują wzrok niemowlęcia. Nie można też przesadzić z mnogością barw, ponieważ dzieci w tak młodym wieku intensywnie reagują na wszelkie bodźce zewnętrzne.

zobacz także:  Jak wykorzystać farbę tablicową? Gdzie sprawdzi się farba tablicowa?

Jaka farba do pokoju dziecka?

Na koniec należy zaznaczyć, że w przypadku pokoju dziecięcego trzeba szczególną uwagę zwrócić na jakość stosowanej farby. Przede wszystkim musi być wodorozcieńczalna oraz nietoksyczna. Nie może zawierać w sobie substancji, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Jeśli farba została przebadana pod kątem bezpiecznego stosowania jej w pokojach dziecięcych, na pewno na opakowaniu zostanie zamieszczone specjalne oznaczenie.

Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że dzieci często bawią się brudnymi rączkami, którymi dotykają wszystko, co znajduje się w pobliżu oraz lubią malować po ścianach czymkolwiek, co akurat jest w zasięgu ręki – nawet jeśli to jest ketchup lub dżem o intensywnej barwie. Z tego względu lepszym rozwiązaniem są farby zmywalne, odporne na szorowanie. Należy jednak liczyć się z tym, że są droższe.


Z tymi wskazówkami możesz przystąpić do aranżacji pokoju dziecięcego. I pamiętaj, że nie zawsze to, co Ty uważasz za estetyczne, będzie takie w odczuciu dziecka. Dlatego jeśli maluch jest już wystarczająco duży, pozwól mu też decydować.

zobacz także:  Jak wykorzystać farbę tablicową? Gdzie sprawdzi się farba tablicowa?
 1. wrz 28, 2018 4:59 pm

  Na stronie Śnieżki jest sporo aranżacji pokoju dziecięcego. Sama korzystałam z ich pomysłów kiedy urządzałam pokój córki.

  • sty 30, 2023 7:14 am

   @Mikołaj Norwinak

   malowałam pokój synka farbą Magnat Ceramic. Jest plamoodporna i dostępna w fajnych kolorach. Malowanie poszło szybko i gładko, a mały lokator bardzo zadowolony

napisz komentarz...

Name

Email