Pomysł na przedpokój – jak urządzić wygodny, funkcjonalny i nowoczesny przedpokój?

97/110
Nowoczesny przedpokój

Przedpokój jest niezwykle trudnym w aranżacji pomieszczeniem. Najczęściej jest to długi i wąski lub krótki i… wąski pokój przechodni, który wbrew pozorom musi pomieścić stosunkowo wiele mebli. Jak go urządzić aby był wygodny i funkcjonalny?

Jak urządzić przedpokój?

Wiele osób nie przykłada zbyt wielkiej wagi do aranżacji przedpokoju, ponieważ w tym pomieszczeniu spędza się zaledwie kilka chwil dziennie. Jednak należy pamiętać, że jest to pierwsze miejsce, które widzą Twoi goście po przekroczeniu progu mieszkania. Jeśli spojrzysz na to z tej strony, szybko dojdziesz do wniosku, że przedpokój może stać się „wizytówką” całego domu.

Bez względu na to, jaką przestrzenią dysponujesz, zdecyduj się na jasne ściany, które sprawią, że nawet ciemny pokój przechodni nabierze przytulności. Ze względów praktycznych często wybiera się ciemne farby, na których nie widać tak bardzo zabrudzeń. A przecież można zakupić do przedpokoju odporne na szorowanie farby lub zmywalne tapety – to o wiele lepsze rozwiązanie.

Kolejnym, kluczowym elementem, jest długie lustro, które optycznie powiększy pomieszczenie. Co więcej, pełni ono funkcją ozdobną, często jest również jedynym, tak dużym lustrem w całym mieszkaniu. Wtedy przedpokój staje się miejscem, w którym możesz na szybko ocenić swoją stylizację przed wyjściem.

A co zrobić z podłogą? Wyłożyć ją kafelkami, panelami, drewnem? Tak jak w łazience, najbardziej funkcjonalne, ale też nowocześnie wyglądające, są kafelki. Można błyskawicznie je umyć, a podłoże nie niszczy się przez ubłocone, mokre buty. Unikaj jedynie połyskujących płytek, które choć są efektowne, trudniej się czyści oraz widać na nich każde zabrudzenie.

Szafa w przedpokoju

Przedpokój pełni również funkcję mini garderoby – to w nim najczęściej przechowywane są płaszcze, kurtki, marynarki – cała odzież wierzchnia. Trzeba też znaleźć miejsce na torebki, czapki, szale, rękawiczki…

Jeśli tylko w tym pomieszczeniu znajduje się wnęka, którą można zagospodarować, nie wahaj się ani chwili – pomyśl jedynie o szafie wykonywanej na wymiar, która będzie w pełni dopasowana do Twoich potrzeb. Schowki warto też rozbudować w górę, choć wtedy trzeba będzie sięgać do nich przy pomocy stołka-schodka.

W małych, ciasnych pokojach można pomyśleć o nieco innym rozwiązaniu – prostej zabudowie wykonanej z płyt karton-gipsowych. Dzięki niej można stworzyć miejsce na kurtki i płaszcze, a także dodatkowe półeczki, już z desek, na buty oraz inne przedmioty, które najczęściej przechowywane są w przedpokoju. To znacznie tańsze rozwiązanie, które można dopasować do możliwości przestrzennych.

Jeśli żadna z tych propozycji nie jest możliwa do zrealizowania, można zakupić gotową, niedużą szafę. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby była płytka – jej szerokość powinna zapewnić jedynie powieszenie wieszaków.

Komoda na buty – jak wybrać?

Jeśli decydujesz się na zakup szafki na buty, zwróć uwagę na to, aby jej szerokość nie przekraczała 30 cm. Najlepsze są szafki z przegrodami w szufladach, dzięki którym można pomieścić więcej butów.

W sklepach znajdziesz zarówno komody z siedziskiem, ułatwiające zakładanie obuwia, jak i wyższe szafki, które mogą spełniać funkcję ozdobnej konsoli.

Wieszaki, półki i inne dodatki do przedpokoju

Przedpokój wcale nie musi być urządzony w sposób minimalistyczny – możesz postawić na nowoczesne i stylowe dodatki, które nadadzą całości designerskiego charakteru. Wieszaki mogą mieć postać zabawnych napisów wykonanych fantazyjną czcionką, ale też rowerów czy dużych guzików.

Praktyczne, lecz jednocześnie dekoracyjne są „domki” na klucze. Do tego warto postawić na nieduże półeczki, np. druciane (wykorzystywane w szczególności w stylu skandynawskim lub industrialnym), do których można schować składane parasolki, listy, dokumenty.


Nawet jeśli nie możesz pozwolić sobie na większą ilość mebli w przedpokoju, do dyspozycji masz ściany. A one generują naprawdę wiele możliwości aranżacyjnych.

napisz komentarz...

Name

Email