Jak prać tapicerki, dywany czy wykładziny?

24/102
Odkurzacz do dywanu

Tapicerki kanap, dywany, materace czy wykładziny podłogowe to materiały, które bardzo często i szybko ulegają zabrudzeniu, przez co są nieestetyczne. Ich czyszczenie bywa problematyczne i ryzykowne, dlatego warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób to zrobić prawidłowo, aby nie zniszczyć danej powierzchni.

Tapicerki, dywany, wykładziny – prać samodzielnie czy zlecić firmie?

Dobrze, jeżeli temat rozpocznie się od dość istotnego zagadnienia, czyli to, czy zajmować się czyszczeniem podobnych powierzchni samodzielnie, czy jednak lepiej zlecić to profesjonalistom. Dylemat z pewnością nie będzie łatwy, ale należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, z jakim materiałem czy powierzchnią mamy do czynienia, czy posiadamy odpowiednie bezpieczne środki czystości i czy wiemy, jak to wykonać prawidłowo. Czyszczenie tapicerki, dywanu przez firmę daje nam gwarancję jakości, dzięki czemu nie trzeba się martwić, że mebel czy podłoga ulegną zniszczeniu.

Kiedy zdecydować się na profesjonalne mycie dywanów i wykładzin?

Choć wiele osób prywatnych się decyduje na takie rozwiązanie, np. w kontekście tapicerek kanapowych, zdecydowanie częściej z podobnych ofert korzystają firmy. Jeżeli jest się przedsiębiorcą, a w miejscu pracy mamy do czynienia z dużą ilością podobnych materiałów, oczywiste jest, że takich prac nie wykona się samodzielnie. Wsparcie specjalistów będzie tu bardzo istotne, ponieważ nie tylko zapewni się odpowiednią ochronę dla podłogi czy mebli, ale też sprawi się, że wnętrze firmy będzie prezentowało się odpowiednio – czysto i schludnie.

Jak czyścić tapicerkę, dywan czy wykładzinę?

Dlaczego czyszczenie takich powierzchni bywa problematyczne? Gównie dlatego, że nieodpowiednie zastosowanie środków czystości może je po prostu zniszczyć. Konieczne będzie więc zidentyfikowanie, z jakim konkretnie materiałem mamy do czynienia, by w ten sposób lepiej zabrać się za czyszczenie, dobierając do tego właściwą metodę. Czasem wystarczy zwykłe odkurzanie, ale bywa, że konieczne będzie przeprowadzenie odplamiania i usuwania uporczywych plam i zabrudzeń. Należy pamiętać, że każdy materiał wymagać będzie innego potraktowania. Czasem konieczne będzie czyszczenie na sucho, czasem na mokro, a innym razem wykorzystać będzie trzeba specjalną chemię.

Jakie środki czystości do czyszczenia dywanów, wykładzin?

W tym wypadku konieczne będzie dostosowanie środków czystości do rodzaju materiału. Mogą one występować w różnych formach np. jako płyn, piana czy spray. Dostępne są też specjalne proszki i szampony, które jednak należy bardzo rozważnie dobierać. Profesjonalne firmy czyszczące posiadają właściwe środki oraz mają wypracowane odpowiednie metody pozwalające na sprawne sprzątanie. W domowych warunkach może pomóc choćby odkurzacz piorący, który jednak nie jest tak dobry, jak specjalistyczne sprzęty. Warto też pamiętać o jeszcze jednej sprawie – jeżeli nie jest się pewnym działania danego środka, najlepiej w pierwszej kolejności sprawdzić go tylko na niewielkim skrawku materiału. W ten sposób uniknie się sytuacji, kiedy rozprowadzony środek dopuszcza się zniszczeń, które potem bardzo ciężko usunąć, a dana powierzchnia nierzadko już do niczego się nie nadaje.

  1. lis 5, 2021 2:45 pm

    Ja mam swój sprawdzony sposób: Do wiaderka wody wlewam preparat czyszczący do dywanów, dodaje 2 saszetki sody oczyszczonej i jedną butelkę soku z cytryny. Efekty są rewelacyjne

  2. mar 7, 2022 10:22 am

    Myślę, że dobrą opcją jest co jakiś czas wynająć taki profesjonalny sprzęt do prania tapicerek. Efekt na pewno będzie świetny, ale koszt do przełknięcia.

  3. lis 24, 2022 12:08 pm

    Może to głupio zabrzmi, ale marzę o takim odkurzaczu do tapicerki! Póki co się wstrzymuję, ale ODKURZACZU PIORĄCY, KIEDYŚ BĘDZIESZ MÓJ! A wtedy żadna tapicerka się nie uchroni :DD

napisz komentarz...

Name

Email