Jak urządzić balkon? Jakie kwiaty, meble, dodatki wybrać na balkon?

96/111
ukwiecony balkon

Balkon to dla wielu ogród w miniaturze. Zwłaszcza mieszkańcy bloków wykończają go z duża pieczołowitością. W ten sposób tworząc sobie miejsce do relaksu. Podpowiadamy, jakie kwiaty, meble i dodatki wybrać na balkon.

Jaka osłona na balustradę?

Wiele balkonów ma balustrady, przez które wszystko widać. Nie chcąc być podglądanym, warto postawić na osłonę. Najtańszą jest siatka maskująca, można postawić też na słomiane lub bambusowe maty. Droższą i bardziej pracochłonną opcją jest zamontowanie drewnianych desek.

Co na podłogę na balkonie?

Wybierając podłogę na taras, należy wybrać materiał, który będzie odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne. Taki, który będzie odporny na ujemne i dodatnie temperatury oraz opady. Wiele osób decyduje się na położenie na balkonie płytek. Niestety są dość kosztowne, nie wszystkie odporne i zdarza się, że pękają. Można więc położyć na podłodze drewno.

W sprzedaży są wytrzymałe deski lub płytki tarasowe mocowane na zatrzask. Są bardzo łatwe w montażu. Drewno jest jednak trudne w pielęgnacji. Alternatywą jest sztuczna trawa. Jest to wykładzina z długim włosiem. Wybór powinien zależeć od gustu, potrzeb i stylu.

Jakie meble na balkon?

To, jakie meble postawimy na balkonie w dużej mierze zależy od powierzchni, jaką się dysponuje. Nie ma co zagracać malutkiej przestrzeni. Lepiej postawić na funkcjonalność. Oczywiście przy dużych balkonach z powodzeniem postawić można na leżak, stół i fotele. W mniejszych zadowolić się trzeba składanymi krzesłami, stolikiem. Można też spróbować samodzielnie wykonać meble na wymiar, np. z palet.

Jakie kwiaty wybrać na balkon?

Większość z nas, by stworzyć oazę spokoju, w której świetnie się będzie odpoczywało, stawia na kwiaty. Jakie sprawdzą się na balkonie? Przede wszystkim warto kupić doniczki, które można zawiesić na balustradzie. Do nich idealne są kwiaty tworzące kaskady. Najpopularniejsze są pelargonie. Nic dziwnego – to kwiaty odporne na suszę, wiatr. Zwisające pędy mają też surfinie, petunie, fuksje. Na balkonie w donicach można hodować też zioła. Trzeba tylko uważać, by nie były zbytnio wystawione na słońce.

kwiaty na balkonie

Jak oświetlić balkon?

W ciepłe, letnie wieczory, gdy chce się posiedzieć na balkonie, warto zamontować oświetlenie. Jakie się sprawdzi? Z pewnością warto postawić na górne główne oświetlenie, np. w postaci plafonu. Do stworzenia nastroju niezbędne jest oświetlenie punktowe. Jedni postawią na kinkiety, inni na lampki wolnostojące. Świetnie sprawdzają się lampiony i świece. Warto pomyśleć o zawieszeniu dekoracyjnych girland świetlnych.

Dekoracje na balkon w bloku

Oczywiście to nie wszystko. Aby balkon nabrał stylu i przytulności, warto postawić na dodatki. Przede wszystkim istotne są poduszki. Rozłożone na leżaku i krzesłach nadadzą ciepła. Jeśli chce się przesiadywać tam wieczorami – dobrze kupić koc.

Jeżeli balkon jest bardzo nasłoneczniony, warto postawić na parasol, osłonę przeciwsłoneczną lub zasłonkę. Dzięki temu wtedy, gdy słońce jest bardzo ostre, możemy swobodnie odpoczywać. Na balkonie można też zawiesić i postawić dekoracje. Zwłaszcza, jeśli urządza się go w jakimś konkretnym stylu, np. marynistycznym.

napisz komentarz...

Name

Email