Zmywarka – jak wybrać? Jakie funkcje zmywarki są ważne?

94/110
kieliszki w zmywarce

Zmywarka to oszczędność wody, czasu i… rąk. Właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na zakup takiego sprzętu. Jak wybrać zmywarkę? Jakie funkcje w zmywarce są ważne?

Zalety i wady zmywarki

Najpierw rozprawimy się z głosami za i przeciwko kupowaniu zmywarki. Niektórzy uważają bowiem, że wcale nie jest to takie doskonałe rozwiązanie. Przede wszystkim z uwagi na cenę.

Tego typu sprzęt jest dość kosztowny. Wydatek dość długo się zwraca. Jednak comiesięczne opłaty za wodę są znacznie niższe. Z drugiej strony – zwiększa się zużycie energii. Jednak rozważyć należy to, skąd mamy ciepłą wodę do mycia ręcznego. Jeśli jest podgrzewana przez bojler lub piecyk gazowy – wówczas może wyjść na to samo. Czy w ostateczności wychodzi się na plus – to pewnie indywidualna kwestia. Wiele zmywarek dostępnych na rynku ma program ECO, który zużywa bardzo mało prądu i wody.

Wśród wad należy wymienić również głośność podczas pracy, ale to oczywiście też zależy od tego, kiedy się włącza sprzęt i jak daleko jest on od osób, którym mogłoby to przeszkadzać.

Zmywarka zajmuje też sporo miejsca w ciągu zabudowy kuchennej, często też warunkuje ustawienie całego ciągu mebli, gdyż wymaga podłączenia do instalacji.

Z zalet wymienić warto wspomnianą już oszczędność wody. Nie jesteśmy z stanie zużyć jej tak mało myjąc ręcznie. Poza tym – w zmywarce temperatura wody może być znacznie wyższa, dzięki czemu naczynia są lepiej domyte i bardziej zdezynfekowane. Zmywanie ręczne naraża nas i naczynia na kontakt z bakteriami. Namnażają się w zlewie i gąbkach.

Zmywarka nie tylko myje naczynia, ale też je suszy i nabłyszcza. Po wyjęciu można je od razu schować do szafki. Pięknie się prezentują.

Dzięki myciu w zmywarce nasze dłonie nie są narażone na ciągły kontakt z detergentami, wodą. Prezentują się znacznie lepiej. To ważne zwłaszcza dla kobiet.

Rodzaje zmywarek

Jeśli jesteśmy zdecydowani na zmywarkę, to warto wiedzieć, że kupić można ich dwa rodzaje: wolnostojącą i do zabudowy. Pierwsze z nich mogą stać samodzielnie lub po zdemontowaniu górnej części zostać wsunięte pod blat. Niestety nie można do nich przyczepić frontu meblowego, więc odznaczają się tak jak piekarnik. Zmywarki do zabudowy umożliwiają jego montaż. Dzięki temu „wtapiają się” w resztę zabudowy. Można postawić na model częściowo zintegrowany, w którym panel sterowania jest widoczny na froncie lub całkowicie zintegrowany – ukryty w obudowie. To, jaką zmywarkę się wybierze zależy od upodobań. Nie wpływa to na ich działanie.

naczynia nad zmywarką

Na co zwrócić uwagę wybierając zmywarkę?

Jest kilka ważnych aspektów, które należy uwzględnić wybierając zmywarkę. Przede wszystkim jej wielkość, a co z tym związane – pojemność. Kompaktowe zmywarki wyglądem przypominają mikrofalówki, jednak te wybiera mało kto. Raczej stawia się na standardowe. Wysokość takiego sprzętu to 80 cm. Poszczególne modele różnią się między sobą szerokością. Kupić można 45 cm i 60 cm. Pierwszy typ nada się dla singla lub pary, która rzadko gotuje, a drugi – dla większej rodziny.

Z wielkością powiązana jest też pojemność. W przypadku zmywarek określana jest poprzez ilość zestawów naczyń, które się do nich zmieszczą. Wielkość wsadu w modelach kompaktowych to 4-6, w 45 cm: 8-10, a w 60: 12-15 kompletów. Różnica jest więc ogromna. Pytanie tylko, czym jest ów komplet? W jego skład wchodzi talerz: głęboki, płaski i mały, kubek i sztućce: łyżka, widelec, nóż, łyżeczka. Pomyśleć warto jednak o tym, że po posiłkach umyć należy nie tylko to. Pozostają garnki, miseczki, misy. Nie mówiąc o blaszce z piekarnika. Tutaj sprawdzają się raczej modele o szerokości 60 cm.

Kolejnym aspektem jest klasa energetyczna zmywarki. Oczywiście najbardziej oszczędna jest A, a najmniej – G. Wybierać należy najbardziej ekonomiczną. Klasy określane są na podstawie zużycia wody i energii potrzebnej do umycia 12 kompletów naczyń.

Ważna jest też klasa efektywności zmywania i suszenia. Również określane od A do G. Nie każdy na to patrzy, ale warto o tym wiedzieć.

Jakie funkcje zmywarki są ważne?

Najważniejsze funkcje w zmywarce to programy. Dobrze, by było mycie wstępne, normalne, delikatne, skrócone, energooszczędne, higieniczne. Dopasowuje się je do naczyń i stopnia zabrudzenia. Poza tym przydają się takie funkcje jak opóźniony start, mycie strefowe, czyli jednego kosza, regulacja twardości wody, system Aqua Stop, który ochroni przed zalaniem kuchni w przypadku awarii urządzenia.

napisz komentarz...

Name

Email