W wielu polskich domach, poddasze często pełni rolę strychu, tzw. „graciarni”. Powód jest prosty – skosy oraz otwarta przestrzeń sprawiają, że trudno jest to pomieszczenie zagospodarować. Choć wcale tak nie musi być, dlatego mamy kilka sposobów na aranżację poddasza.
Sypialnia na poddaszu
Zaczniemy od najprostszego sposobu, czyli od urządzenia sypialni na poddaszu. W tym wypadku bardzo łatwo jest ograniczenia zamienić w atut i stworzyć przytulną, klimatyczną przestrzeń. Bo czy jest coś przyjemniejszego, niż spoglądanie wieczorami w okna dachu, prosto w gwiazdy?
Centralnym punktem każdej sypialni jest łóżko. Należałoby je postawić w miejscu, w którym sufit jest najwyższy, czyli zazwyczaj – na środku poddasza. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych poranków, podczas których wstając zbyt gwałtownie, uderzasz o dach.
Natomiast skosy to idealne miejsce, które zagospodarujesz komodami, regałami, szafkami. Przy oknie można urządzić kącik do czytania, z miękkimi poduchami. A co z szafą? Zwykle konieczne jest zamówienie jej na wymiar, aby możliwe było dopasowanie mebla do możliwości przestrzennych (najczęściej szafa również musi być „ścięta”, dostosowana do skosów). Może się też okazać, że nie będzie na nią miejsca, aczkolwiek komody powinny to zrekompensować.
Pomysły na aranżacje sypialni na poddaszu znajdziesz na Faar.pl, tam poszukaj dodatkowych inspiracji, a także praktycznych porad, jakie kolory wybrać oraz jakie oświetlanie będzie optymalne. A my już przechodzimy do pokoju dziecięcego.
Pokój dziecka na poddaszu
Stworzenie pokoju dziecka na poddaszu jest z jednej strony proste, a z drugiej trudne. Najmłodsi nie potrzebują tak wysokiego sufitu, a wszelkie skosy i zakamarki aż proszą się o zorganizowanie tajnej, kosmicznej bazy czy indiańskiego namiotu. Całość musi być jednak bezpieczna i funkcjonalna, zwłaszcza gdy mali lokatorzy są energiczni i rozbrykani. Jak to ze sobą połączyć?
Warto zacząć od tego, aby wszelkie meble rozplanować pod skosami, zostawiając jak najwięcej wolnej przestrzeni na środku pokoju. Tym samym dziecko uzyska bezpieczną przestrzeń do zabawy, w części, w której sufit znajduje się wyżej.
Jak już zasygnalizowaliśmy, skosy najlepiej zagospodarować niskimi komodami, otwartymi półkami oraz regałami na zabawki. Plusem ich ograniczonej wysokości jest to, że maluch bez problemu do nich sięgnie.
Przy oknie warto zorganizować miejsce do nauki, czyli biurko. A skoro o oknie już mowa, musi ono posiadać odpowiednie zabezpieczenia, które uniemożliwią jego pełne otwieranie.
Gabinet na poddaszu
Popularnym rozwiązaniem jest też urządzenie biura, gabinetu na poddaszu. Tym samym można stworzyć spokojne miejsce do pracy, oddzielone od pozostałej części domu. Tylko jak to zrobić?
Tak jak w przypadku pokoju dziecięcego, biurko najlepiej zlokalizować w pobliżu okien, aby zapewnić optymalną dawkę naturalnego, dziennego światła. Nie musi to być klasyczny mebel, często wystarczy długi blat wzdłuż jednej ze ścian. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby właśnie w ten sposób wykorzystać skosy.
Natomiast w części poddasza, w której sufit znajduje się najwyżej, zagospodaruj szafę, a także kącik odpoczynku – sofę, kanapę, fotel. Jeśli przyjmujesz klientów w swoim domowym gabinecie, będzie to najlepsze miejsce do prowadzenia rozmów.
Pozostałą część skosów wykorzystaj na komody i regały do przechowywania dokumentów. Możesz postawić na aranżację loftową, która w takich wypadkach bardzo dobrze się sprawdza.