Nie jest łatwo urządzić sypialnię. Z jednej strony pokój ten często służy za garderobę oraz domowe biuro, z drugiej natomiast w praktyce jest miejscem, w którym chcemy wypocząć, zrelaksować się. Dlatego warto zadbać o odpowiednią kolorystykę ścian, mebli i dodatków.
- Jaki kolor wybrać się sypialni?
- Klasyczne beże w sypialni
- Biel i szarości – skandynawska sypialnia
- Pastelowe odcienie sypialni
- Mocne akcenty kolorystyczne w aranżacji wnętrz
Jaki kolor wybrać się sypialni?
W sypialni sprawdzą się spokojne, stonowane kolory, które pozwolą się wyciszyć, zrelaksować. Biele, beże, szarości oraz delikatne pastele stanowią neutralne, bezpieczne tło. Natomiast unikać powinno się wszelkich kontrastów oraz takich barw jak pobudzające żółcie i pomarańcze oraz mogącą wzmacniać agresję czerwień.
Czy to oznacza, że sypialnia musi być nudna? Zdecydowanie nie! Zasada ta dotyczy przede wszystkim ścian. Jasne, żywe kolory można wprowadzać poprzez dodatki – tekstylia i dekoracje. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest to, że wraz ze zmianą gustu, można w prosty, szybki i przede wszystkim tani sposób całkowicie zmienić aranżację wnętrza.
A co z meblami? One powinny być w neutralnych kolorach. Nie tylko ze względu na charakter pomieszczenia, co na ich praktyczność… Meble w sypialni nie są tak narażone na niszczenie, jak w kuchni czy salonie, dlatego najczęściej można je użytkować przez wiele lat. Dobrze, aby pasowały do każdego wystroju.
A teraz przedstawimy kilka pomysłów na kolorystyczną aranżację sypialni.
Klasyczne beże w sypialni
Klasyczne, eleganckie wnętrza kojarzą się z takimi kolorami jak beż, écru, brąz. W tym wypadku ściany powinny zostać pomalowane jasną, beżową farbą, np. w kolorze kawy z mlekiem, natomiast dla kontrastu podłoga może zostać pokryta ciemnobrązowymi panelami lub parkietem. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie na jednej ze ścian tapety z bogatymi ornamentami lub położenie lamperii na 1/3 wysokości ścian.
Aby nieco przełamać tę monotonię, można wprowadzić dodatki w odcieniu różowym, fuksjowym lub turkusowym.
Biel i szarości – skandynawska sypialnia
Od kilku sezonów w aranżacji wnętrz dominuje styl skandynawski i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie jego popularność miała słabnąć. Czym się charakteryzuję? Praktycznością, funkcjonalnością i jasno określoną kolorystyką – dominuje szarość oraz biel. Kolor szary powinien pojawić się na ścianach oraz w dodatkach, natomiast biel najczęściej zarezerwowana jest dla mebli i tekstyliów.
Aby nadać pomieszczeniu przytulności, należy postawić również na drewno – drewniana podłoga, rama łóżka, stolik nocny – tak naprawdę niewiele trzeba, aby ocieplić pokój. Natomiast w nowoczesnym wydaniu, do typowej aranżacji w stylu skandynawskim, wprowadza się mocne, energetyzujące dodatki, będące najczęściej w kolorze żółtym.
Pastelowe odcienie sypialni
Marzy Ci się romantyczna sypialnia w stylu angielskim lub prowansalskim? Postaw na spokojne, pastelowe odcienie, lecz uważaj, aby nie miały „landrynkowatego” koloru – wtedy całość będzie wyglądać zbyt „słodko”, jak w pokoju dziecięcym. A w sypialni przecież nie o taki efekt chodzi.
W tym wypadku doskonale sprawdza się połączenie beżu lub szarości z pastelowymi zasłonami, narzutami, pościelą oraz innymi dodatkami. Aby uzyskać prowansalski charakter, ściany pomaluj farbą w kolorze delikatnego fioletu. Natomiast do stylu angielskiego pasuje połączenie beżu, bieli i różu.
Mocne akcenty kolorystyczne w aranżacji wnętrz
Pomimo tych wszystkich wskazówek, podobają Ci się nowoczesne lub wręcz przeciwnie – eklektyczne wnętrza, które cechuje jedno – feeria barw? Możesz postępować wbrew wszelkich schematom i postawić na mocną zieleń, soczystą pomarańcz czy dominującą czerwień. Wcześniej zastanów się jednak, czy w takim pomieszczeniu dobrze się odnajdziesz w każdej sytuacji? Czy zbyt intensywne barwy nie staną się przytłaczające? Jeśli nie, miej odwagę zaszaleć.
To najważniejsze wskazówki dotyczące kolorystycznej aranżacji sypialni. Podczas tworzenia wystroju tego wnętrza pamiętaj o jego głównej funkcji – dzięki temu będziesz wiedzieć, czym się kierować.