Czeka Cię remont na wiosnę? A może chcesz odświeżyć trochę wygląd mieszkania i planujesz malowanie ścian oraz sufitu? Podpowiadamy, co będzie Ci potrzebne i jak zabrać się za malowanie pokoju krok po kroku.
- Malowanie pokoju – podstawowe zasady
- Farby, wałki, co jeszcze do malowania ścian?
- Przygotowanie pokoju do malowania
- Wyrównanie ścian i sufitów, zagruntowanie podłoża
- Malowanie sufitu i ścian
Malowanie pokoju – podstawowe zasady
Jeśli tylko nie nagli Cię czas, a pogoda dopisuje, zaplanuj rozpoczęcie malowania w ciepły dzień – intensywny zapach farby nie należy do najprzyjemniejszych i konieczne będzie częste wietrzenie mieszkania. A gdy na dworze panuje wyższa temperatura, ściany też szybciej schną – zimą trzeba będzie pamiętać o pozostawieniu włączonych kaloryferów.
Zaplanuj też pracę w ten sposób, aby jednorazowo pomalować jedną, całą ścianę lub sufit – jeśli skończysz pracę w połowie, mogą być potem widoczne różnice pomiędzy kolejnymi etapami. Warto też zawsze malować w świetle dziennym – wtedy widać, gdzie ostatnio nakładana była farba. O ile podczas nakładania pierwszej warstwy jest to doskonale widoczne, o tyle przy drugiej już niekoniecznie. No, chyba, że po wyschnięciu…
Gdy już znasz podstawowe zasady, zobacz, co będzie Ci potrzebne podczas malowania.
Farby, wałki, farby co jeszcze do malowania ścian?
Zanim zabierzesz się za malowanie, sprawdź, co musisz przygotować – nieustanne schodzenie do piwnicy czy jeżdżenie do marketu budowlanego jest frustrujące i wybija z rytmu pracy…
Upewnij się, że masz wystarczającą ilość farby. Przygotuj duży oraz mały pędzel, wałek i kuwetę, mieszadełko do farby, folię malarską, wiaderko, taśmy papierowe oraz drabinę. To niezbędne wyposażenie każdego malarza. Może okazać się, że będziesz musiał użyć również szpachelek, skrobaków, pistoletów do silikonu – wszystko zależy od tego, w jakim stanie są ściany czy listwy przypodłogowe.
Przygotowanie pokoju do malowania
Jeśli nie chcesz zniszczyć podłogi lub sprzętów, których nie można wynieść z pokoju, zabezpiecz wszystko przy pomocy folii oraz taśmy malarskiej. Najlepiej zdemontować również kaloryfery, gniazdka elektryczne oraz kontakty – tym samym przyśpieszysz pracę, będziesz mógł też dokładnie pomalować całą powierzchnię.
Wyrównanie ścian i sufitów, zagruntowanie podłoża
Jeśli ściany lub sufit posiadają pęknięcia, są ukruszone lub chcesz zakryć dziury w miejscach, gdzie wcześniej wisiały zdjęcia i obrazy, musisz zaszpachlować wszystko gładzią, a po jej wyschnięciu dokładnie zeszlifować wszelkie zgrubienia.
Przed nałożeniem farby warto zagruntować całą powierzchnię zaczynając od sufitu. Pamiętaj, że grunt musi dokładnie wyschnąć, zanim rozpoczniesz malowanie.
Malowanie sufitu i ścian
Pracę zawsze zaczynaj od pomalowania sufitu, wcześniej zabezpiecz też narożniki taśmą malarską. Do malowania używaj małego oraz dużego wałka (mały przyda się podczas nakładania farby w trudno dostępnych narożach). Drugą warstwę farby nakładaj nie wcześniej, niż cztery godziny po wyschnięciu poprzedniej.
Za ściany zabierz się dopiero po wyschnięciu sufitu oraz rozpocznij od zabezpieczenia naroży taśmą malarską. Następnie, przy pomocy małego wałka lub pędzla, pokryj farbą wszystkie trudno dostępne miejsca. Potem możesz już pomalować resztę ścian używając do tego wałka teleskopowego. Farbę zawsze nanoś ruchami góra-dół, ponieważ dzięki temu unikniesz smug. Drugą warstwę farby możesz nakładać po czasie przewidzianym przez jej producenta (taką informację znajdziesz na opakowaniu).
Jak widzisz, malowanie ścian wcale nie musi być trudne. Dzięki dobrej organizacji wszystko powinno pójść Ci sprawnie.