Jaki materac dla dziecka? Jak dobrze wybrać materac dla dzieci w różnym wieku

93/102
maskotka na materacu

Wybór odpowiedniego materaca dla dziecka to kwestia niezwykle ważna. Delikatny kręgosłup naszego malucha potrzebuje odpowiedniego oparcia, które pozwoli mu się zdrowo rozwijać. Na temat materacy dla dzieci krąży wiele mitów, dlatego też mamy dla Was kilka pewnych informacji i porad.

Na co zwracać uwagę przy wyborze materaca dla dziecka?

Aby wybrać odpowiedni materac dla dziecka musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów. Są to wymiary, twardość, materiał, z którego jest wykonany i rodzaj pokrowca. Każdy z tych parametrów ma znaczenie, dlatego też postaramy się je jak najlepiej opisać. Dla wielu osób istotna jest również cena, jednak warto pamiętać o tym, że nie zawsze to co najdroższe jest najlepsze, więc nie powinniśmy się kierować tą cechą podczas zakupu materaca.

Jaki materiał materaca dla dziecka?

Tutaj wybór jest całkiem spory, najczęściej możemy spotkać się z:

  • pianką poliuretanową,
  • pianką termoelastyczną,
  • wypełnieniem kokosowym,
  • wypełnianiem lateksowym,
  • łuską gryczaną,
  • sprężynami otoczonymi pianką poliuretanową,
  • materacami mieszanymi.
zobacz także:  Jaki materac kupić? Rozmiar, tworzywo, twardość...

Niektórzy twierdzą, że od przybytku głowa nie boli, jednak w tej sytuacji mamy prawo dostać delikatnej migreny. Wiele osób poleca naturalne wypełnienia, takie jak łuska gryczana lub kokos, które zdobyły ogromną popularność na fali mody na produkty ekologiczne, jednak istnieje ryzyko, że w tego typu materacach mogą rozwijać się grzyby i pleśnie w wyniku kontakty z wilgocią, ponadto specjaliści zwracają uwagę, że mogą one uczulać. Dla alergików poleca się więc materace z pianki lub lateksu, który dodatkowo jest odporny na zniekształcenia.

Łóżeczko dziecięce

Twardość oraz wymiary

Kolejnym niezwykle ważnym parametrem materaca dla dziecka jet jego twardość. Delikatny kręgosłup dziecka nie może leżeć ani na zbyt miękkim, ani zbyt twardym podłożu. Idealnym rozwiązaniem będzie więc materac średnio twardy, a do tego taki, który się nie odkształca i jest elastyczny. Te wszystkie cechy sprawiają, że pod wpływem ciężaru dziecka nie powstaną wgłębienia w materacu, a jednocześnie będzie on wygodny i zdrowy. Dużą elastycznością odznaczają się materace z pianki termoelastycznej.

Jeśli chodzi o wielkość, to podstawowa zasada brzmi – lepiej, żeby materac był za duży niż za mały”. Standardowo do wyboru mamy dwa wymiary: 120×60 oraz 140×70.

zobacz także:  Wygodne, zdrowe łóżko - jak wybrać?

Pokrowiec na materac dziecięcy

Dobry pokrowiec to bardzo wygodny i praktyczny element materaca, zwłaszcza z punktu widzenia rodziców. Jaki to jest “dobry” pokrowiec? Ano taki, który jest oddychający i nieprzemakalny, gdyż zadaniem pokrowca jest nie tylko ochrona materaca przed zniszczeniem, ale również zapewnienie komfortu dziecku, które będzie na nim spało. Ponadto pokrowiec powinien być łatwy w zdejmowaniu i praniu. Niestety takie pokrowce mają zwykle też odpowiednią cenę, dlatego trzeba dobrze przemyśleć taki zakup.

napisz komentarz...

Name

Email