Wybór wentylacji do domu nie jest prostym zadaniem. Uwzględnić trzeba ilość domowników, funkcje wykorzystywanych pomieszczeń, a także technologię wykonania budynku. Dlatego przedstawiamy, jakie są wady i zalety najczęściej stosowanych rozwiązań.
Wentylacja hybrydowa
Zaczniemy od końca, czyli od wentylacji hybrydowej. Dlaczego tak? Ponieważ jest to obecnie najczęściej polecane rozwiązanie, szczególnie w nowoczesnym budownictwie. Jest skuteczne, wydajne, a przy tym optymalne pod względem finansowym.
Na początku warto zaznaczyć, że wentylacja hybrydowa (Schiedel FLOW) to m.in. higieniczne powietrze i oszczędność energii. Jak to jest możliwe? Już wyjaśniamy, na czym polega ten system.
To połączenie zalet wentylacji mechanicznej i naturalnej. W przypadku wentylacji hybrydowej stale monitorowane są warunki zewnętrzne oraz wewnętrzne i w zależności od potrzeb, naprzemiennie działa system wentylacji naturalnej i mechanicznej. Mogą się one też uzupełniać.
W ten sposób ogranicza się zużycie prądu, przy jednoczesnym zachowaniu wydajności instalacji. Ponadto koszt takiej wentylacji jest niski, a urządzenia pracują cicho, nie przeszkadzają domownikom. Obecnie decyduje się na to większość osób mieszkających w domach rodzinnych, a także deweloperzy budujący nowoczesne osiedla.
Wentylacja mechaniczna
W przypadku wentylacji mechanicznej konieczne jest wykorzystanie urządzenia nazywanego wentylatorem, które stale musi być podłączone do źródła prądu, zwiększając tym samym jego zużycia oraz koszty eksploatacji.
Wyróżnia się trzy systemy tego typu: wywiewne, nawiewne oraz nawiewno-wywiewne. W przypadku każdego z nich ruch powietrza wymuszany jest przez elektryczne urządzenia. Umożliwia to usunięcie zużytego powietrza, a także dostarczanie świeżego.
Może być także wentylacja mechaniczna rekuperacyjna, z funkcją odzyskiwania ciepła. Na czym polega? Zarówno powietrze usuwane z pomieszczeń, jak i do nich dostarczane, przepływa przez wymiennik ciepła. To sprawia, że ciepło ze „zużytego” powietrza jest odzyskiwanie i umożliwia ocieplenie powietrza świeżego. Dzięki temu oszczędza się na ogrzewaniu, nie doprowadza do wychłodzenia pokoju.
Jednak koszt takiej wentylacji jest wysoki, wiąże się z rozprowadzeniem w budynku kanałów wentylacyjnych. Dla wielu osób stanowi to poważne ograniczenie.
Wentylacja grawitacyjna
Wentylacja grawitacyjna, zwana również naturalną, to najprostszy i najtańszy z omawianych systemów, ale też najbardziej zawodny.
Bazuje na kanałach wentylacyjnych, które odprowadzają ciepłe powietrze z górnych części pomieszczeń na zewnątrz. Natomiast napływ świeżego powietrza możliwy jest dzięki nieszczelnej stolarce okiennej, otwartym nawiewnikom czy naturalnym nieszczelnościom.
Rozwiązanie to działa tylko wtedy, gdy dojdzie do różnicy ciśnień i powietrze będzie się samodzielnie przemieszczać. A więc w praktyce w sytuacji, gdy różnica temperatur między budynkiem a tym, jakie warunki panują na zewnątrz, wyniesie co najmniej 12 stopni.
Domownicy nie mają zbyt dużej kontroli nad przepływem powietrza, dodatkowo zimą konieczność otwierania okien powoduje wyższe koszty ogrzewania. Ciekawostką jest to, że woda spływająca po wewnętrznej szybie okna jest często oznaką źle działającej wentylacji. Wtedy warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami.