Jak wybrać zbiornik na deszczówkę?

60/115
Deszcz spadający z dachu

Zbiorniki na deszczówkę to jeden z bardziej ekonomicznych sposobów na oszczędzanie wody. Z ich pomocą możliwe jest nie tylko gromadzenie opadów, ale i wykorzystanie ich na przykład do podlewania roślin w ogrodzie, czy umycie samochodu. To duża zaleta, dlatego coraz właściciele domów na to rozwiązanie się decyduje. Tylko który zbiornik na deszczówkę wybrać?

Zalety zbiorników na deszczówkę

Przydomowe zbiorniki na deszczówkę stają się coraz popularniejsze i nie ma się co temu dziwić, patrząc na korzyści, jakie ze sobą niosą. Przede wszystkim jest to duża oszczędność wody, ponieważ nagromadzoną (darmową!) deszczówkę można swobodnie wykorzystać do standardowych prac domowych jak podlewanie ogrodu, mycie samochodu czy mycia podług i prania ubrań.

Oczywiście możliwości zastosowania tak zebranej wody będą zależały przede wszystkim od tego, jaki pojemnik wybierzemy. Zbiorniki na deszczówkę mogą być naziemne lub podziemne (zobacz na czystyzysk.com.pl), mogą również mieć różną pojemność, a także posiadać dodatkowe funkcje w zależności od zastosowanego systemu. Warto wiedzieć, jak wygląda podział i czym dane zbiorniki się charakteryzują, by wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Jaki zbiornik na deszczówkę – podziemny czy naziemny?

Jak już wiemy, zbiorniki na deszczówkę dzielimy na dwie główne grupy – podziemne i naziemne. Warto przyjrzeć się im bliżej, by wiedzieć, jakie są ich cechy charakterystyczne.

Podziemny pojemnik na deszczówkę, jak sama nazwa wskazuje, umieszczany jest tuż pod powierzchnią gruntu, a jego najmniejsza pojemność wynosi 2000 litrów. Najczęściej ma on charakter modułowy, dzięki czemu możliwe jest łączenie ze sobą kilku zbiorników, a woda odprowadzana jest do niego za pomocą systemu rur spustowych i rynien. Niektóre modele takich zbiorników posiadają także szereg dodatkowych funkcji jak filtry i czujniki. Zbiorniki podziemne mogą być także połączone z kanalizacją domową, dzięki czemu zawarta w nich woda wykorzystywana jest wewnątrz budynku.

Zbiorniki naziemne montowane są najczęściej tuż przy ścianie domu, do których spływa woda bezpośrednio z rynny. Zakres pojemności wynosi tutaj od 300 do 2000 litrów. Wbrew powszechnemu przekonaniu, takie zbiorniki naziemne, wcale nie muszą szpecić okolicy domu – obecnie producenci mają w swojej ofercie różnorodne rozwiązania, które często zachwycają swoją dekoracyjnością.

Jaka pojemność zbiornika na deszczówkę?

Wielkość zbiornika na deszczówkę może wahać się od 300 do 3000 litrów. Wybór wielkości rzecz jasna będzie uzależniona od warunków panujących na danym terenie, to znaczy na podstawie tego, jak wygląda średni roczny opad deszczu. Oczywiście brana jest pod uwagę także wielkość dachu, a po dokonaniu obliczeń wyjdzie, ile realnie jesteśmy w stanie zgromadzić opadów w wyznaczonym czasie.

Kolejnym czynnikiem warunkującym wielkość zbiornika będzie także ocena tego, ile wody będziemy rzeczywiście zużywać. Ma to o tyle znaczenie, że jeżeli wybierzemy zbyt mały zbiornik, woda będzie się przelewać i może dojść do uszkodzeń, jeżeli zbyt duży – nie wykorzystamy z niej całości nagromadzonych opadów, woda będzie w nim zastana, ponieważ nigdy nie opróżni się go do końca.

Jaki materiał zbiornika na deszczówkę?

Możliwości jest kilka, choć ze względów praktycznych, najlepiej wybierać przede wszystkim zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych. Są one bezpieczne i szczelne, dodatkowo można nadać im dowolny kształt, dzięki czemu przyjmują najróżniejsze formy, dzięki czemu łatwiej jest dostosować ich wygląd do otoczenia.

Czasem niektórzy rozważają zbiorniki drewniane i choć mają one swój urok, jednocześnie wiążą się z pewnymi wadami – możliwością rozszczelnienia oraz zaglonieniem wody. Nie powinno się też wybierać zbiorników metalowych, materiał ten może wydzielać związki żelaza, które przedostawać się będą bezpośrednio do wody, a nie jest to zbyt zdrowe. Dodatkowo woda ta nie będzie się nadawała do niczego, ani podlewania roślin, ani mycia samochodu.

napisz komentarz...

Name

Email