Aż trudno uwierzyć, że budzik może cieszyć. Jedni śpiewali „jak dobrze wstać skoro świt..”, inni natomiast zapowiadali „budzikom śmierć”. To jak w końcu jest z tym budzeniem i wstawaniem rano i czy zegar z alarmem może się podobać?
- Historia budzika
- Jaki budzik wybrać?
- Jakie funkcje i parametry powinien mieć budzik?
- Muzyka z budzika
Historia budzika
Już starożytni używali budzików, a ich pierwowzorem był zegar wodny skonstruowany przez Platona. W średniowieczu budził dźwięk dzwonów kościelnych, który wzywał do modlitwy, natomiast Chińczycy mieli swoje zegary ogniowe z budzikiem (przepalanie nici sprawiało, że ciężarki upadały na tacę). Levi Hutchens w XVIII wieku skonstruował pierwszą mechaniczną wersję budzika dzwoniącego tylko o jednej porze – godzina czwarta rano była dedykowana pracującym mężczyznom. Dopiero za sprawą Setha E. Thomasa budzik można było nastawiać na różne godziny, a w latach 40 XX wieku budził już nawet budzik z radiem.
A jak jest dzisiaj? Z pewnością poranek jest o wiele przyjemniejszy kiedy melodię wygrywa ładny zegar z alarmem. A tych naprawdę nie brakuje na rynku, ponieważ producenci mają ciekawe pomysły, co widać kiedy przegląda się propozycje budzików na fabrykaform.pl/budziki-i-zegary-stolowe. Ważne, aby nastawiać go zawsze na tę samą porę – wtedy doskonale zgra się z zegarem biologicznym!
Jaki budzik wybrać?
Przede wszystkim ładny. Ale dla każdego oznacza to co innego, czyli osoba nowoczesna wybierze prawdopodobnie budzik w stylu skandynawskim, a nieco staroświecka w stylu retro. Każdy dobrze pamięta zegar z alarmem z sypialni dziadków lub pradziadków – okrągły z dzwonkami u góry. Wygląd budzika należy dobrać nie tylko do swojego gustu, ale także dopasować go do urządzenia pokoju. Zegary z alarmem o oryginalnym designie sprawdzą się w pomieszczeniach nowoczesnych, natomiast vintage lub klasyczne najlepiej kupić kiedy wnętrze jest tradycyjne lub nawet lekko glamour.
Jakie funkcje i parametry powinien mieć budzik?
Budzik jest zegarem z alarmem, więc pierwszym, na co należy zwrócić uwagę jest widoczność godziny. Tu do wyboru są budziki ze wskazówkami i elektroniczne, ale w jednym i drugim wypadku najlepiej, by zegar posiadał duże znaki. Bardzo popularnymi budzikami są te z wbudowanym radiem, bo, trzeba to przyznać, o wiele przyjemniej jest rano wstać kiedy się słucha ulubionej audycji. A jeśli jeszcze wybierzemy zegar z alarmem z funkcją zapamiętywania ulubionych stacji, to na pewno poranek będzie się miło kojarzył.
Na tym jednak nie koniec – budzik musi mieć łatwy program ustawiania, najlepiej z głośnym alarmem. Niektórzy preferują również dodatkowe efekty świetlne, dzięki którym godzina wyświetla się na suficie lub ścianie. Dla dziecka-śpiocha warto kupić budzik z kamerą i wbudowanym dyktafonem. Natomiast jeśli to my mamy problem z pobudką, możemy pokusić się o uciekający budzik – wtedy i tak będziemy zmuszeni wstać. Ma się rozumieć, że po to, by „dorwać” dzwoniący budzik.
Muzyka z budzika
Warto zadbać nie tylko o odpowiedni design budzika, ale jeszcze o melodię, która ma stawiać rankiem na nogi. Możliwości jest tu wiele – od dźwięku świergotu ptaków, fal rozbijających się o klify, po ulubione przeboje. Są jednak osoby, które, aby się dobudzić potrzebują solidnej dawki emocji – najlepiej, by był to głośny przemarsz wojsk lub solidny jazzowy kawałek (oczywiście z maksymalnym udziałem instrumentów dętych). Tak czy siak, wstawać rano trzeba, więc pozostaje tylko życzyć udanej pobudki!