płyny do czyszczenia powierzchni

Czym wyczyścić fugi? Jak zapobiegać zabrudzeniom fug?

Każdy kto ma w swoim domu kafelki, czy to w łazience czy w kuchni, na pewno zna problem jakim są brudne fugi. Utrzymanie ich w czystości to niełatwe zadanie, bardzo często pracochłonne i nieprzyjemne. Mamy dla Was kilka pomysłów na to, jak przy użyciu domowych sposobów wyczyścić fugi i co zrobić, aby jak najdłużej pozostawały w takim stanie

Dlaczego fugi tak bardzo się brudzą?

Zarówno w kuchni, jak i w łazience panują specyficzne warunki. Bez wątpienia w pomieszczeniach tych jest znacznie bardziej wilgotno, niż w pozostałych częściach domu czy mieszkania. Wilgoć daje idealne warunki dla rozwijania się wszelkich pleśni i grzybów, a porowata powierzchnia fug sprawia, że w tych mikro zagłębieniach najłatwiej jest im się osadzać. Zanieczyszczenia tego typu nie tylko są nieestetyczne, ale również niezdrowe dla ludzi, dlatego też tak usilnie z nimi walczymy.

Chemiczne preparaty do czyszczenia fug

Wiele osób sięga po chyba najprostszy i najbardziej oczywisty sposób walki z zanieczyszczeniami fug, a mianowicie specjalnie stworzone w tym celu chemiczne preparaty. Tego typu środki są dostępne zarówno w drogeriach, jak i sklepach z materiałami budowlanymi typu Castorama. Wystarczy pokryć warstwą takiego preparatu fugi i po pewnym czasie zetrzeć ścierką. W efekcie powinniśmy uzyskać fugi czyste jak nowe, a do tego żaden brud nie powinien się ich imać przez długi czas. Niestety w praktyce nie wszystkie specyfiki mają tak cudowne działanie, dlatego też wiele osób ucieka się do domowych sposobów.

zobacz także:  Pojemniki kuchenne plastikowe, metalowe, czy szklane? Jakie pojemniki wybrać do przechowywania żywności?

Proszek do pieczenia sposobem na czyste fugi

Okazuje się, że wiele produktów spożywczych ma bardzo szerokie zastosowanie także w innych dziedzinach życia, a jednym z „wielofunkcyjnych” produktów jest właśnie proszek do pieczenia. Zawarte w nim składniki mają działanie silnie wybielające i świetnie nadają się do usuwania grzybów i pleśni. Wystarczy rozprowadzić go wzdłuż wilgotnych fug i po odczekaniu około pół godziny zetrzeć wilgotną gąbką lub ścierką. Jeśli uzyskany efekt nie jest satysfakcjonujący, można użyć starej szczoteczki do zębów i przy jej użyciu wyszorować fugi proszkiem do pieczenia. Na koniec należy umyć całą powierzchnię kafli oraz fug.

Mieszanka octu z sodą

Ocet to kolejny specyfik, po który sięgamy w wielu sytuacjach. Jeśli zmieszamy go z sodą oczyszczoną i wodą, otrzymamy domowej roboty pastę do czyszczenia fug. Soda oczyszczona ma nie tylko właściwości czyszczące i wybielające, ale dodatkowo zniweluje ostry i nieprzyjemny zapach octu. Tak przygotowaną “papkę” należy rozprowadzić na fugach i po odczekaniu 10-15 minut wyszorować dokładnie szczotką. Na koniec myjemy całą powierzchnię zwykłym detergentem do mycia różnego rodzaju powierzchni.

zobacz także:  Pojemniki kuchenne plastikowe, metalowe, czy szklane? Jakie pojemniki wybrać do przechowywania żywności?

Pasta i szczoteczki do zębów

Wyczyść fugi pastą do zębów

Ten sposób nie zawsze się sprawdza, zwłaszcza w przypadku gdy brud już głęboko wniknął w fugi, jednak jeśli nie mamy pod ręką nic innego, warto go wypróbować. Wystarczy wyszorować fugi pastą do zębów, dokładnie w taki sam sposób jak myjemy zęby. Następnie przecieramy powierzchnię kafli oraz fug, aby nie pozostały białe smugi po paście do zębów i gotowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *