Czym wyczyścić fugi? Jak zapobiegać zabrudzeniom fug?

113/118
płyny do czyszczenia powierzchni

Każdy kto ma w swoim domu kafelki, czy to w łazience czy w kuchni, na pewno zna problem jakim są brudne fugi. Utrzymanie ich w czystości to niełatwe zadanie, bardzo często pracochłonne i nieprzyjemne. Mamy dla Was kilka pomysłów na to, jak przy użyciu domowych sposobów wyczyścić fugi i co zrobić, aby jak najdłużej pozostawały w takim stanie

Dlaczego fugi tak bardzo się brudzą?

Zarówno w kuchni, jak i w łazience panują specyficzne warunki. Bez wątpienia w pomieszczeniach tych jest znacznie bardziej wilgotno, niż w pozostałych częściach domu czy mieszkania. Wilgoć daje idealne warunki dla rozwijania się wszelkich pleśni i grzybów, a porowata powierzchnia fug sprawia, że w tych mikro zagłębieniach najłatwiej jest im się osadzać. Zanieczyszczenia tego typu nie tylko są nieestetyczne, ale również niezdrowe dla ludzi, dlatego też tak usilnie z nimi walczymy.

Chemiczne preparaty do czyszczenia fug

Wiele osób sięga po chyba najprostszy i najbardziej oczywisty sposób walki z zanieczyszczeniami fug, a mianowicie specjalnie stworzone w tym celu chemiczne preparaty. Tego typu środki są dostępne zarówno w drogeriach, jak i sklepach z materiałami budowlanymi typu Castorama. Wystarczy pokryć warstwą takiego preparatu fugi i po pewnym czasie zetrzeć ścierką. W efekcie powinniśmy uzyskać fugi czyste jak nowe, a do tego żaden brud nie powinien się ich imać przez długi czas. Niestety w praktyce nie wszystkie specyfiki mają tak cudowne działanie, dlatego też wiele osób ucieka się do domowych sposobów.

Proszek do pieczenia sposobem na czyste fugi

Okazuje się, że wiele produktów spożywczych ma bardzo szerokie zastosowanie także w innych dziedzinach życia, a jednym z „wielofunkcyjnych” produktów jest właśnie proszek do pieczenia. Zawarte w nim składniki mają działanie silnie wybielające i świetnie nadają się do usuwania grzybów i pleśni. Wystarczy rozprowadzić go wzdłuż wilgotnych fug i po odczekaniu około pół godziny zetrzeć wilgotną gąbką lub ścierką. Jeśli uzyskany efekt nie jest satysfakcjonujący, można użyć starej szczoteczki do zębów i przy jej użyciu wyszorować fugi proszkiem do pieczenia. Na koniec należy umyć całą powierzchnię kafli oraz fug.

Mieszanka octu z sodą

Ocet to kolejny specyfik, po który sięgamy w wielu sytuacjach. Jeśli zmieszamy go z sodą oczyszczoną i wodą, otrzymamy domowej roboty pastę do czyszczenia fug. Soda oczyszczona ma nie tylko właściwości czyszczące i wybielające, ale dodatkowo zniweluje ostry i nieprzyjemny zapach octu. Tak przygotowaną “papkę” należy rozprowadzić na fugach i po odczekaniu 10-15 minut wyszorować dokładnie szczotką. Na koniec myjemy całą powierzchnię zwykłym detergentem do mycia różnego rodzaju powierzchni.

Pasta i szczoteczki do zębów

Wyczyść fugi pastą do zębów

Ten sposób nie zawsze się sprawdza, zwłaszcza w przypadku gdy brud już głęboko wniknął w fugi, jednak jeśli nie mamy pod ręką nic innego, warto go wypróbować. Wystarczy wyszorować fugi pastą do zębów, dokładnie w taki sam sposób jak myjemy zęby. Następnie przecieramy powierzchnię kafli oraz fug, aby nie pozostały białe smugi po paście do zębów i gotowe.

napisz komentarz...

Name

Email