Przed komputerem spędzasz kilka godzin dziennie? Wieczorami boli cię kręgosłup lub drętwieje szyja? Najprawdopodobniej źle siedzisz. Jak poprawić swoją postawę? Przy pomocy krzesła, dlatego wyjaśniamy, jaki fotel obrotowy do biurka kupić, by zadbać o swoje zdrowie.
Fotel ergonomiczny a zwykły – czym się różni, który kupić?
Czym się różni fotel ergonomiczny od zwykłego? To proste – jest przystosowany do anatomicznych warunków człowieka, wymusza utrzymanie prawidłowej postawy podczas siedzenia, a co za tym idzie, zapobiega wadom postawy i związanym z nimi bólom, schorzeniom.
Ponadto zadaniem krzesła ergonomicznego jest zminimalizowanie skutków długotrwałego siedzenia. Jest odpowiednio zaprojektowany, aby dopasować się do naturalnych krzywizn ciała, ponadto posiada szerokie możliwości regulacji, aby jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby użytkowników.
Fotel ergonomiczny, w przeciwieństwie do zwykłego, będzie posiadać m.in. klin lędźwiowy, który zapewnia prawidłowe ułożenie tego odcinka. Ponadto umożliwi dosunięcie dolnej części pleców do oparcia, a także regulację wysokości siedziska. Co istotne, wyposażony jest w podłokietniki, które zmniejszają napięcie rąk.
Zwykłe krzesło nie musi być w taki sposób wyprofilowane, a długotrwałe siedzenie na nim nie dość, że może skutkować bólami kręgosłupa, to jeszcze będzie wpływać na koncentrację i wydajność w pracy. Dlatego naszym zdaniem wybór jest prosty – do domowego biura lepiej kupić fotel ergonomiczny, szczególnie że często wcale nie jest droższy od designerskich modeli „zwykłych” krzeseł.
Jak wybrać fotel ergonomiczny?
Fotel ergonomiczny kupisz nawet przez internet (np. w sklepie https://mildis.pl), dzięki czemu wcale nie musisz szukać i jeździć po specjalistycznych sklepach – wszystko da się załatwić szybko i wygodnie. Tylko trzeba przy tym wiedzieć, na co zwracać uwagę i my ci w tym pomożemy.
Najważniejsze, to szerokie możliwości regulacyjne. Powinny umożliwiać nie tylko zmianę wysokości siedziska, ale także jego głębokości. Istotna jest wysokość oparcia, a także opcja zmiany jego położenia, a dokładniej kąta nachylania. Niektóre modele posiadają również regulację podparcia lędźwiowego, a także pochylenia siedziska, aczkolwiek wtedy ich koszt jest już nieco wyższy.
Fotel ergonomiczny powinien posiadać podłokietniki, również z możliwością regulacji w wielu płaszczyznach, nie tylko „góra-dół”, ale także na zewnątrz i do wewnątrz oraz „przód-tył”.
Samo krzesło musi być wytrzymałe, stabilne, a także bezpieczne w użytkowaniu (np. nie przesuwać się podczas siadania). Jeśli nie chcesz, aby kółka fotela obrotowego porysowały panele w domu, wybierz takie, które posiadają silikonową/gumową nakładkę. Ponadto dobrze, aby tapicerka była wykonana z oddychających materiałów, które jednocześnie w prosty sposób można wyczyścić (tutaj polecamy fotele z tapicerką pokrytą hydrofobową powłoką ochronną, zapobiegającą wchłanianiu płynów).
Prawidłowa postawa przy biurku – o czym pamiętać?
Kupiłeś ergonomiczny fotel biurowy, który ma bardzo dużo możliwości regulacji… i co dalej? Musisz wiedzieć, jak go prawidłowo ustawić, w innym wypadku nawet model za kilka tysięcy niczego nie zmieni. Na co zwrócić uwagę?
Siedząc w fotelu, stopy powinny swobodnie opierać się o podłogę lub podnóżek biurowy. W kolanach należy zachować wtedy kąt prosty. Zaleca się, aby uda na całej długości opierały się o siedzisko. Pamiętaj, że także łokcie mają być zgięte pod kątem 90 stopni, w czym pomogą ci podłokietniki. Na koniec plecy trzymaj wyprostowane, przy czym oparcie nie może być za niskie (kończyć się np. między łopatkami), ani za wysokie (np. do wysokości czubka głowy).
Często zalecenia te znajdziesz w instrukcji producenta foteli ergonomicznych, a jeśli nie, skorzystaj z naszej krótkiej ściągi.
kw. 20, 2022 1:42 pm
Gdyby nie ergonomiczny fotel w pracy — nie dałabym rady w niej siedzieć tyle godzin. To bardzo ważne, by móc sobie w nim ustawić każdy element pod siebie. Dla mnie to istotne, bo jestem dość niska.
kw. 22, 2022 1:57 pm
Ja u siebie w domu pracuję max godzinkę, dwie, więc mam zwykły fotel i jest w porządku. Wydaje mi się, że przy całym etacie na home office rozważałabym bardziej ergonomiczne rozwiązanie.