Jak dbać o storczyki?

104/104
Białe kwiaty

Storczyki znane są z tego, że pięknie wyglądają i cieszą oko, ale także z tego, że są bardzo wymagające w pielęgnacji. Wie o tym każdy, kto kiedyś dostał takiego kwiatka w prezencie i zdołał cieszyć się nim przez jeden sezon. Jak zatem pielęgnować storczyki, aby kwitły przez cały rok?

Jak wybrać storczyka?

Zazwyczaj wybieramy takie rośliny, które mają jak najwięcej kwiatów, myśląc że będzie tak stale i niezależnie od pielęgnacji. Jest to jednak błąd. Storczyki nie lubią zmian i przeniesienie ich ze sklepu do domu skutkuje zazwyczaj utraceniem kwiatów. Dlatego jeśli wybieramy storczyki na prezent warto wtedy wybrać takie, które pięknie się prezentują i są ukwiecone, natomiast kiedy kupujemy roślinę dla siebie, lepiej zdecydować się nawet na takie, które są już przekwitnięte. Nie warto także sugerować się ceną. Tanie storczyki z marketu mogą długo nie przetrwać, dlatego lepiej sięgać po takie za około 50 zł.

Jakie doniczki i osłonki dla storczyków?

Nie każda doniczka nadaje się dla tych roślin. Korzenie storczyków mają w sobie chlorofil, a więc są zdolne do fotosyntezy. Z tego względu koniecznie trzeba wybierać przezroczyste doniczki i osłonki, mogą one jedynie być barwione na jakiś kolor. Decydując się na pielęgnacje takiej rośliny, dobrze jest zaopatrzyć się w podpórki do pędów, które będą niezbędne do prawidłowego rozwoju storczyka.

Gdzie postawić storczyka?

Najważniejsze, by storczyka nie stawiać na parapecie, pod którym jest kaloryfer. Ciepło może źle wpłynąć na roślinę, tak samo jak mroźne powietrze z uchylonego okna. Negatywne skutki będzie miało także zbyt intensywne nasłonecznienie, może zwyczajnie palić liście i kwiaty. Najlepiej, by storczyk stał w pobliżu zachodniego lub wschodniego okna, gdzie będzie miał optymalny dostęp światła. Jeżeli chodzi o temperaturę, nie można dopuścić, by roślina stała w warunkach poniżej 10’C. W upały natomiast, kiedy na termometrze jest powyżej 30’C, trzeba pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia.

Różowe kwiaty

Jak podlewać storczyki?

Niektórzy uważają, że niewłaściwe podlewanie storczyków może być główną przyczyną problemów z tymi roślinami. Różne są opinie na temat tego, jak powinny być podlewane te kwiaty. Większość osób uważa, że rośliny te trzeba podlewać raz w tygodniu. Jak? Najlepiej przez zanurzenie doniczki ze storczykiem w garnku z wodą. W ten sposób kąpać rośliny można nawet przez 30 minut, w zależności od potrzeb. Jeżeli chodzi o wodę, najlepiej by była ona miękka, przegotowana lub destylowana. Odpowiednia będzie także deszczówka. Storczykom warto przemywać także liście z kurzu. Można robić to zwyczajnie pod prysznicem. Po takich kąpielach warto osuszyć liście suchą szmatką.

Jak pielęgnować storczyki?

Oprócz wybierania odpowiedniej doniczki, stawiania w przystosowanym do tego miejscu i podlewania storczyka, można dodatkowo zadbać, na przykład przez nawilżanie powietrza, nawożenie rośliny, obcinanie martwych korzeni. Jak widać, dbanie o storczyki wcale nie jest takie proste, jednak odpowiednia wiedza na ten temat może pomóc w pielęgnacji pięknych kwiatów.

napisz komentarz...

Name

Email