Jak odpowietrzyć grzejnik? Skuteczne odpowietrzanie kaloryferów

111/115
Kaloryfer z termostatem

Jeśli sezon grzewczy jest w pełni, a twoje kaloryfery nadal nie grzeją lub ciepłych jest tylko kilka żeberek, może to oznaczać, że grzejniki są zapowietrzone. Co robić, kiedy tak się stanie? Niektórzy od razu wzywają specjalistów, chociaż można zrobić to samodzielnie. Jak odpowietrzyć kaloryfery krok po kroku?

Kiedy kaloryfer jest zapowietrzony?

Typowym objawem jest po prostu fakt, że grzejnik nie grzeje. Jest zimny, mimo włączonego już ogrzewania. Zapowietrzony kaloryfer to też taki, który jest ciepły u dołu, a zimny u góry. Może się też zdarzyć, że grzejniki wydobywają z siebie dziwne dźwięki, jak bulgotanie czy przelewanie się wody. Sprawny kaloryfer powinien działać cicho, może mu towarzyszyć jedynie delikatny szum.

Odpowietrzanie kaloryfera – gdzie szukać specjalistów?

Mieszkając w bloku najłatwiej zgłosić problem do administratora budynku, którego zadaniem będzie przysłać specjalistę odpowiedzialnego za odpowietrzenie kaloryfera. Można to zrobić także samodzielnie, wystarczy znaleźć wskazówki co trzeba robić krok po kroku. Wiele jest filmików z instruktażem, które warto obejrzeć, by nie popełnić żadnego błędu podczas wykonywanej pracy.

Jeśli jednak boimy się sami naprawiać grzejnik, zawsze można poszukać specjalistów, którzy się tym zajmą. W Internecie nie brakuje ogłoszeń osób, które znają się na takich naprawach. Trzeba jednak liczyć się ze sporymi kosztami, a odpowietrzanie naprawdę nie jest skomplikowaną czynnością i można wykonać ją samemu, zaoszczędzając na tym pieniądze.

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Zapowietrzony kaloryfer z reguły nie jest w 100% wypełniony wodą, co jest głównym problemem. Nic więc dziwnego, że jego powierzchnia nie nagrzewa się w pełni. Przed rozpoczęciem odpowietrzania należy się do tego odpowiednio przygotować. Niezbędny będzie śrubokręt lub specjalny kluczyk, który powinien być dołączony do zestawu grzejników. Warto mieć w pobliżu także wiaderko lub miskę, do której będzie spływała woda. W razie zachlapania podłogi, można wcześniej podłożyć w strategiczne miejsca pod zaworem ścierki, które będą chłonęły wodę.

W grzejnikach aluminiowych i płytowych należy sprawdzić zawór termostatyczny i go zamknąć. Zaraz pod nim trzeba ustawić naczynie, do którego będzie spływała woda. Następnie delikatnie odkręcić zawór odpowietrzający przy pomocy wkrętaka lub klucza. Kiedy z zaworu zacznie wyciekać woda, będzie to znaczyło, że wcześniej uleciało już powietrze i zawór odpowietrzający można już zakręcić i przekręcić termostat do początkowej pozycji.

Podobnie jest w przypadku kaloryferów żeliwnych. Należy przygotować do tego dwa nastawne klucze płaskie i naczynie na wodę. Następnie trzeba zamknąć zawór termostatyczny i poluzować śrubunek. Kiedy tylko usłyszymy powietrze, należy zatrzymać odkręcanie i poczekać aż zacznie wypływać woda. Gdy tak się stanie, należy zakręcić śrubunek, otworzyć zawór termostatyczny i mamy już odpowietrzony kaloryfer.

  1. lis 28, 2021 10:11 am

    U siebie w domu to robiłem pierwszy raz i powietrze zeszło, a potem dobrze dawał ciepło na całej długości. Wadą jest fakt, że powietrze pojawić się może potem z samych rur i trzeba to pilnować.

napisz komentarz...

Name

Email