Jak wyczyścić piekarnik?

108/111
Srebrny piekarnik i kuchenka

Idealnym rozwiązaniem jest regularne czyszczenie piekarnika po każdym użyciu, tylko kto to robi? Zazwyczaj odkładamy to na później aż mijają nawet lata. A przypalony piekarnik to nic przyjemnego. Nie dość, że nie wygląda dobrze to jeszcze podczas używania wydziela nieprzyjemne zapachy. Jak się tego pozbyć? Jak skutecznie wyczyścić piekarnik i sprawić, że będzie wyglądał jak nowy?

Czyszczenie piekarnika – od czego zacząć?

Przede wszystkim piekarnik trzeba uporządkować. Wszelkie półki trzeba wyjąć i namoczyć je w ciepłej wodzie z płynem do naczyń. Jeżeli chodzi o wnętrze, musimy usunąć wszystkie okruchy i inne pozostałości po jedzeniu. Najlepiej ściągnąć je za pomocą nawilżonej ściereczki. Oczywiście piekarnik powinien być wyłączony i nie może być ciepły. Po usunięciu zanieczyszczeń ze środka, warto podłożyć pod piekarnik gazety lub ścierki, żeby nie zabrudzić podłogi podczas czyszczenia.

Czym czyścić piekarnik?

Oczywiście na rynku dostępnych jest mnóstwo środków przeznaczonych do czyszczenia piekarnika, jednak nie zawsze są one tak samo skuteczne. Jeśli jesteśmy przywiązani do takich gotowych rozwiązań, najlepiej przetestować kilka detergentów. Dużo lepsze jednak są tak zwane domowe sposoby. Nie zawierają szkodliwych substancji i są przede wszystkim dużo tańsze, a powszechnie dostępne. Jedną z metod na przywrócenie piekarnikowi dawnego wyglądu jest czyszczenie przygotowanym roztworem (1:1), na który składa się ocet i ciepła woda. Ocet od lat znany jest ze świetnych właściwości czyszczących, korzystały z niego nawet nasze babcie. Warto więc powrócić do niego i wyczyścić nim piekarnik. Można dodać do roztworu kilka kropel olejku eterycznego, ponieważ ocet ma dosyć drażniący zapach, który może przeszkadzać nam w myciu.

Pokrętła w kuchence

Jak czyścić piekarnik?

W przygotowanym roztworze wystarczy namoczyć gąbkę i wycierać nią ściany piekarnika. Dzięki octowi przypalone warstwy łatwo będą odchodziły od powierzchni. Chcąc usunąć spore zanieczyszczenia w środku można wykonać miksturę, która będzie przypominała peeling. Wystarczy zmieszać w miseczce kilka łyżeczek sody oczyszczonej i dolać trochę octu. Niektórzy dodają jeszcze do tego nieco soli. Taką mieszaniną trzeba pokryć te najbardziej brudne miejsca i zostawić na kilka minut. Następnie można przystąpić do czyszczenia, a najlepiej robić to za pomocą szczoteczki, może to być nieużywana już szczoteczka do zębów. Jeśli brud już zejdzie, wystarczy przetrzeć wyczyszczone miejsca ścierką namoczoną w ciepłej wodzie.

Jak dbać o piekarnik?

Niewiele osób niestety dba o piekarnik, ponieważ wymaga to systematyczności. Warto jednak przekonać się do tego, a unikniemy generalnego czyszczenia piekarnika. Wystarczy bowiem po każdym użyciu, oczywiście kiedy urządzenie już ostygnie, przetrzeć środek ścierką nasączoną octem. To pozwoli nie tylko na zachowanie czystości, ale też dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych zapachów spalenizny. Ponadto, takie regularne dbanie o sprzęt zapewni nam długoletnie cieszenie się piekarnikiem, co wiąże się ze sporymi oszczędnościami dla domowego budżetu.

napisz komentarz...

Name

Email