Jak ustawić zegar słoneczny w ogrodzie?

15/110
Zegar słoneczny ogrodowy

Zegar słoneczny może okazać się interesującym i praktycznym dodatkiem do ogrodu. W słoneczne dni może wskazywać godzinę, a przez cały czas będzie on inspiracją dla młodych odkrywców świata, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z nauką. Aby działał on poprawnie, należy go jednak odpowiednio ustawić, co wytłumaczymy w poniższym tekście.

Czym jest zegar słoneczny?

Aby dobrze ustawić zegar słoneczny oraz z niego korzystać, warto zdać sobie sprawę z tego, czym on tak naprawdę jest i dlaczego działa. Jest to istotne, ponieważ ustawienie zegara słonecznego w niewłaściwy sposób nie tylko sprawi, że będzie on bezużyteczny, ale może również prowadzić do nieporozumień podczas odczytu. Warto więc wiedzieć, że ten instrument pomiarowy, jest to instalacja usytuowana względem osi obrotu Ziemi, która korzystając z aktualnej pozycji Słońca, pozwala na odczytanie godziny, adekwatnej do miejsca obserwacji.

Jak ustawić zegar słoneczny w ogrodzie?

To, jak ustawimy zegar słoneczny w ogrodzie oraz czy będzie on działał, jest jednak zależne od tego, co chcemy osiągnąć. Oczywiście, jeśli jedynym celem, jest posiadanie przedmiotu, który wygląda jak zegar słoneczny, ale nie zależy nam na jego funkcjonalności, możemy go umiejscowić w dowolnym miejscu, ponieważ i tak nie będzie on spełniał swojego zadania. Jeśli jednak zależy nam na zachowaniu pełnej funkcjonalności tego intrygującego przedmiotu, przy jego ustawieniu należy kierować się konkretnymi zasadami.

1. Wybierz miejsce na zegar słoneczny w ogrodzie

Proces tego, jak zrobić zegar słoneczny, należy rozpocząć od wyboru dogodnego miejsca. Jest to istotne, ponieważ lokalizacja ta musi odpowiadać wymogom samego instrumentu, jakim jest zegar słoneczny. Łatwo więc wydedukować z samej nazwy, że odpowiednim miejscem do jego ustawienie, będzie przestrzeń, w której często występuje naturalne światło słoneczne. Wybór miejsca przy samej ścianie lub ciągle zacienionego mija się bowiem z celem.

2. Wypoziomuj zegar słoneczny w ogrodzie

Następnym krokiem do tego, jak zrobić i poprawnie zainstalować zegar słoneczny, jest wypoziomowanie jego podstawy. Aby odczyt był poprawny, promienie słońca muszą padać pod odpowiednim kątem na całą instalację. Aby tak się stało, należy postępować dokładnie tak samo, jak w przypadku dawnych zegarów słonecznych, czyli zadbać o równoległe ustawienie zegara względem horyzontu. Najłatwiej osiągnąć to, korzystając ze zwykłej poziomicy.

3. Ustaw gnomon zegara słonecznego

Aby zegar słoneczny ogrodowy był funkcjonalny, należy osadzić w nim gomon, czyli element rzucający cień na tarczę. Powinien być on przytwierdzony do podstawy pod kątem odpowiadającym szerokości geograficznej miejsca instalacji oraz zawsze musi być skierowany w stronę Gwiazdy Polarnej, tak aby wyznaczał oś obrotu Ziemi.

4. Oznacz linie godzinowe zegara słonecznego

Aby możliwe było odczytanie godziny, na podstawie instalacji należy nanieść jeszcze podziały godzinowe. W tym celu można posłużyć się zegarem równikowym, z którego przenieść należy odpowiednie oznaczenia. Dla sprawdzenia i wyrównania dokładności najprostszy zegar słoneczny można również przetestować w praktyce. Oznacza to konieczność wstania przed świtem i obserwacji pierwszych promieni Słońca. Jeśli przy brzasku blasku, gnomon rzuca cień w miejscu odpowiadającym faktycznej godzinie, sczytanej z zegara globalnego, można przyjąć, że jest on dokładny. Proces ten warto powtórzyć również o zachodzie słońca oraz w momencie zenitu.

Jak więc widać, procedura tego, jak ustawić najprostszy zegar słoneczny w ogrodzie nie jest aż tak skomplikowana. Sprowadza się ona bowiem do wyboru miejsca w słońcu, wypoziomowania podstawy, odpowiedniego obsadzenia gnomonu oraz naniesienia oznaczeń godzinowych.

napisz komentarz...

Name

Email