Jak zabezpieczyć głębokie wykopy?

28/111
zabezpieczanie wykopów

Wykopy są tworzone w sąsiedztwie wielu inwestycji, zarówno blisko już istniejących budynków, jak i na gruncie, na którym dopiero ma powstać coś nowego. Niezależnie od tego, czy w pobliżu wykopów znajdują się domy, czy nie, niezwykle ważne jest, aby dobrze zabezpieczyć owe wykopy i utrzymać miejsce w bezpiecznym stanie.

Po co zabezpieczać głębokie wykopy?

Wykopy tworzone są z różnych względów. Doły w ziemi kopane są po to, aby postawić fundamenty pod konkretną budowlę, ale także w celach technicznych, po to, aby wzmocnić już istniejące struktury czy regulować na przykład przepływ wód gruntowych. W każdym przypadku ważne jest, aby rozkopy odpowiednio umocnić, żeby ani osobom pracującym w terenie, ani mieszkańcom nie stała się krzywda. Zabezpieczenie wykopów od lat wykonuje Keller, firma, która specjalizuje się w nowoczesnych technologiach geotechnicznych. Samo osłonięcie dziur może być zapewniane za pomocą różnych metod. Osobną grupę stanowi zabezpieczenie wykopów metodami głębokiego fundamentowania – są one najbardziej rozpowszechnione i skuteczne.

Metody zabezpieczania głębokich wykopów

Do zabezpieczania głębokich wykopów stosujemy trzy główne metody – zabezpieczanie za pomocą ścianek szczelnych, ścianek berlińskich (inaczej obudowy berlińskie) oraz palisad z pali CFA. Ściana szczelna, za pomocą której umacnia się wykopy, może być wykonywana z różnych materiałów (drewna, stali, żelbetonu czy PCV). Podłużne fragmenty umieszcza się jeden obok drugiego wewnątrz wykopu, co uniemożliwia przemieszczanie się gruntu oraz przepływu wód do wykopu.

Natomiast obudowa berlińska ma za zadanie przeniesienie obciążenia w postaci parcia gruntu. Składa się z kształtowników stalowych oraz wypełniającej przestrzeń między nimi opinki (najczęściej wykonanej z bali drewnianych). Obudowa ta jest często stosowana, charakteryzuje się także przystępną ceną.

Palisady CFA natomiast najczęściej stosowane są w przypadku wykopów znajdujących się w sąsiedztwie innych obiektów. Metoda ta polega na zastosowaniu specjalnej palisady z pali, a jej wykonanie sprawia, że nie jest istotna odległość między wykopem, a już istniejącym budynkiem.

Kto może zabezpieczyć głębokie wykopy?

Zabezpieczanie głębokich wykopów jest kwestią specjalistyczną i musi być wykonywane przez specjalne firmy, w skład których wchodzą fachowcy znający się zarówno na geotechnice, jak i geologii. Zabezpieczenie gruntu to poważna sprawa i wymaga zaangażowana ekipy, która wykona pracę z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Stosowanie metod wzmocnienia głębokich wykopów musi być dostosowane zarówno do terenu inwestycji, jak i parametrów gruntu. Dlatego też zabezpieczanie wykopów musi zostać powierzone profesjonalistom.

  1. mar 9, 2022 10:51 am

    Szkoda, że tak mało mówi się o właściwym zabezpieczeniu wykopów i później zdarzają się wszelkiego rodzaju wypadki przy pracy…

napisz komentarz...

Name

Email