Jaką muszlę WC wybrać? Rodzaje muszli toaletowych

88/115
Łazienka i toaleta

W przypadku urządzania łazienki, wiele osób zastanawia się nam doborem płytek, a także wyborem między wanną czy prysznicem. Warto jednak zatrzymać się dłużej także nad tematem związanym z toaletami, ponieważ na rynku mamy dużych ich wybór i nie każdy wie, czym kierować się przy ich zakupie.

Jaki jest rodzaj muszli sedesowych?

Podział muszli sedesowych jest dosyć prosty i można wyróżnić trzy główne kategorie, czyli: muszle kompaktowe oraz podwieszane. Czym się wyróżniają? Sedesy kompaktowe to klasyczne stojące ceramiczne, ze zbiornikiem montowanym tuż przy samej muszli. Ich główną zaletą jest duża trwałość, a także szeroki wybór wśród modeli, a także stosunkowo niska cena.

Coraz popularniejsze są także sedesy podwieszane, które montowane są na ścianie, a zbiornik wody jest niewidoczny i schowany w ścianie. Składa się ze stelaża do zabudowy (lekkiej do płyty kartonowo-gipsowej lub ciężkiej w cegłach), do którego przymocowany jest przycisk spłukujący oraz miski podwieszanej. Zaletą jest estetyczny wygląd i duża trwałość.

Podział sedesów ze względu na rodzaj odpływu

Rodzaj odpływu także ma tutaj znaczenie i kupując muszę toaletową trzeba zwrócić uwagę na to, jaki typ odpływu znajduje się w naszej łazience. Można tutaj wymienić dwa główne rodzaje oraz trzeci uniwersalny.

Muszle toaletowe z odpływem poziomym, zwany też typem poznańskim, to sedesy, które przeznaczone są do podejścia kanalizacyjnego umieszczonego w ścianie. Drugi typ to odpływ warszawski, czyli pionowy, gdzie ujście kanalizacji umieszczone jest w podłodze lub w stropie pomieszczenia.

Jeżeli z jakiś powodów wstawienie sedesu z odpływem warszawskim nie jest możliwe, wówczas istnieje jeszcze możliwość wykorzystania misek z odpływem uniwersalnym.

Jaki rodzaj spłuczki sedesowej?

Podstawowy podział spłuczek dzieli się na te nadtynkowe i podtynkowe, z czego te nadtynkowe można jeszcze dodatkowo podzielić na: górnopłuki, dolnopłuki oraz kompakty WC. W przypadku sedesów z górnopłukiem, zbiornik na wodę znajduje się tuż pod sufitem. Obecnie ta wersja jest coraz rzadziej spotykana i powoli wychodzi z całkowitego użycia.

Sedesy z dolnopłukiem to zbiornik umiejscowiony tuż nad sedesem i połączony z nim rurą. Dostępny jest w dwóch wersjach, przyściennej oraz narożnej. Są jeszcze kompakty toaletowe, czyli zbiornik na wodę połączony z sedesem bezpośrednio. To rozwiązanie cieszy się obecnie największą popularnością.

Spłuczki podtynkowe, to wymienione już wcześniej stelaże ze zbiornikami ukrytymi w ścianie. W tym przypadku jedynym widocznym elementem spłuczki jest przycisk do spłukiwania wody.

Wystrój łazienki i toaleta podtynkowa

Jaki mechanizm spłukiwania wybrać?

Wybór mechanizmu spłukiwania także ma tutaj znaczenie, szczególnie pod względem oszczędności wody. Do wyboru mamy właściwie trzy opcje. Pierwsza standardowa i najprostsza, to zwykły przycisk, który po uruchomieniu wypuszcza określony strumień wody i wyłącza się samoistnie. Drugi, coraz popularniejszy to ten z mechanizmem start/stop. Pierwsze naciśnięcie uruchamia spłukiwanie, drugie zatrzymuje strumień wody. Jest jeszcze trzecia możliwość, czyli mechanizm z przyciskiem dzielonym. Są to odrębne przyciski, jeden wypuszcza wodę z mniejszego zbiornika 3-litrowego, drugi z większego 6-litrowego. Naciśnięcie dwóch przycisków naraz powoduje zwiększenie strumienia przepływu wody.

Można tutaj też wyróżnić da typy spłukiwania: zwykłe oraz kropelkowe. W pierwszym przypadku strumień wody idzie bezpośrednio od zbiornika, w drugim, mamy do czynienia z otworami dookoła muszki lub takimi znajdującymi się z dwóch lub czterech stron.

Jaki kształt i kolor muszli sedesowej?

Najpopularniejsze na rynku są tak zwane klasyczne muszle sedesowe o prostym kształcie i w białym kolorze. Jednak w zależności od indywidualnych preferencji i stylu łazienki, można znaleźć także sedesy o bardziej fantazyjnych kształtach i barwach, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie tego elementu wyposażenia do własnych potrzeb i zachcianek. Nie ma tutaj więc żadnych szczegółowych wyznaczników, każdy wybór może być dobry.

Rodzaje desek sedesowych

Przy wyborze sedesu warto też zwrócić uwagę na samą deskę. Powinna być ona wytrzymała, bezpieczna i łatwa do utrzymania w czystości. Na rynku można znaleźć kilka typów materiałów, z którego będzie wykonana, czyli: plastik, konglomerat, drewno, żywica poliestrowa, stal szlachetna. Najtańszy, choć najmniej estetyczny jest plastik, często wybierane są deski z konglomeratu, jako wytrzymałe i ładne, najdroższy i rzadko spotykany jest sedes z deską ze stali szlachetnej – jest drogi i zimny, choć bardzo trwały, zazwyczaj używany w toaletach publicznych. Deska sedesowa z drewna jest niestety droga i trudna w utrzymaniu czystości, ciekawą opcją jest z kolei żywica poliestrowa, czyli przezroczysty plastik.

Niezależnie od tego, jaką toaletę chcemy zainstalować w łazience, istotne jest, by dobrać ją odpowiednio zarówno do wystroju, jak i systemu kanalizacyjnego. Nie każda muszla toaletowa będzie wszędzie pasować, więc zwrócenie uwagi na sposób montażu może poniekąd zadecydować o tym, jaki model będzie najbardziej odpowiedni.

  1. lut 17, 2019 1:39 pm

    Znajomi zamontowali na muszli elektryczną deskę sedesową, z boku deski znajduje się panel sterujący, całkiem przyjemna sprawa :).

napisz komentarz...

Name

Email