Zarządzanie najmem nieruchomości przez firmę, czyli jak zaoszczędzić nie tylko czas?

78/104
budynek mieszkalny

Czy warto skorzystać z usług firmy zajmującej się zarządzaniem najmem? To coraz popularniejsze rozwiązanie dla inwestorów. Zobaczmy, jakie sprawy ono ułatwia.

Dla kogo zarządzanie najmem?

Najmowanie nieruchomości to jeden z popularnych sposobów na lokatę kapitału. Ci, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tym kierunku, mogą się jednak zdziwić, że jest z tym więcej zachodu niż początkowo można by sądzić. Nie wystarczy zakupić danego mieszkania, lokalu czy domu i pozostawić rzeczy samym sobie.Najem nieruchomości wymaga sporego nakładu pracy.

Zrozumiałe, że ktoś, dla kogo jest to inwestycja, nie zawsze ma chęci czy po prostu czas na zajmowanie się tymi wszystkimi obowiązkami (a jeśli o czas chodzi, mogą go one pochłaniać naprawdę sporo). Stąd coraz więcej osób decyduje się na wynajem firmy, przykładowo takiej jak http://gramat.pl/zarzadzanie-najmem, by zlecić jej zarządzanie najmem.

Z pewnością dla wielu jest dużym ułatwieniem, że można złożyć tę sprawę w ręce fachowców i nie musieć samemu zajmować się wszystkimi kłopotliwymi formalnościami i obowiązkami. A zatem czym tego rodzaju firmy dokładniej się zajmują?

Doradztwo w sprawie zakupu

Już na etapie zakupu nieruchomości przydaje się pomoc wykwalifikowanego zarządcy. Taki profesjonalista może nam doradzić w sprawie dogodnej lokalizacji i rozkładu mieszkania oraz jego wykończenia – chodzi tu o to, by na przykład dostosować projekt mieszkania w ten sposób, by zwrócić uwagę określonej grupy najemców. Samo znalezienie najemców zresztą doradca też może wziąć na swoje barki, zwłaszcza że bez wątpienia ma w tym od nas znacznie większe doświadczenie i jest bardziej biegły w ocenie i weryfikowaniu kandydatów na to stanowisko.

Oprócz tego firmy zarządzające najmem są pomocne w uporaniu się z wszelkimi aspektami prawnymi takiego przedsięwzięcia oraz sprawami urzędowymi. Przygotują więc dla nas jak najlepszy wzór umowy najmu, zadbają o otrzymanie od najemcy wszystkich potrzebnych dokumentów, a także zajmą się sporządzeniem drobiazgowego protokołu przy przekazaniu nieruchomości.

dom mieszkalny

Mediacja między właścicielem a najemcą

Kiedy zakupimy już nieruchomość i znajdziemy najemcę, rola firmy zarządzającej najmem bynajmniej się nie kończy. Weźmie ona lokal pod swoją pieczę, stając się mediatorem między jego właścicielem oraz najemcą. Zajmie się więc między innymi szczegółowym określeniem obowiązków obu tych stron oraz ustaleniem terminu przekazania lokalu.

A kiedy już najemca zacznie gospodarować nieruchomością, nie zostanie pozostawiony samemu sobie. Firma zarządzająca najmem ustali szczegóły wizyt inspekcyjnych, zajmie się też koordynacją napraw i, w razie potrzeby, organizacją zakupów wyposażenia.

Kontrola finansów

Jednak chyba głównym powodem, dla którego inwestorzy decydują się na korzystanie z usług firm zarządzających najmem, jest powierzenie fachowcom kwestii finansowych. Profesjonalna firma zatroszczy się o dopilnowanie, by wszelkie płatności były regulowane przez najemcę terminowo. Tak samo zresztą przypomni o wszelkich niezbędnych płatnościach, na przykład podatkowych, ze strony właściciela nieruchomości.

  1. lut 17, 2019 1:53 pm

    Taka firma zarządzająca najmem to koniec użerania się z kłopotliwymi lokatorami. Korzystam z usług i jestem bardzo zadowolony.

napisz komentarz...

Name

Email