Kocioł kondensacyjny czy pompa ciepła? Wady, zalety, co wybrać?

50/115
Pokrętło kaloryfera

Wybór ogrzewania to jedna z najważniejszych kwestii, jaką rozważa się przed budową domu. Zazwyczaj bierzemy pod uwagę cenę wykonania, wielkość budynku, komfort użytkowania, ale i koszty późniejszego eksploatowania. Wśród popularnych rozwiązań wybieranych przez Polaków wymienia się kotły kondensacyjne i pompy ciepła. Czym się one wyróżniają? Jakie są ich wady i zalety?

Kotły kondensacyjne – kiedy warto je zamontować?

Kotły kondensacyjne to nowoczesne urządzenia grzewcze. Wyróżniają się wysoką wydajnością, łatwą obsługą i oszczędnością. To właśnie mniejsze zużycie gazu jest dla wielu osób najważniejszym argumentem, przemawiającym za montażem takich urządzeń. Kotły kondensacyjne są więc ekonomiczne, a ponadto można je zamontować właściwie w każdym pomieszczeniu. Nie zajmują one wiele miejsca, nie jest wymagana do nich kotłownia. W dodatku większość modeli prezentuje się na tyle estetycznie, a nawet designersko, że nie ma potrzeby zabudowywania kotłów. Przy wyborze takiego urządzenia grzewczego, należy sprawdzić, jakie ma parametry. Kocioł kondensacyjny (różne modele) opisywany jest na eco-team.pl, warto zapoznać się ze szczegółową specyfikacją techniczną, zanim wybierze się konkretny model.

A czy kotły kondensacyjne mają jakieś wady? W porównaniu do zalet jest ich naprawdę niewiele. Głównie wymienia się to, że nie wszędzie dostępne są przyłącza gazowe, a ich dociągnięcie może być kosztowne. Oznacza to, że nie każdy może zainstalować takie urządzenia w domu. Ponadto konieczna jest okresowa kontrola przewodów gazu i kanałów wentylacyjnych. Dla niektórych wadą może być też wysoka cena kotła, jednak jest to inwestycja opłacalna, ze względu na późniejsze oszczędności wynikające z takiego ogrzewania.

Pompy ciepła – jakie są ich zalety i wady?

Pompy ciepła to alternatywa dla kotłów kondensacyjnych czy ogrzewania elektrycznego. Takie rozwiązanie daje użytkownikom sporo korzyści. Są to między innymi niskie koszty ogrzewania, znaczna część energii pochodzi z gruntu. Ponadto pompa może być wykorzystywana zimą, by ogrzać budynek, a latem, by go ochłodzić. Zaletą jest również łatwa obsługa, urządzenie właściwie działa automatycznie. Poradzą sobie z nim zarówno osoby młode, jak i seniorzy.

Pompy ciepła to również urządzenia ekologiczne. Są przyjazne dla środowiska, korzystanie z nich to mniejsza emisja gazu do atmosfery, nie są emitowane żadne spaliny. Co ważne, pompy ciepła można zamontować właściwie w każdym budynku. Są one bezpieczne w użytkowaniu. Dobrze sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym.

Pompy ciepła mają też wady. Głównie mówi się o wysokich kosztach instalacyjnych. Trzeba liczyć się z tym, że taki zakup zwróci się dopiero po kilku latach. Wadą jest też uzależnienie od energii elektrycznej. Jeśli nastąpią przerwy w dostawie prądu, wówczas korzystanie z takiego ogrzewania nie będzie możliwe. Warto więc rozważyć zakup akumulatorów, które sprawdzą się w takich wyjątkowych sytuacjach.

  1. kw. 1, 2022 1:35 pm

    Wiele osób radzi mi wybór kotła kondensacyjnego, ale z tego co czytam tutaj to pompa sprawdziłaby mi się lepiej… Najtrudniejszy wybór w moim życiu 😛

napisz komentarz...

Name

Email