Kredyt pod hipotekę często jest mylnie utożsamiany z kredytem hipotecznym, choć jedno i drugie ma pewne wspólne punkty. Co warto jednak o tej formie finansowania wiedzieć? Czym jest kredyt pod hipotekę? Jakie dokumenty będą koniecznie do ubiegania się o niego i kto może go wziąć?
- Czym jest kredyt pod hipotekę?
- Jakie dokumenty do kredytu pod hipotekę?
- Kto może się starać o kredyt pod hipotekę?
- Zalety i wady kredytu pod hipotekę
Czym jest kredyt pod hipotekę?
Kredyt pod hipotekę, często nazywany jest też pożyczką czy kredytem pod zastaw nieruchomości lub pożyczką hipoteczną. Chodzi o to, że idąc do banku, ten w ramach zabezpieczenia zastawia posiadaną przez nas nieruchomość, co pozwala nam jednocześnie na uzyskanie wyższej kwoty pieniędzy. W ten sposób możemy uzyskać nawet 80% jej wartości, a otrzymaną pożyczkę wykorzystać na dowolny cel, bowiem kredyt pod hipotekę (porady, informacje o kredycie przejrzysz na kredyt-pod-hipoteke.pl) zaliczany jest do kredytów niecelowych. Oczywiście jeżeli chcemy możemy zaciągnąć go między innymi na zakup innego mieszkania czy budowę domu.
Jakie dokumenty do kredytu pod hipotekę?
W przypadku kredytu pod hipotekę, najistotniejsza jest właśnie nieruchomość jaką posiadamy – to ona będzie zabezpieczeniem dla banku i to właśnie dokumenty z nią związane będą nam potrzebne. Chodzi tutaj przede wszystkim o potwierdzenie praw do posiadanej nieruchomości, w tym akt notarialny w postaci wpisu z księgi wieczystej albo zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej, a także aktualna wycena rzeczoznawczy majątkowego. Oprócz tego niezbędne będzie okazanie dowodu tożsamości, a także dokumentu potwierdzającego nasze dochody (umowa o pracę czy zaświadczenie o prawie do emerytury). Mogą być też wymagane zdjęcia nieruchomości oraz zaświadczenie o niezaleganiu z czynszem czy wypis z rejestru gruntów.
Kto może się starać o kredyt pod hipotekę?
Aby uzyskać kredyt pod hipotekę należy być właścicielem lub współwłaścicielem danej nieruchomości – domu, mieszkania, działki czy nawet powierzchni biurowej. Dodatkowo należy spełniać także inne wymagania, w tym trzeba być osobą pełnoletnią, a także posiadać zdolność kredytową i właściwą historię w BIK. Choć nieruchomość ma być zabezpieczeniem dla banku, nie oznacza to, sytuacja finansowa kredytobiorcy nie ma tutaj znaczenia. Musi być on wypłacalny i mieć możliwość spłaty zaciągniętego zobowiązania w terminie.
Zalety i wady kredytu pod hipotekę
Ten typ kredytu ma oczywiście swoje zalety i wady, o których warto jest wiedzieć wcześniej. Do korzyści warto zaliczyć choćby fakt, że kredyt pod hipotekę można dostać na dowolny cel, a więc nie ma konieczności deklarowania na co zostaną przeznaczone pieniądze. Poza tym przyznawany jest on na dłuższy czas niż standardowy kredyt gotówkowy i na wyższe sumy (zależne od wartości nieruchomości). Często ma on również niższe oprocentowanie choć z racji braku zadeklarowanego celu bank może podnieść marżę. Dodatkowo górna granica 80% wartości znacząco ogranicza wysokość kwoty jaką można otrzymać, a jeżeli zabezpiecza się działkę, ten wskaźnik może być niższy niż przy innych nieruchomościach.