W co musi być wyposażony fotel, żeby był ergonomiczny?

26/115
fotele ergonomiczne w biurze

Fotele ergonomiczne są sprawdzonym rozwiązaniem, które pozwoli nam zachować odpowiednią postawę podczas długiego czasu pracy przy komputerze. Uchroni to nas od skrzywienia kręgosłupa oraz uciążliwego bólu. Czym charakteryzuje się krzesło ergonomiczne i jakie dodatkowe części musi posiadać, aby stanowisko pracy nie wpływało niekorzystnie na nasze zdrowie?

Najważniejsze elementy, cechy foteli ergonomicznych

Ergonomia to nauka, która zajmuje się odpowiednim przygotowaniem do pracy urządzeń oraz elementów wyposażenia w celu zminimalizowania ryzyka kontuzji i dyskomfortu pracownika.

Krzesła ergonomiczne muszą więc spełniać określone wymagania, które będą miały dobry wpływ na nasze zdrowie oraz kondycję fizyczną. Najważniejsze elementy, jakie musi posiadać każdy fotel ergonomiczny w miejscu pracy, to:

  • stabilność – ma to zapewnić wyposażenie go w co najmniej pięciopodporową podstawę z kółkami jezdnymi. Ważne jest również wyprofilowanie siedziska i oparcia, które pozwala zachować ułożenie kręgosłupa w naturalnej postawie;
  • możliwość regulacji wysokości siedziska – w przepisach BHP określono zakres 40 do 50 centymetrów regulacji, licząc od podłogi. Zapewnia to komfort użytkownikom o różnym wzroście i parametrach fizycznych;
  • regulacja wysokości oraz pochylenia oparcia – w tym przypadku przepisy są także bardzo rygorystyczne, ponieważ możliwość nachylenia to jedynie 5 stopni do przodu i 30 stopni do tyłu.
  • podłokietniki i podnóżki dostosowane do danego użytkownika – zapewnienie tych elementów pozwala na wygodne siadanie oraz wsparcie podczas wstawania. Daje to również okazję na chwilę relaksu podczas przerwy w pracy;
  • możliwość obrotu fotela ergonomicznego – w każdym momencie możemy sięgnąć po potrzebne nam rzeczy bez konieczności wstawania oraz swobodnie przemieszczać się po pomieszczeniu.

Krzesła ergonomiczne a wygoda w miejscu pracy

Kształt i elementy, które powinien posiadać fotel ergonomiczny, precyzują odpowiednie przepisy. Jednak używamy go nie tylko w miejscu pracy, ale także np. do grania w gry komputerowe. Prawdopodobnie będziemy korzystać z niego często, dlatego warto zwrócić uwagę nie wyłącznie na akty prawne, ale też na własną wygodę i trwałość materiałów, z których wykonano fotel.

W ostatnich latach popularne stało się wykorzystanie ekoskóry do obicia krzeseł ergonomicznych. To tworzywo, które jest w pełni przyjazne środowisku, a dodatkowo wyróżnia się wytrzymałością i łatwym do czyszczenia pokryciem.

Oprócz materiału wykonania i elementów wyposażenia należy zwrócić uwagę również na inne przedmioty. Wiele osób decyduje się na kupno krzesła z zagłówkiem, pozwala to na zachowanie w dobrej kondycji odcinka szyjnego naszego kręgosłupa, który jest narażony na kontuzje podczas długiego czasu pracy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zagłówków. W zależności od preferencji danej osoby można wybierać zarówno te bardziej miękkie, jak i twardsze.

  1. sie 25, 2022 1:32 pm

    Ja cenię sobie miękkie podłokietniki, dużo wygodniej się pracuje niż z takimi twardymi, plastikowymi, które wcale, a wcale nie są wygodne.

    • lis 7, 2022 1:21 pm

      @Kamil

      Ja to nigdy nawet podłokietników nie używam, dla mnie mogłyby nie istnieć :p ale za to zagłowek – must have

napisz komentarz...

Name

Email