Wilgoć w domu to nie tylko zaparowane okna i długo schnące pranie, ale także rozwój grzybów i pleśni, niebezpiecznych dla zdrowia ludzi. Podpowiadamy, jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu i walczyć ze zbyt wysoką.
- Po czym poznać nadmiar wilgoci?
- Jaka jest optymalna wilgotność powietrza w domu?
- Jak sprawdzić wilgotność powietrza?
- Przyczyny pojawiania się wilgoci
- Jak pozbyć się wilgoci?
Po czym poznać nadmiar wilgoci?
Najczęściej nadmiar wilgoci w domu można poznać po zaparowanych szybach i lustrach. W łazienkach nie schną ręczniki, tak jak i pranie suszone w domu. Po jego rozwieszeniu często zaczyna unosić się nieprzyjemny zapach. Zdarza się, że na ścianach pojawiają się mokre plamy, tapety się odklejają, a farba łuszczy. To znak, że wkrótce może się pojawić pleść i grzyb. Trzeba więc zacząć działać.
Jaka jest optymalna wilgotność powietrza w domu?
Wilgotność powietrza jest to procentowa zawartość cząstek wody w objętości powietrza. W zamkniętych pomieszczeniach wilgotność powinna wynosić 30-65%. Inaczej jednak znoszą to ludzie, a inaczej wyposażenie. Poziom wilgotności powietrza jest uzależniony przede wszystkim od temperatury powietrza. Zakłada się, że dla człowieka optymalna wilgotność to 40-60% przy temperaturze 20-22 stopni. To także doskonałe warunki dla mebli, ubrań, książek. Oczywiście inaczej odczuwa się temperaturę w suchym, a inaczej – w wilgotnym pomieszczeniu.
Jak sprawdzić wilgotność powietrza?
Najlepszy do pomiaru wilgotności jest wilgotnościomierz. Takie urządzenie kupić można w sklepach budowlanych. Pomiaru należy dokonywać kilkakrotnie. Wpływ na wynik ma bowiem pogoda i ciśnienie. Takie higrometry są proste w użyciu, a bardzo przydatne. Wilgotność ścian, stropów i podłóg pomaga sprawdzić miernik oporowy.
Przyczyny pojawiania się wilgoci
Aby wiedzieć, jak pozbyć się wilgoci, należy sprawdzić, co jest jej przyczyną. Zupełnie normalnym zjawiskiem jest występowanie tzw. wilgoci eksploatacyjnej. Bierze się z pary wodnej, które wynika ze zderzenia ciepłego powietrza wewnątrz, a zimnego na zewnątrz. Wilgoć technologiczna i budowlana pojawia się w budynkach nowych lub poddanych gruntownym remontom.
Innymi powodami zwiększonej wilgoci są zwykłe czynności, takie jak pranie, gotowanie, suszenie prania, mycie się. Nie mówiąc o tym, że ludzie oddychając i pocąc się oddają wilgoć na zewnątrz, tak jak i rośliny domowe. W wielu budynkach przyczyną wilgoci jest też brak izolacji termicznej, przez co przemarzają ściany.
Wilgoć w pomieszczeniach może się brać z niewłaściwej hydroizolacji fundamentów, dachu, a także z powodzi, zalań.
Jak pozbyć się wilgoci?
Przede wszystkim należy udrożnić kratki wentylacyjne. Nie mówiąc o ogólnym ulepszeniu wentylacji. Najczęściej problemem są zbyt szczelne okna. Należy często wietrzyć. Warto zostawiać okna na mikrowentylację lub zamontować w nich wywietrzniki.
Świetne do zmniejszania wilgotności w pomieszczeniach są pochłaniacze wilgoci. To niewielkie pojemniki z wkładami z substancjami, które mają takie właściwości. Woda się skrapla i ścieka do komory. Są też osuszacze elektryczne, nagrzewnice. Można skorzystać też z osuszania mikrofalami lub falami podczerwonymi.