Wkręty do konstrukcji drewnianych – jak wybrać?

77/115
Narzędzia ręczne i akcesoria budowlane

Konstrukcje z drewna są bardzo wymagające, nie tylko pod względem samego materiału, ale i zamocowań, które trzeba odpowiednio dobrać. Największy problem dotyczy konstrukcji, które w założeniu mają występować w przestrzeni publicznej, narażonej na różne szkodliwe czynniki. Jakie więc wkręty do drewna na zewnątrz należy wybrać?

Jakie wkręty do drewna?

Na szczęście wybór zamocowań jest ogromny i z łatwością można dobrać takie elementy mocujące, które faktycznie będą odpowiednie do połączenia konkretnych materiałów. Warto wcześniej zrobić rozeznanie odnośnie takich zamocowań, wkręty do konstrukcji drewnianych opisuje Rawlplug.com. Inne bowiem są wkręty do drewna i płyt drewnopochodnych, a inne np. do desek tarasowych.

Wkręty do drewna – na co zwrócić uwagę?

Wybierając wkręty do drewna na zewnątrz należy pamiętać, że będą musiały być one odporne na działanie różnych czynników, m.in. deszczu, słońca, śniegu itd. To ma istotny wpływ na to, jakie zamocowania należy wybrać, aby były trwałe, solidne i wytrzymałe przez długie lata.

Istotne w przypadku wkrętów do drewna na zewnątrz jest to, by były one wykonane ze stali nierdzewnej. Materiał ten daje większą gwarancję żywotności takich zamocowań. To z kolei przyczynia się do większego bezpieczeństwa drewnianych konstrukcji. Wkręty z wysokiej jakości stali nie rdzewieją, dzięki czemu elementy te nie ulegają uszkodzeniu. Dodatkowo wiele z nich wzmocnionych jest specjalnymi powłokami antykorozyjnymi, co z pewnością sprawdzi się w przypadku konstrukcji na zewnątrz, np. na tarasach.

Wkręty do drewna – rodzaje

Wkręty do drewna mogą się między sobą różnić. Głównie chodzi tutaj o kształt łba, trzon, ale i wielkość. Wybierając je należy być świadomym, jaki rozmiar wkrętów będzie odpowiedni do danej konstrukcji. Najpopularniejsze są wkręty o łbie stożkowym lub kulistym. Zamocowania można podzielić jeszcze ze względu na zastosowanie. Wyróżnia się więc wkręty ciesielskie, które służą do łączenia ze sobą materiałów drewnianych lub wkręty farmerskie wykorzystywane do mocowania drewna z blachą profilowaną. Dostępne są jeszcze wkręty oczkowe, również przydatne w niektórych drewnianych konstrukcjach. Niektórzy wykorzystują jeszcze wkręty ocynkowane, znajdują one także zastosowanie w metalu.

Wkręty do drewna a montaż

Fachowcy, którzy mają do czynienia z konstrukcjami drewnianymi, chwalą sobie łatwość montowania zamocowań. Wkręty są bowiem idealnie wyprofilowane, a do tego mają żebra frezujące, dzięki którym szybko, wygodnie i przy użyciu niewielkiego nakładu siły, można połączyć ze sobą drewniane elementy. Mało tego, montaż takich wkrętów nie powoduje też większych zabrudzeń i nie wymaga wstępnego nawiercania dzięki unikalnej konstrukcji. Zamocowania tego typu najlepiej montować za pomocą wkrętarek, np. akumulatorowych. Należy tylko wcześniej dopasować odpowiednią końcówkę do nacięcia we łbie wkrętu, aby wszystko przebiegło sprawnie, ale i bezpiecznie.

napisz komentarz...

Name

Email