Zakup tynków maszynowych

28/102
tynki

Wykończenie ścian oraz sufitów to jedna z pierwszych rzeczy, którymi trzeba się zając po zakupie domu lub mieszkania. Dopiero po otynkowaniu ścian i uzyskaniu gładkiej powierzchni będzie można przejść do malowania i urządzania domu.

 • Co to są tynki maszynowe?
 • Zastosowanie tynków maszynowych
 • Rodzaje tynków maszynowych
 • Zalety i wady tynków maszynowych
 • Co to są tynki maszynowe?

  Tynk gipsowy maszynowy, podobnie jak tynk ręczny, pozwala wyeliminować nierówności ścian. Różnica pomiędzy tymi rozwiązaniami jest jednak ogromna, ponieważ przy dużych powierzchniach tynki maszynowe pozwalają skrócić czas, jaki jest potrzeby do wykonania pracy. Krótszy czas prac umożliwi szybsze ukończenie całego remontu, co pozwoli ci niebawem wprowadzić się do nowego domu. Pamiętaj również, że jeżeli pracownicy wykorzystujący tynk maszynowy szybciej zakończą pracę, to poniesiesz mniejsze koszty. Zdaniem wielu specjalistów, jeżeli tylko istnieje możliwość skorzystania z agregatu tynkarskiego, to warto wybrać to nowoczesne rozwiązanie. Wyjątkiem są sytuacje, w których tynkowana powierzchnia jest mała. Wówczas nie opłaca się zamawiać specjalistów i wynajmować specjalnego sprzętu, bo szybciej można samodzielnie otynkować ściany metodą ręczną.

  Zastosowanie tynków maszynowych

  Pomieszczenia, które bez problemu otynkujesz z wykorzystaniem agregatu i specjalnego tynku maszynowego to między innymi salony, sypialnie oraz pozostałe pokoje. Zasadniczo można go stosować wszędzie tam, gdzie jest niska wilgotność. Z pewnością zaskoczy cię uzyskany efekt. Pomimo tego, że wydajność agregatu tynkarskiego jest bardzo wysoka i podczas kilku godzin pracy doświadczeni specjaliści mogą spokojnie otynkować powierzchnię liczoną w kilkudziesięciu metrach, to otynkowane ściany są niezwykle gładkie. Tym samym od razu po zakończeniu tynkowania możesz przystąpić do malowania, bez potrzeby płacenia za dodatkowe przygotowanie powierzchni ścian lub sufitów. Ściany z naniesionym tynkiem maszynowym możesz również ozdobić tapetą. 

  Rodzaje tynków maszynowych

  Jeżeli chcesz mieć pewność, że wybrane przez ciebie tynki maszynowe spełniają wysokie wymagania jakościowe, pamiętaj aby zamawiać je w sprawdzonych sklepach. Nie dość, że będziesz mógł wówczas przebierać w produktach różnych producentów, to dodatkowo zyskasz gwarancję atrakcyjnych cen. Zamówione tynki maszynkowe możesz odebrać w jednym ze stacjonarnych sklepów. Unikniesz dzięki temu konieczności stania w kolejce do kasy. Pamiętaj jednak, że istnieje kilka rodzajów tynków maszynowych. Chociaż na pierwszy rzut oka – szczególnie jeżeli ktoś się na tym nie zna – wyglądają podobnie, stosuje się je do różnych aplikacji.

  Przykładowo popularny tynk maszynowy cementowo-wapienny może być stosowany zarówno w wilgotnych, jak i suchych pomieszczeniach. Dodatkowo takie rozwiązanie jest odporne na wpływ wilgoci. Tynk cementowo wapienny uzyskuje się poprzez mieszanie wody, wapna, piasku oraz cementu. Tynki maszynowe gipsowe często wykorzystuje się jako obrzutkę tynku cementowo-wapiennego. Robi się je z wody, piasku i cementu, co pozwala uzyskać dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Zdaniem niektórych fachowców taki cynk jest trudny w rozrobieniu, przez co wyklucza go z użycia przy tynkowaniu maszynowym. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję w kwestii wyboru tynku, skontaktuj się z wykonawcą, który ma agregat tynkarski i będzie wykonywał dla ciebie wszystkie prace związane z tynkowaniem ścian i sufitów. Może się okazać, że specjalista podpowie ci tynk, który jego zdaniem najlepiej sprawdzi się w przypadku twoich wnętrz. Unikniesz dzięki temu ryzyka, że zakupisz nieodpowiednio dobrany materiał.

  Kolejnym rodzajem tynków są tynki gipsowe. W tym przypadku możliwości wykorzystania są jednak bardzo ograniczone, bo taki tynk sprawdzi się wyłącznie wewnątrz budynku. Za położeniem tynku gipsowego przemawia jednak jeden istotny argument, a mianowicie jego warstwa przepuszcza wilgoć.

  Zalety i wady tynków maszynowych

  Zaletą stosowania tynku maszynowego jest łatwość przeprowadzania prac. Osoby odpowiedzialne za kładzenie tynku metodą maszynową nie będą więc narzekały na ciężką pracę, a dodatkowo zostanie ona szybciej ukończona i wykonana na dużo wyższym poziomie. Tynk maszynowy szybko schnie, ponieważ podczas jego przygotowywania do gotowych mieszanek wystarczy dodać samą wodę. Z licznych zalet takiego rozwiązania warto wspomnieć również o niskiej wartości współczynnika ciepła, co pozwala obniżyć koszty związane z ogrzewaniem. Wybierając tynk do wykorzystania w swoim domu, nie powinieneś jednak oszczędzać, bo tylko porządne produkty zabezpieczą cię przed pęknięciami i będą odporne na uszkodzenia mechaniczne. W końcu raz położony tynk – jeżeli tylko zostanie zaaplikowany metodą tynkowania maszynowego – posłuży ci przez kilkanaście lub nawet więcej lat. Tym samym najlepiej zatrudnić dobrych specjalistów z doświadczeniem w takim tynkowaniu i zapewnić im dostęp do wysokiej jakości materiałów.

  1. mar 1, 2022 3:45 pm

   A takie tynki to dziś już nie jest standard? Tak mi się wydawało. Przecież to genialne rozwiązanie! Ile zaoszczędza pracy!

  napisz komentarz...

  Name

  Email