Nitownica pneumatyczna do nitonakrętek – kiedy warto kupić? Na co uważać przy zakupie nitownicy pneumatycznej?

85/109
Nitownice pneumatyczne

Zarówno podczas prac remontowo-budowlanych, jak i w przemyśle ciężkim często stosowane są nitownice. Do czego służą i jak je można wykorzystywać? Jakie są wady i zalety nitownicy pneumatycznej? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Do czego służy nitownica?

Na początku należy wyjaśnić podstawowe pojęcia. Nitowanie to rodzaj nierozłącznego, pośredniego połączenia mechanicznego. Najczęściej w ten sposób łączy się ze sobą metalowe elementy konstrukcyjne, a robi się to przy pomocy nitów w postaci trzpieni z łbami. Ponadto nitowaniu podlegają blachy, taśmowniki, wsporniki, a także różne części maszyn. Połączenia nitowe mogą być zwykłe, rurkowe lub kryte.

Natomiast nit, czyli element łączący, składa się z główki oraz trzonu. Umieszcza się go w otworze łączonych materiałów, gdzie musi zostać zamknięty – wykonuje się to przy użyciu specjalistycznych narzędzi, zwanych nitownicami, które powodują spęczanie trzpienia.

Do nitowania służą nitownice ręczne, pneumatyczne oraz maszynowe. Najczęściej stosowane są dwa pierwsze rodzaje, dlatego warto wiedzieć, czym się różnią.

Nitownica ręczna, a pneumatyczna – różnice

Aby wykonać połączenie nitownicą ręczną należy użyć siły fizycznej. Dzięki niej można łączyć różne elementy w dowolnym miejscu, nawet na stelażach, dlatego są wykorzystywane zarówno przez majsterkowiczów, jak i budowlańców. Ponadto wyróżnia się oczkownice, czyli nitownice ręczne do prac modelarskich i artystycznych. Wadą tych narzędzi jest jednak to, że spowalniają pracą. Dlatego w wielu przypadkach bardziej korzystny będzie zakup nitownicy pneumatycznej.

Nitownice pneumatyczne, których budowę możesz zobaczyć na http://incop.pl/c29,do-nitonakretek, umożliwiają szybkie i wygodne nitowanie, zwłaszcza na ciągłych liniach produkcyjnych. Posiadają dużą energię zaciskową, dzięki czemu nie wymagają stosowania siły przez osoby je obsługujące. Nie wymuszają również przytrzymywania nitu, jak jest w przypadku urządzeń ręcznych. To, co w niektórych przypadkach jest wadą tych narzędzi, to konieczność stosowania dodatkowego osprzętu. Z tego względu nie sprawdzą się podczas pracy na wysokościach czy na konstrukcjach, które nie zapewniają odpowiedniej stabilności.

Kiedy kupić nitownicę pneumatyczną?

Nitownicy pneumatycznej nie kupuje się do użytku domowego – nie ma takiej potrzeby, ponieważ ręczne narzędzia będą wystarczające. Jednak jeśli posiadasz działalność, która wymaga wykonywania setek połączeń nitowych w ciągu dnia, jest to niezbędny zakup. Dzięki temu narzędziu praca będzie wydajniejsza, szybciej zakończysz zlecenie.

A na co zwracać uwagę podczas zakupu tych urządzeń? Przede wszystkim wybieraj nitownice, które przeznaczone są do oburęcznej pracy oraz posiadają system szybkiej wymiany trzpieni. Aby mogły być w pełni funkcjonalne, powinny być wyposażone w mechanizm regulacji siły ciśnienia zaciąganych nitonakrętek.

Niektórzy producenci umożliwiają również zakup nitownicy pneumatycznej do pracy w trudnodostępnych miejscach, które są opłacalnym wydatkiem, ponieważ posiadają zalety obu omawianych wcześniej narzędzi.


To podstawowe zasady, którymi warto kierować się podczas wyboru nitownicy pneumatycznej. A jaka jest cena tych urządzeń? W zależności od stopnia zaawansowania wybranego sprzętu, mogą kosztować do 1000 zł do nawet 9000 zł! Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie, skonsultuj się z pracownikiem specjalistycznego sklepu, który pomoże dobrać Ci odpowiedni model narzędzi do Twoich potrzeb.

  1. lut 22, 2019 9:36 pm

    Sklejam modele i miałem kiedyś nitownicę ręczną, kupiłem okazyjnie i oczywiście tanio, dziadostwo rozpadło się po 3 latach.

napisz komentarz...

Name

Email