Jak układać panele? Praktyczny poradnik

103/110
podłoga drewniana

Kiedyś wymiana podłogi była sporym przedsięwzięciem, do którego angażowało się fachowców. Obecnie, gdy jednym z najpopularniejszych materiałów są panele podłogowe, możemy spokojnie zająć się tym sami, oszczędzając przy tym sporą sumę pieniędzy. Panele są tak wykonane, aby czynność ta nie sprawiła nam zbyt wiele kłopotów. Z naszego artykułu dowiecie się, jak położyć nową podłogę krok po kroku.

Jak przygotować się do układania paneli

Na szczęście panele można kłaść na niemal każdej powierzchni, pod warunkiem, że jest odpowiednio równa, dlatego gdy już wybierzemy idealne panele podłogowe i kupimy ich odpowiednią ilość, nie musimy specjalnie przygotować podłogi, wystarczy zwykły podkład oraz kilka niezbędnych narzędzi. W niektórych przypadkach warto również zastosować izolację przeciwwilgociową, którą kładzie się pod podkład. Wśród niezbędnych narzędzi jest gumowy młotek, miara, drewniany klocek, kliny dylatacyjne, piła lub pilarka do docinania paneli.

Układanie paneli krok po kroku

Zaczynamy od oczyszczenia i wyrównania powierzchni, jeśli tego wymaga. Warto również dobrze rozplanować sposób układania paneli, aby uniknąć ewentualnych poprawek. Następne działania to:

  1. Powierzchnię podłogi pokrywamy izolacją (jeśli jest konieczna) i podkładem. Aby nie sprawiały nam kłopotu, można przykleić je do podłogi taśmą dwustronną.
  2. Rozpoczynamy układanie paneli. Musimy pamiętać, aby pomiędzy ścianą a panelami zachować niewielki odstęp, tzw. dylatację (za pomocą kołków dylatacyjnych), dzięki któremu panele będą mogły „pracować” np. przy zmianach temperatury.
  3. Pierwszy panel układamy w rogu pokoju, musi być on zwrócony piórem do ściany, a kolejne wzdłuż jego krótszego boku, aż do końca ściany. Drugi rząd układamy równolegle, jednak panele w każdym rzędzie muszą być przesunięte o połowę długości deski względem sąsiedniego rzędu. Dzięki temu cała konstrukcja będzie znacznie bardziej stabilna.
  4. Gdy dotrzemy do przeciwległej ściany, może się zdarzyć, że pozostanie za mało miejsca na całą szerokość paneli i będzie je trzeba przyciąć. Takie sytuacje szczególnie często zdarzają się w mieszkaniach starego budownictwa, gdzie nierówności ścian występują dość powszechnie, dlatego nie musimy się martwić, że coś zrobiliśmy krzywo.
  5. Jeśli chodzi o dokładny sposób łączenia ze sobą paneli, to zwykle wykonuje się go za pomocą łączenia zamków, jednak musimy kierować instrukcją umieszczoną na opakowaniu, gdyż produkty poszczególnych producentów mogą się między sobą różnić w tej kwestii.

panele podłogowe

Czynności końcowe

Po ułożeniu paneli na całej powierzchni podłogi, pozostaje nam tylko montaż listw przypodłogowych. Jeśli zostawiliśmy niewielką przestrzeń (dylatację) pomiędzy ścianą a panelami, to listwy montuje się bezpośrednio do ściany. Najczęściej listwy montujemy za pomocą kołków rozporowych lub kleju, który jest zalecany zwłaszcza w przypadku, gdy nierówności ścian są znaczne.

napisz komentarz...

Name

Email