Jaki materac kupić? Rozmiar, tworzywo, twardość…

52/111
Materac

Wybierając wyposażenie sypialni, wiele osób największą uwagę poświęca zakupie łóżka. W praktyce jednak to materac w głównej mierze odpowiada za to, jaka będzie wygoda i jakość podczas snu. Dlatego podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas jego wyboru.

Twardość materaca

Osoby, które stoją przed wyborem materaca idealnego, często wiedzą, że muszą zwrócić uwagę na jego twardość. Tylko w praktyce… często tak naprawdę nie wiedzą, o co chodzi i powtarzają informacje zasłyszane od innych. Dlatego wyjaśniamy, na co zwracać uwagę.

Wyróżnia się trzy główne typy: miękki, średni lub twardy. Dokładniej określa się je przy pomocy oznaczeń H1-H10, przy czym od H1 do H5 to materace miękkie, H6 to materac średni, a od H7 do H10 to materace twarde. Jak należy je dobrać? Miękkie materace zwykle nie są zalecane, ponieważ nie stanowią odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Nadają się raczej do pomieszczeń, w których rzadko się śpi, aczkolwiek mogą sprawdzić się w przypadku osób, które lubią się „zapadać” w łóżku. Najbardziej popularne są średnio twarde materace. Z jednej strony są bezpieczne dla kręgosłupa, a z drugiej zapewniają wygodę osobom, które wolą spać na miękkim posłaniu. W materacach twardych kręgosłup się nie zapada ani nie wykrzywia. Jest w wyprostowanej pozycji, która zapewnia optymalny relaks. To szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które narzekają na bóle kręgosłupa.

zobacz także:  Jaki materac dla dziecka? Jak dobrze wybrać materac dla dzieci w różnym wieku

Ale tak naprawdę wyznacznikiem powinna być też waga użytkownika oraz typ materaca. Nie ma jednego, idealnego rozwiązania dla każdego, dlatego materac dobrze jest wybrać z pomocą poradnika (Madrex.pl), dopasowując go do swoich indywidualnych preferencji.

Jak dobrać rozmiar materaca?

Tu sprawa jest w miarę prosta, ponieważ materac powinien być dopasowany wielkością do rozmiarów łóżka. W przypadku łóżek podwójnych można zakupić jeden wspólny lub dwa oddzielne materace. Tego drugiego rozwiązania zwykle się nie zaleca, bo wygodniejsza jest jedna płaszczyzna. Ale jak sobie wtedy radzić, gdy każda z osób korzystających z łóżka ma inne potrzeby? To już kwestia zakupu optymalnego typu materaca, dlatego od razu do tego przechodzimy.

Rodzaje materacy

Materace różnią się między sobą także tworzywem, z którego zostały wykonane oraz konstrukcją. Z tego względu dzieli się je na kilka różnych rodzajów, a my pokrótce przedstawimy te najpopularniejsze.

W ostatnich latach najczęściej kupowane są materace kieszeniowe. Jak sama ich nazwa wskazuje, wykonane są z kieszonek, wewnątrz których znajduje się wypełnienie, często w postaci sprężynowej. Dobrze dopasowuje się do kształtu ciała i zapewniają dużą wygodę leżenia.

zobacz także:  Wygodne, zdrowe łóżko - jak wybrać?

Materac bonellowy to materac sprężynowy, który posiada budowę kieszeniową. Sprężyny są jednak inaczej połączone, co sprawia, że mocno się uginają podczas snu, dodatkowo mogą się przedostawać do górnej części materaca. Obecnie nie poleca się ich zakupu.

Większą popularnością cieszą się materace piankowe, które mogą być wykonane z pianki poliuretanowej (są najtańsze), pianki wysokelastycznej lub z pianki termoelastycznej. Te ostatnie są najwygodniejsze, ale też najdroższe.

Alternatywą może być materac lateksowy, który jest z jednej strony sztywny, a z drugiej lateksowy. Dopasowuje się do kształtu ciała i jest trwały.

W sklepach dostępne są też materace hybrydowe, będące połączeniem różnych rozwiązań. Mogą być dostosowane do osób cierpiących na różne dolegliwości stawów, kręgosłupa. A jaki materac dla dwojga najlepiej kupić? Najczęściej poleca się wtedy materace kieszeniowe lub termoelastyczne. Im więcej mają stref twardości, tym lepiej.

napisz komentarz...

Name

Email