Konto bankowe dla dwojga – kiedy? Czym jest konto dla dwojga?

33/115
para zakłada konto

Na otwarcie wspólnego konta bankowego decydują się nie tylko małżeństwa, ale również pary, które żyją ze sobą w niezalegalizowanym związku, ponieważ nic nie stoi temu na przeszkodzie. Nie oznacza to jednak, że jest to najlepsze rozwiązanie dla każdego, gdyż posiadanie wspólnego konta w banku ma zarówno wady, jak i zalety. Co warto wiedzieć na temat konta dla dwojga? Kto może je założyć i jak wybrać najkorzystniejszą ofertę? Postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania.

Czym jest konto bankowe dla dwojga?

Konto bankowe dla dwojga to rachunek, który mogą otworzyć osoby pełnoletnie, o pełnej zdolności do czynności prawnych. Muszą one ponadto posiadać identyczny status dewizowy oraz ten sam kraj rezydencji podatkowej, co oznacza, że chcąc otworzyć konto bankowe dla dwojga, obie osoby muszą płacić podatki np. w Polsce. Ważną informacją jest to, że takie konto bankowe mogą otworzyć pary, małżeństwa, inni członkowie rodziny (np. rodzeństwo, kuzynostwo), a także osoby zupełnie ze sobą nie spokrewnione, czyli przyjaciółki, koledzy, czy pary homoseksualne.

Większość banków posiada w swojej ofercie propozycje dla dwóch osób, konta bankowe wymienione na bankier.pl/smart/konta-bankowe mogą być dobrym przykładem. Co ciekawe, możliwe jest także znalezienie ofert dla trzech, a nawet czterech osób.

Kiedy założyć konto bankowe dla dwojga?

Dla niektórych osób podjęcie decyzji o założeniu wspólnego konta bankowego to potwierdzenie tego, że ich związek jest już naprawdę poważny (dotyczy to par oraz małżeństw, a więc osób, które najczęściej wybierają takie rozwiązanie). Warto jednak spojrzeć na to praktycznie i ocenić, czy faktycznie opłaca się mieć wspólne konto.

Każda para powinna indywidualnie rozpatrzyć, jakie są koszty prowadzenia ich osobnych rachunków bankowych, a jaki będzie koszt wspólnego konta. Zazwyczaj to drugie rozwiązanie jest tańsze. Wspólne konto to także większa zdolność kredytowa oraz równy dostęp do pieniędzy. Dla wielu osób jest to ułatwienie w prowadzeniu domowego budżetu. W niektórych przypadkach wspólne konto ułatwia też opłacanie rachunków w terminie oraz sprzyja budowaniu większej odpowiedzialności, oraz wzajemnego zaufania.

Jak widać, decyzja o otwarciu wspólnego konta bankowego może mieć wiele pozytywnych stron. Jakie są więc wady takiego rozwiązania? Oczywiście zdarzają się nieporozumienia pomiędzy partnerami, trudniej jest też utrzymać w tajemnicy różne wydatki, jak np. prezent, który ma być niespodzianką. Posiadanie wspólnego konta ogranicza również możliwość wzięcia pożyczki pozabankowej. Reasumując, wspólny ROR to decyzja, która musi być dobrze przemyślana, a osoby ją podejmujące, muszą wykazać się pewną dojrzałością.

Jak wybrać konto dla dwojga?

Otwarcie wspólnego konta to między innymi sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, dlatego szukając odpowiedniej oferty, należy zwracać szczególną uwagę na koszty związanie z jego prowadzeniem. Warto zatem przeanalizować zawsze tabele opłat i prowizji. Najczęściej spotykane opłaty, to:

  • opłata za prowadzenie konta,
  • opłata za wypłaty z bankomatów,
  • prowizja za wydanie karty oraz karty dodatkowej dla współposiadacza,
  • prowizja za wpłaty/wypłaty środków w oddziale banku,
  • opłata za wykonywanie przelewów (coraz rzadziej spotykana).

Konto dla dwojga – ważne informacje

Warto wiedzieć, że posiadając wspólne konto bankowe dla niektórych dyspozycji, bank może wymagać zgodnego oświadczenia woli wszystkich współposiadaczy rachunku. Szczegółowe zasady mogą się w tym przypadku różnić w zależności od tego, który bank wybierzemy. Najczęściej takie oświadczenie jest wymagane w sytuacjach, gdy:

  • chcemy zamknąć rachunek
  • chcemy przekształcić umowę wspólną na indywidualną
  • mamy zamiar przenieść ROR do innego banku
  • składamy wniosek i chcemy zawrzeć umowę o kredyt odnawialny.

Ponadto w przypadku wspólnego konta bankowego niedostępna jest usługa dyspozycji wkładem na wypadek śmierci, gdyż ten zapis jest zarezerwowany wyłącznie dla kont indywidualnych. Drugą ważną informacją jest to, że z rachunków wspólnych nie wykonuje się opłat z tytułu kosztów pogrzebu.

  1. gru 7, 2021 1:48 pm

    No nie wiem, mnie takie konta wspólne przerażają, bo jednak trzeba sobie ufać, a teraz cały czas ktoś się rozwodzi, roztaje… Sprytniejsza strona weźmie kasę i ucieknie, a druga zęby w ścianę.

  2. lut 3, 2022 8:09 am

    To nie jest tak, że któraś strona może sobie „zabrać pieniądze i uciec”, od tego jest podział majątku itd.. Nie mniej uważam, że mimo wszystko warto zawsze mieć swoje prywatne konto.

napisz komentarz...

Name

Email