Kto wymyślił zegar? Historia zegara ściennego

14/111
Zegar historyczny

W dzisiejszych czasach jednym z najbardziej popularnych sposobów na określenie czasu jest spojrzenie na wyraźną tarczę zegara ściennego w kuchni czy salonie. Łatwo więc zapomnieć o tym, że podanie odpowiedniej godziny nie zawsze było takie proste. Zegar ścienny ma bowiem długą historię, a w poniższym tekście ją przybliżymy i wyjaśnimy, kto wymyślił zegar.

Czym jest zegar i jaka jest historia zegara ściennego?

Aby dobrze zrozumieć historię zegarów, warto najpierw uzgodnić, czym ten wynalazek jest. Dzisiejsze zegary ścienne do nowoczesnych wnętrz często wyglądają zupełnie inaczej niż pierwsze przyrządy do odmierzania czasu. To jest bowiem ich odwieczne zadanie, czyli odmierzanie oraz wskazywanie upływu czasu. Według tego ujęcia nie da się dokładnie stwierdzić, kto wynalazł pierwsze zegar, ponieważ ludzie od zawsze odmierzali czas, często na bardzo różne sposoby. Można jednak przyjąć, że jednym z pierwszych zegarów w historii, był zegar słoneczny.

Kto wymyślił zegar słoneczny?

Odmierzanie czasu z wykorzystaniem Słońca jest koncepcją tak starą, że nie da się dokładnie wskazać, kto wymyślił zegar słoneczny. Istnieją bowiem konstrukcje antyczne, których budowniczych nie znamy, wykorzystywane między innymi w celu określania czasu. Za jeden z pierwszych zegarów słonecznych można na przykład uznać Stonehenge, czyli konstrukcję megalityczną, która mogła służyć również za obserwatorium.

Kto wymyślił zegar wodny?

Przenosząc się nieco dalej w historii zegara ściennego, a więc też w czasie, ważnym wynalazkiem, był zegar wodny. Na pytanie, kto go wymyślił, również nie można podać dokładnej odpowiedzi, ale można przyjąć, że zegar wodny wymyślił ktoś prawdopodobnie z terenów starożytnej Grecji na pewno przed 422 r. p.n.e. Wtedy bowiem Empedokles z Akragas opisał znane już jakiś czas urządzenie pomiarowe, które działało jak klepsydra. Tak skonstruowany zegar wodny pozwalał na powtarzalny pomiar czasu upływu wody z naczynia.

Kto wymyślił zegar mechaniczny?

Wynalazkiem, późniejszym, który już bardziej przypomina zegar ścienny, jest zegar mechaniczny skonstruowany po raz pierwszy w Chinach w 725 r. n.e. przez Lianga Lingzan’a. Urządzenie to działało, wykorzystując do napędu wychwyt, którego zadaniem była regulacja przekładni chodu oraz transfer energii ze źródła.

Kto wymyślił zegar kwarcowy?

Wynalazkiem, który dał początek współczesnym zegarom ściennym, był natomiast zegar kwarcowy. Wszystkie wcześniejsze rodzaje zegarów są oczywiście istotne z punktu widzenia historii, zasady działania oraz konstrukcji, ale to właśnie zegar kwarcowy pozwolił na odmierzanie czasu w domu bez konieczności ciągłego nakręcania, oraz przy obniżonym koszcie samego produktu. Zegar kwarcowy to wynalazek Warrena Marrisona, który skonstruował go w 1927 roku. Jego działanie bazuje na krysztale kwarcu, którego drgania pomagają określić częstotliwość działania całego mechanizmu. Urządzenia te możliwe są do zasilenia przez baterie, a całość konstrukcji może przyjmować praktyczne i niewielkie rozmiary.

Jak więc widać, odpowiedź na pytanie, kto wymyślił zegar, nie należy do prostych. Aby znaleźć satysfakcjonującą odpowiedź, najlepiej prześledzić całą znaną historię zegara oraz samego odmierzania czasu.

  1. lut 21, 2023 11:33 am

    Wiedziałam, że historia zegara sięgać będzie starożytnych Chin. Chyba wszystko stamtąd pochodzi 🙂

napisz komentarz...

Name

Email