W Polsce, od kilku lat, niesłabnącą popularnością cieszy się styl skandynawski, który jest jednocześnie nowoczesny, funkcjonalny oraz przytulny. Dodatkowo wystarczy się trzymać kilku prostych zasad, aby samodzielnie stworzyć skandynawską aranżację. A jak urządzić kuchnię? Podpowiadamy.
- Kuchnia w stylu skandynawskim – podstawowe zasady
- Ściany i podłogi w skandynawskiej kuchni
- Skandynawskie meble do kuchni
- Kuchenne dodatki w stylu skandynawskim
Kuchnia w stylu skandynawskim – podstawowe zasady
Styl skandynawski charakteryzuje się tym, że jest minimalistyczny i funkcjonalny. Przy użyciu jak najmniejszej ilości mebli trzeba stworzyć jak najbardziej praktyczną przestrzeń do przechowywania, pracy. Dlatego jest to idealne rozwiązanie do kuchni, w szczególności tych o niewielkich gabarytach.
W pierwszej kolejności należy zadbać o zachowanie odpowiedniej kolorystyki. W tym stylu dominuje biel, szarość, drewno oraz niewielki dodatek czerni. Połączenie bieli i szarości sprawia, że pomieszczenie jest jasne, natomiast drewno nadaje mu przytulności.
Ściany i podłogi w skandynawskiej kuchni
W skandynawskiej kuchni ściany oraz podłoga powinny być jasne – dzięki temu nadają pomieszczeniu przestronności. Ściany można pomalować na kolor biały lub jasnoszary – jeśli zastosujesz farbę odporną na zmywanie i szorowanie, nie będziesz musiał martwić się tym, że za chwilę całość będzie ubrudzona.
Ścianę pomiędzy meblami można wyłożyć prostymi, jasnymi kafelkami, które będą odbijać światło. Modne są kafelki imitujące białe cegiełki.
A co z podłogami? Dobrym wyborem będą matowe płytki, które przypominają drewno. Mogą być także w kolorze białym lub szarym, trzeba jednak wziąć pod uwagę to, czy będzie widoczna na nich każda plama.
Skandynawskie meble do kuchni
W przypadku mebli można spotkać się z dwoma, najbardziej klasycznymi rozwiązaniami: możesz postawić wyłącznie na biel lub na połączenie bieli z drewnem.
Białe meble wyglądają efektownie, dodatkowo optycznie powiększają pomieszczenie. Przełamane drewnianym blatem sprawiają, że całość wygląda stylowo. Jednak należy liczyć się z tym, że podczas przygotowywania potraw szafki będą często ulegać zabrudzeniom. Można wybrać laminowane fronty, które łatwiej się czyści, jednak meble w takim wydaniu bardziej pasują do stylu nowoczesnego.
Dlatego większość osób decyduje się na połączenie białych, laminowanych górnych szafek i dolnych, drewnianych. Wtedy blat powinien być czarny lub szary (interesująco wygląda szary, przypominający marmur blat, na których wychodzą piękne zdjęcia potraw). W tym wypadku, jako iż bieli nie ma aż tak dużo, możesz pozwolić sobie na laminowany fronty górnych szafek.
Ciekawym rozwiązaniem jest też zagospodarowanie wąskiej, pustej części ściany skrzynkami na owoce, które pełnią rolę półek na przyprawy, ściereczki czy kubki.
Kuchenne dodatki w stylu skandynawskim
Dodatki w stylu skandynawskim powinny mieć przede wszystkim proste, geometryczne kształty. Muszą też być funkcjonalne – w końcu chodzi o to, by jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Można postawić na białe pojemniki z bambusowymi wieczkami, drewniane miseczki i podkładki lub ozdobne słoiki.
Warto też wyeksponować podstawowe naczynia i akcesoria – drewniane deski, chlebaki, filiżanki. Dzięki temu będą zawsze pod ręką i staną się jednocześnie dekoracją.
Urządzenie kuchni w stylu skandynawskim jest naprawdę prostym zadaniem. Warto o tym pomyśleć szczególnie w sytuacji, gdy masz do dyspozycji niewielką przestrzeń.