Na czym polega palowanie fundamentów? Kiedy jest wykonywane?

60/118
Budowlańcy na budowie

Palowanie fundamentów to proces nieodzowny w budownictwie, który wykorzystywany jest podczas prac konstrukcyjnych. W jakich konkretnie sytuacjach zachodzi potrzeba użycia tej techniki i na czym dokładnie polega? Odpowiemy na to pytanie w poniższym artykule.

Co to jest palowanie fundamentów?

Proces palowania fundamentów polega na tym, że głęboko w gruncie osadzane są pale, które w bezpośredni sposób przekazują obciążenia. Stąd też wzięła się nazwa tej techniki budowlanej. Nie każde podłoże jest równe i nadające się pod budowę, stąd zachodzi konieczność wykorzystywania drewnianych pali dla jego umocnienia i ustabilizowania. Niektóre rodzaje gruntów są bardzo podatne na odkształcenia, dlatego trzeba przenieść obciążenia na głębsze i bardziej wytrzymałe warstwy ziemi. Na tym właśnie polega palowanie fundamentów, które wyjaśnia keller.com.pl. Oczywiście, aby mogło spełniać swoją rolę, musi być wykonane w odpowiedniej technologii i właściwie dobrane. Do procesu palowania fundamentów wykorzystuje się m.in. pale zawieszone, pale stojące, pale normalne, mające zwiększyć stabilność konstrukcji.

Kiedy wykonywane jest palowanie fundamentów?

Jak już wspomniano, tego typu prace znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie duże i skoncentrowane obciążenia trzeba przenieść na głębsze, wytrzymalsze warstwy gruntu. Te słabej jakości to bez wątpienia torfy, namuły, luźne nasypy oraz komunalne odpady. Palowanie okazuje się również niezbędne w sytuacji, kiedy na fundament oraz grunt przenoszone są duże obciążenia skupione. Jest to często spotykane podczas budowy wysokich obiektów, wieżowców, podpór mostowych czy budownictwa morskiego ogólnie. Tego typu fundamenty stosowane są również w celu stabilizowania skarp, obudowania głębokich wykopów, wzmacniania istniejących już fundamentów oraz ograniczenia wielkości lub różnicy osiadań.

Jakie rodzaje palów fundamentów?

Pale dzielone są nie tylko ze względu na sposób przekazywania obciążenia, lecz także na technologie, w jakich są wykonywane. Do najczęściej wykorzystywanych rodzajów pali zaliczamy:

  • Pale wiercowe CFA

Stosowane są przy bardziej zwięzłych gruntach gdzie przy zastosowaniu specjalnego świdra, usuwa się grunt, a powstałą pustą przestrzeń wypełnia się betonową mieszanką.

  • Pale przemieszczeniowe FDP

Wykonuje się jej poprzez wkręcenie świdra w ośrodek gruntowy. Wówczas po osiągnięciu optymalnej głębokości podawana jest betonowa mieszanka. Wtedy możliwe jest wprowadzenie zbrojenia.

  • Pale VDP

Podczas tego procesu w grunt wbijana jest stalowa rura o szczelnie zamykanej podstawie. Wówczas grunt rozpychany jest na boki, a podłoże zostaje dogęszczone pod samą podstawą pala i wzdłuż jego pobocznicy. Podczas wyciągania rury wlewany jest beton i formułowany pal.

  • Pale SDP

Wykonywane są poprzez zastosowanie palownicy, która łączy działanie momentu obrotowego praz siły wciskającej. Świder zanurza się głębiej w grunt, a wnętrze rury wypełnia się betonem.

W budownictwie fundamenty odgrywają kluczową rolę. Trzeba poświęcić szczególną uwagę, jeśli konstrukcja ma być solidna i mocna. Nie trzeba chyba tłumaczyć, jakie ma to znaczenie dla bezpieczeństwa i jakie grozą konsekwencje, za niedopatrzenia i błędy na tym etapie budowy.

napisz komentarz...

Name

Email