Finansowanie instalacji fotowoltaicznej: koszt, możliwe dotacje

56/113
Instalacja fotowoltaiki na dachu

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Możliwość pozyskania energii ze słońca, a tym samym mniejsze rachunki za prąd są dla wielu osób kuszące. Montaż takich kolektorów nie należy do najtańszych, jednak inwestycja ta szybko może się zwrócić. Istnieją dotacje i korzystne kredyty oferowane przez banki, które pomogą sfinansować instalację paneli fotowoltaicznych. Jaki jest koszt wykonania fotowoltaiki i na jakie wsparcie finansowe można liczyć?

Instalacja fotowoltaiczna – dlaczego warto?

Osoby decydujące się na montaż paneli fotowoltaicznych najczęściej są motywowane niższymi rachunkami za prąd. Instalacja fotowoltaiczna daje możliwość oszczędności, ich wysokość sprawdzisz korzystając z kalkulatora fotowoltaicznego (silesiasolar.pl), dowiesz się przy tym, jak duży generator PV będzie przy twoim zapotrzebowaniu wystarczający. Zależy to bowiem nie od powierzchni domu, a od zużycia prądu.

Fotowoltaika to także ekologia. Nie wpływa ona negatywnie na środowisko, w żaden sposób nie przyczynia się do jego zanieczyszczenia. Bezproblemowa jest także obsługa takiej instalacji, właściwie nie wymaga ona większego zaangażowania. Warto na nią się zdecydować jeszcze z jednego względu. Fotowoltaika daje niezależność energetyczną. Nie ma tu mowy o awariach, które zdarzają się podczas korzystania z tradycyjnego prądu.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Trudno oszacować jednoznacznie, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna. Jest ona uzależniona od tego, ile paneli słonecznych będzie potrzebnych do takiego montażu. To z kolei zależy od zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię. Średnio koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej może wynosić od 20 000 zł do 50 000 zł. Nie jest to mały wydatek, jednak możliwe jest obniżenie tych kosztów przez różnego rodzaju dofinansowania.

Dofinansowania instalacji fotowoltaicznych

W lipcu 2019 roku ogłoszono program rządowy „Mój prąd”. Zgodnie z jego założeniami, osoby, które chcą wykonać instalacje PV, mogą ubiegać się o dofinansowanie 50% kosztów takiej inwestycji. Nie może to jednak przekraczać kwoty 5000 zł. Za obsługę wniosków odpowiedzialny jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ponadto osoby będące właścicielami lub współwłaścicielami domu, któremu ma służyć instalacja fotowoltaiczna, mogą odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki związane z zakupem paneli i montażem.

Możliwe jest również skorzystanie z programu „Czyste powietrze”. Umożliwia on otrzymanie nisko oprocentowanej pożyczki na zakup i wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Jest to wsparcie udzielane na okres maksymalnie 180 miesięcy, oprocentowanie pożyczki jest zmienne, kształtuje się na poziomie ok. 2,5%.

Niektóre banki oferują także kredyty na instalacje ekologiczne. Są one udzielane na preferencyjnych warunkach. Taką możliwość daje Bank Ochrony Środowiska (zobowiązanie może pokryć nawet 100% kosztów inwestycji) oraz PKO BP. Alternatywą do takiego finansowania jest leasing, z którego mogą skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy.

napisz komentarz...

Name

Email