Powrót do PRL-u. Jakie elementy wystroju wnętrz z minionej epoki powracają?

69/110
Stare meble

Podejście do minionego ustroju, jakim był PRL jest różne, w zależności od tego, kto jakie ma z tym doświadczenie. Często się jednak spotyka ze stwierdzeniem, że: „Za PRL to było…” i pojawia się cała lista, tego co było lepsze niż obecnie. Teraz do tych czasów wraca się nie tylko przez wspomnienia, ale i takie elementy jak wystrój wnętrz. W jaki sposób wygląda aranżacja w stylu PRL?

Na czym polega fenomen aranżacji PRL?

Przez długi takie elementy aranżacji mieszkań znanych w czasach PRL jak choćby meblościanka, boazeria czy słynny półkotapczan były obiektem kpin i oznaką całkowitego braku gustu. Mimo to dziś wyraźnie widać powrót do starych dobrze znanych symboli tamtej epoki, choć w nieco innej, odświeżonej i zdecydowanie ładniejszej formie. Dlaczego? Z jednej strony funkcjonalność, która została doceniona i zachowała się do dziś. Drugi powód to sentyment – czasy PRL minęły, chociaż nieraz z łezką w oku wiele osób wspomina jak to kiedyś było, jak się mieszkało i co się posiadało. Co ponownie wróciło do łask?

zobacz także:  Tapety i fototapety – czy są nadal modne? Jak wybrać fototapetę do salonu?

Meble w stylu PRL– hit czy kit?

Meblościanka nie jest tworem polskim, a amerykańskim. Nazywana była też segmentem i charakteryzowała się dużą praktycznością, ponieważ pozwalała na przechowywanie i gromadzenie przedmiotów przy jak najmniejszej powierzchni. W PRL była niezwykle popularna, z czasem zaczęto ją wykpiwać i stała się źródłem żartów. Sam mebel nie należał do najładniejszych, najczęściej był kiepskiej jakości, z forniru i laminatu na wysoki połysk. Obecnie jednak przeszła dużą transformację i dziś meblościanka czy też segment meblowy jest zdecydowanie bardziej nowoczesny i elegancki, a producenci stawiają mocniejszy nacisk na design oraz jakość.

To samo dotyczy mitycznego już półkotapczanu, czyli segmentu z półką i szafkami oraz wciśniętym pomiędzy nie tapczanem. Najczęściej można było go spotkać w pokojach dzieci i młodzieży, ale długo nie cieszył się popularnością i szybko stał się oznaką braku wyczucia stylu. Dziś to rozwiązanie także wraca, choć w innej, bardziej nowoczesnej i praktyczniejszej formie. Tapczan często jest też składany, dzięki czemu świetnie sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach.

Podobnie sprawa ma się z popularnymi fotelami 366 autorstwa projektanta Józefa Chierowskiego. Na przestrzeni kilku ostatnich lat ponownie stały się hitem, choć tak jak inne tego typu meble, wróciły w odświeżonej, unowocześnionej formie.

zobacz także:  Jakie dekoracje do kuchni? Praktyczne pomysły na ładną kuchnię!

Boazeria – nowoczesność w stylu PRL

Boazerię mieli kiedyś praktycznie wszyscy. Po latach dosyć słusznie uznano, że jest to szczyt kiczu, a taka ilość drewna nagromadzona w jednej przestrzeni po prostu nie może wyglądać dobrze. Jak więc dziś mogła ta moda powrócić do łask? Stało się tak głównie za sprawą innej popularnej aranżacji, czyli stylu skandynawskiego, który preferuje nie tylko jasne barwy, ale i surowe drewno, także na ścianach. Aby unowocześnić starą PRL-owską boazerię można ją więc pomalować właśnie na biało. Jeżeli jej nie posiadamy, dobrym pomysłem jest położenie paneli ściennych, albo wybranie tapety lub fototapety z wzorem drewna.

Dekoracje PRL – ceramika i kryształ

Polska ceramika była niezwykle popularna w czasach PRL, głównie dlatego, że nie było dostępu do żadnej innej. Meblościanki najczęściej były wypełnione właśnie ceramiką oraz kryształami, które miały się elegancko prezentować, co zazwyczaj wychodziło co najwyżej średnio, do tego było ich tyle, że ciężko było zachować porządek. Dziś zarówno ceramika polskiego producenta, jak i kryształy znów są chętnie kupowane, co więcej są one chwalone także za granicą! Nadal można je dostać, choć już w nieco innej, bardziej nowoczesnej formie i z większą ilością wzorów do wyboru.

zobacz także:  Jakie dekoracje do kuchni? Praktyczne pomysły na ładną kuchnię!

Bedą jeszcze w temacie naczyń, prawdziwym hitem stają się popularne niegdyś kubki barowe, które spotkać można było w barach mlecznych czy stołówkach. Oryginalne kubki osiągają zawrotne ceny, ale i w sklepach oraz marketach ich nie brakuje.

Dywany i wykładziny podłogowe w stylu PRL

W czasach PRL wybór nie był zbyt duży, królowały przede wszystkim dywany w tureckie wzory, a także jeden typ wykładziny podłogowej, kiepskiej jakości i w maksymalnie kilku odmianach kolorystycznych. Bardzo szybko stały się one symbolem kiczu i przez długi czas pozbywano się ich z mieszkań. Teraz znów uległo to zmianie. Po pierwsze wybór dostępnych dywanów i wykładzin jest zdecydowanie większy, po drugie są one także o wiele lepszej jakości i coraz chętniej po nie sięgamy. Dzięki nim podłogi są cieplejsze, a pomieszczenie zyskuje przytulności.

napisz komentarz...

Name

Email