Co pobiera najwięcej prądu w domu? Jakie urządzenia zużywają najwięcej energii elektrycznej?

85/104
linie energetyczne

Wiele urządzeń w domu pobiera prąd. Jedne mniej, inne więcej. Wszystkie obciążają domowy budżet. Nie mówiąc o środowisku. Warto wiedzieć, które urządzenie pobiera dużo prądu, by sprawdzić, czy da się nim lepiej gospodarować.

  1. Lodówka
  2. Bojler elektryczny
  3. Kuchenka
  4. Zmywarka
  5. Czajnik elektryczny
  6. Komputer stacjonarny
  7. Telewizor
  8. Dekoder i ruter
  9. Odkurzacz
  10. Pralka

1. Lodówka

Najwięcej prądu zużywa lodówka z zamrażarką. Jest to sprzęt, który włączony jest 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Jednak prawda jest taka, że dużo energii zużywają stare urządzenia. Nowe wyróżniają się większą energooszczędnością. Właśnie dlatego warto je wymieniać.

Oczywiście jest kilka nawyków, które warto wdrożyć, a które pozwolą nieco zmniejszyć opłaty. Przede wszystkim w zamrażarkach bez systemu No Frost nie powinno być zbyt dużej warstwy lodu. Lodówka nie może stać obok źródła ciepła: grzejnika, piekarnika, kuchenki. Nie powinno się wkładać do niej gorących posiłków. Temperatura chłodzenia powinna wynosić 6, a zamrażania – 18 stopni. Lodówkę należy otwierać tylko na chwilę.

2. Bojler elektryczny

Drugim z urządzeń, które w ciągu roku pobiera mnóstwo energii, a które ma w domach wielu z nas, jest bojler elektryczny. Zapewnienie ciepłej wody dla każdego jest istotne. Niestety wystarczy na moment odkręcić ciepłą wodę, by urządzenie znowu zaczęło pracować. Opcją na oszczędzanie jest skorzystanie z programatora czasowego.

3. Kuchenka

Kuchenka elektryczna i indukcyjna to kolejne sprzęty które pobierają mnóstwo energii. Zastąpić miały gazowe, które są znacznie tańsze w użytkowaniu, ale szkodliwe. Niestety podczas gotowania pochłaniają mnóstwo prądu. Do tego sporo kosztują.

4. Zmywarka

Niestety zmywarka również jest urządzeniem, które pobiera sporo prądu. Oczywiście nasze roczne koszty zależą od tego, jak często myjemy w ten sposób i jakich programów używamy. Istotne jest, by zmywarka była zapełniona w całości.

domowe sprzęty

5. Czajnik elektryczny

Czajnik elektryczny pobiera mnóstwo energii, ale działa krótko. W zależności od tego, ile wody się nastawi i ile razy dziennie będzie wykorzystywany, tyle pobierze prądu. Da się więc zmniejszyć zużycie, stawiając tyle wody, ile chce się zużyć.

6. Komputer stacjonarny

Dużo prądu w przeciwieństwie do laptopa, pobiera komputer stacjonarny z monitorem. Jeśli więc nie musimy z niego korzystać – nie róbmy tego. Nie mówiąc o pozostawianiu ich włączonych przez cały dzień lub noc.

7. Telewizor

Co prawda z roku na rok telewizory są coraz bardziej energooszczędne. Niestety są oglądane przez bardzo długi czas, stąd spore zużycie prądu. Warto więc ograniczyć włączanie telewizji. Dzięki temu w portfelu pozostanie więcej gotówki.

8. Dekoder i ruter

Mało kto myśli o urządzeniach takich jak dekoder i ruter, jako o prądożernych. Tymczasem okazuje się, że to kolejne po lodówce sprzęty, które cały czas pobierają energię. Na szczęście da się w prosty sposób przyoszczędzić. Wystarczy na noc i gdy wychodzi się na cały dzień z domu – wyłączać te urządzenia z prądu. Wystarczy kupić listwę zasilającą.

9. Odkurzacz

To urządzenie, które pobiera sporo prądu, ale jest używany dość rzadko. Właśnie dlatego znajduje się na końcu zestawienia. Trzeba jednak wiedzieć, że jeśli odkurza się codziennie, to koszt użytkowania odkurzacza jest spory.

10. Pralka

Zużycie prądu przez pralkę jest znacznie wyższe niż przez zmywarkę, jednak uruchamiana jest znacznie rzadziej i program trwa krócej. Właśnie dlatego mówiąc o rocznym zużyciu, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ogólny koszt jest znacznie niższy.

napisz komentarz...

Name

Email