Garnki na gaz, jak wybierać garnki do gotowania na gazie?

75/110
Garnek i przybory kuchenne

Wybór ganków do gotowania wcale nie jest taki prosty, zwłaszcza biorąc pod uwagę nie tylko ich praktyczność, ale i fakt, by gotowanie było przyjemne, oszczędne, a także dobrze dopasowane do rodzaju kuchenki. Dlaczego to tak istotne? I jakie garnki powinno się wybrać mając kuchenkę gazową?

Czym kierować się przy wyborze garnków do gotowania na gazie?

Choć na rynku pojawia się coraz większy wybór kuchenek elektrycznych i płyt indukcyjnych, nadal jedną z najliczniejszych grup urządzeń, jakie możemy spotkać w polskich kuchniach to kuchenki gazowe. Wbrew pozorom do tego typu urządzeń możliwe jest wykorzystanie zdecydowanej większości dostępnych w sklepach rodzajów garnków, choć nie wszystkie. Do tego warto pamiętać, że materiał z którego są wykonane może być mniej lub bardziej odporny, co będzie wpływało później na jakość gotowania.

zobacz także:  Kuchenka gazowa czy indukcyjna? Wady i zalety

Garnki na gaz znajdziesz w sklepie Kapps-Store.pl, ale warto orientować się w różnorodności dostępnych materiałów. Wśród nich są garnki: ze szkła żaroodpornego, ceramiczne, żeliwne, aluminiowe i emaliowane, miedziane i tytanowe. Czym się charakteryzują?

Garnki ceramiczne do kuchenek gazowych

To jeden z najstarszych typów materiałów wykorzystywanych do produkcji garnków. Nadal cieszą się dużą popularnością, choć powoli są wypierane przez inne typy. Ich największą zaletą jest przede wszystkim stosunkowo niska cena, jak również długie utrzymanie ciepła. Minusem tych garnków jest niska wytrzymałość temperaturowa, przy zbyt wysokiej może dojść do ich uszkodzenia, a przez to mogą przestać nadawać się do użytku.

Garnki ze szkła żaroodpornego do gotowania na gazie

Szkło to jedno z najzdrowszych materiałów, dzięki temu, że nie wchodzi w reakcje chemiczne z żywnością. Można ich używać zarówno w piekarnikach, kuchenkach elektrycznych, jak i gazowych. Ich materiał pozwala na stałą kontrolę gotowanych potraw, jak również są bardzo odporne na wysokie temperatury. Ich jedyną wadą jest podatność na uszkodzenia, w razie upadku może dojść do ich całkowitego rozbicia.

zobacz także:  Kuchenka gazowa czy indukcyjna? Wady i zalety

Garnki aluminiowe i emaliowane do gotowania na gazie

Ten typ garnków też cieszy się dużą popularnością, a ich największą zaletą jest stosunkowo niska cena, jak również duży wybór wzorów, kolorów oraz wielkości. Niestety charakteryzują się dość niską trwałością i nawet przy lekkich upadkach emalia może odpryskiwać, a w tym wypadku nie powinno się już w nim gotować. Obecnie garnki emaliowane posiadają także dodatkową powłokę, najczęściej ceramiczną, która daje im dodatkowych właściwości.

Garnki emaliowane z powłoką ceramiczną

Garnki żeliwne i kuchenki gazowe

Garnki żeliwne to jedna z bardziej odpornych i dobrych jakościowo materiałów, które długo utrzymują ciepło. Doskonale się na nich gotuje, a także dusi potrawy. Często wzbogacone są także w dodatkowe powłoki: ceramiczną, teflonową czy emaliowaną. Ich jedynym minusem może być jedynie cena – garnki żeliwne nie należą do najtańszych.

Garnki miedziane a gotowanie na gazie

Podobnie jak wyżej, ten typ garnków nie należy do najtańszych, ale są ku temu poważne powody. Nagrzewają się bardzo równomiernie, doskonale przewodzą ciepło, jak również bardzo długo je utrzymują. Ich jedyną wadą jest stosunkowo niska trwałość i przy ich użytkowaniu zaleca się stosowanie drewnianych i plastikowych sztućców, aby nie uszkodzić ich powłoki.

zobacz także:  Kuchenka gazowa czy indukcyjna? Wady i zalety

Garnki tytanowe i gotowanie na gazie

W wymienionych wyżej garnków, ten typ należy zarówno do najtrwalszych, jak i najdroższych. Kiedyś niedostępny na Polskim rynku, obecnie pojawia się w sklepach coraz częściej. Bardzo trudno garnki tytanowe zarysować, szybko się nagrzewają, jak również są bardzo odporne na szok termiczny w momencie gwałtownego chłodzenia po wcześniejszym silnym rozgrzaniu.

napisz komentarz...

Name

Email