Na czym polega zarządzanie nieruchomościami? Zadania zarządcy nieruchomości

11/104
Klucz zarządcy nieruchomości

Utrzymanie porządku w domu jest istotne dla wygody życia, jednak czasem opanowanie nawet kilku pokoi może sprawić nieco problemów. Tym więcej komplikacji może więc napotkać osoba, która musi panować nad o wiele większą liczbą nieruchomości. Aby dobrze zrozumieć, jak trudne może być kontrolowanie wielu mieszkań czy domów, warto dokładnie dowiedzieć się, na czym polega zarządzanie nieruchomościami.

Na czym polega zarządzanie nieruchomościami?

Zarządzaniem nieruchomościami można określić szereg czynności koniecznych do poprawnego funkcjonowania, np. wspólnoty mieszkaniowej. Dla części osób kontrolowanie jednego gospodarstwa domowego może okazać się czasem problematyczne, a przy tak dużej ilości mieszkań, niedogodności tylko narastają. Jest to więc sygnał, że organizacja większego zbioru nieruchomości wymaga odpowiedniego doświadczenia. Wieloletnie zarządzanie nieruchomościami przez rodzinną firmę Starkmanagement może być przykładem kompleksowej usługi, która obejmuje nie tylko administrację, ale również pośrednictwo w ich obrocie.

Podstawowym aspektem zarządzania nieruchomościami, który powinien być równocześnie najistotniejszy dla najemników, to określenie kosztów mieszkaniowych. Zaraz za tym idą dostarczenie i kontrola energii elektrycznej. Na koniec zarządzanie nieruchomościami oznacza także dbanie o bezpieczeństwo najemców, na przykład w postaci regularnego odśnieżania podjazdów czy chodników. Oprócz tego, efektywne zarządzanie nieruchomościami powinno zakładać aktywne pozyskiwanie nowych najemców oraz obrót nieruchomościami oddanymi pod opiekę.

Jakie są zadania zarządcy nieruchomości?

Aby opisane zarządzanie było skuteczne, potrzebna jest osoba wykonawcy, którym jest zarządca. Skupiając się na praktyce, warto wspomnieć, że ustawa z 1997 r. określa obowiązki zarządcy nieruchomości, które powinny być wykonywane przez niego na bieżąco. Są to:

 • Reprezentowanie Wspólnoty Mieszkaniowej
 • Rzetelne prowadzenie odpowiedniej dokumentacji
 • Współpraca ze Wspólnotą
 • Sprawowanie pieczy nad budynkami
 • Dostarczanie podstawowych usług, w tym wodę oraz prąd
 • Pobieranie wymaganych opłat

Oczywiście zarządca nie jest zobligowany wykonywać tych działań osobiście. Częstą praktyką jest więc zatrudnianie podwykonawców, na przykład w celach przeprowadzenia remontu lub ewentualnej modernizacji instalacji elektrycznej.

Jak zostać zarządcą nieruchomości?

Opieka oraz zarządzanie nieruchomościami nie należą do najłatwiejszych zadań. Spory zbiór mieszkań można porównać do wielokomórkowego organizmu, którego trzeba ciągle doglądać. Aby nie doprowadzić do katastrofy i chaosu, konieczne jest odpowiednie przygotowanie i wiedza zarządcy. Dobrze jest też pamiętać, że aby wykonywać tenże zawód, wymagana jest licencja państwowa.

Właśnie dlatego planując podobną ścieżkę kariery, warto rozważyć studia Zarządzanie Nieruchomościami, które mogą dobrze przygotować do wykonywania tak kompleksowego zadania w przyszłości. Jeśli jednak nie posiadamy podobnych kwalifikacji, zawsze pozostają studia podyplomowe lub kursy, które mogą otworzyć wiele nowych ścieżek kariery nawet w późniejszym okresie życia zawodowego.

Jak więc widać, zarządzanie nieruchomościami można określić jako ogólne dbanie o dobry stan nieruchomości oraz o wygodę życia najemców. Oprócz tego dobre zarządzanie zakłada również pozyskiwanie nowych mieszkańców, a także obrót nieruchomościami. Osoba zarządcy ma jasno określone obowiązki, dzięki którym może dbać o najwyższą jakość funkcjonowania Wspólnoty. W ich skład wchodzą między innymi reprezentacja, dostarczanie niezbędnych usług oraz pobieranie opłat. Aby wykonywać podobny zawód, konieczne jest uzyskanie odpowiedniej licencji, a korzystając z rozpowszechnionych programów studiów czy kursów, kariera zarządcy nieruchomości jest jak najbardziej realna w każdym wieku.

 1. lis 28, 2022 9:31 am

  I bardzo dobrze, że te zadania są opisane w przepisach! Ja już wygrałem jedną sprawę, bo zarządca w ogóle nie dbał o nasze osiedle. Na prawdę, to, co ludzie wyprawiają, to się w głowie nie mieści!!

 2. gru 1, 2022 10:17 am

  Mam bardzo złe doświadczenia z zarządcą nieruchomości :/ w ogóle nie wywiązywał się ze swoich obowiązków i nic go nie interesowało. Był chyba tylko po to żeby brać od nas pieniadze…

 3. sty 27, 2023 8:19 am

  A ja nie mogę złego słowa powiedzieć na swojego zarządcę nieruchomości. Wszystkiego pilnuje, o wszystko dba…niczym nie muszę sie przejmować. Złoty człowiek

napisz komentarz...

Name

Email